Jak wziąć kredyt na nieruchomość w Hiszpanii?

Myślisz o kupnie nieruchomości w Hiszpanii i zastanawiasz się, skąd wziąć dodatkowe środki? W tym artykule wyjaśniamy zasady ubiegania się o kredyty hipoteczne. W jakim kraju wziąć kredyt, jakie jest oprocentowanie, jaki termin spłaty – czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Zakup nieruchomości
Otrzymanie kredytu hipotecznego oraz pozostałe formalności związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii nie są aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W tripinvest służymy pomocą i poradą na każdym etapie kupna.

Kredyt czy pożyczka?

W przypadku kupna nieruchomości w Hiszpanii najczęściej wybieraną formą finansowania są kredyty hipoteczne zaciągnięte w hiszpańskim banku. Kredyt w polskim banku pod zastaw w nieruchomości w Hiszpanii jest raczej mało prawdopodobną opcją, jako że dla polskiego banku wycena takiej nieruchomości byłaby trudna.

Inną opcją jest pożyczka hipoteczna. Pożyczka różni się od kredytu tym, że można ją przeznaczyć na dowolny cel. Jej zabezpieczeniem może być np. nieruchomość posiadana w Polsce. Pożyczki mają jednak z reguły krótsze okresy spłaty, są droższą formą finansowania (w porównaniu do kredytu hipotecznego), przez co są rzadziej wybierane.

 

Zdolność kredytowa

Polacy – jako obywatele UE  – nie powinni mieć problemu z otrzymaniem kredytu hipotecznego w hiszpańskim banku. Niezbędne będą jednak dokumenty pozwalające ocenić naszą zdolność kredytową. Należą do nich:

  • Kopia paszportu lub dowodu osobistego (w przypadku obywateli krajów UE)
  • Hiszpański Numer Identyfikacji Podatkowej (N.I.E., czyli Número de Identificación Extranjeros – można go wyrobić w za pośrednictwem hiszpańskiej ambasady lub w Hiszpanii na posterunku policji, jest niezbędny przy podpisywaniu aktu notarialnego
  • Zaświadczenia o zatrudnieniu lub o źródłach dochodu (np. umowa o pracę, 3 ostatnie listy płac, deklaracja podatkowa za ostatnie 2 lata) lub PIT z ostatniego roku, lub dwóch)
  • Informacje o bieżących zadłużeniach i zaciągniętych hipotekach
  • Zestawienie posiadanych aktywów (wyciągi bankowe, wyciągi funduszy inwestycyjnych – stan konta za ostatnie 2 lata)

Wykaz stabilnych dochodów pozwoli zagwarantować przed bankiem bezpieczną spłatę kredytu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi agentami, w celu sprawdzenia swojej zdolności kredytowej oraz poznania szczegółowych kalkulacji

 

Kredyt w Hiszpanii – termin i oprocentowanie

Pomimo trwającej epidemii koronawirusa warunki na rynku nieruchomości nie różnią się znacznie od tych sprzed kilku miesięcy. Banki i notariusze pracują normalnie – z zachowaniem środków ostrożności.

Maksymalny termin spłaty kredytu w hiszpańskim banku z reguły nie przekracza 30 albo 25 , przy czym ostatnią ratę należy spłacić nie później niż w 75. roku życia kredytobiorcy.

LTV (loan to value, czyli wysokość kredytu w stosunku do wartości nieruchomości) nie przekracza 70 lub nawet 60 proc., co oznacza, że musimy się przygotować na 30-40 proc. wkładu własnego. Na wyższe LTV może liczyć kredytobiorca, który jest rezydentem w Hiszpanii. Ponadto należy pamiętać o innych kosztach, jak opłaty skarbowe i notarialne, czy wyrobienie numeru N.I.E.

Oprocentowanie kredytu może być stałe, zmienne lub mieszane. Najpopularniejsze, zmienne oprocentowanie jest powiązane z roczną stopą procentową EURIBOR i powiększone o marżę. Marżę ustala się w zależności od wkładu własnego i przy kredycie hipotecznym może wynosić od 1,8 do 2,5 proc., a przy pożyczce hipotecznej: 3-4 proc.

 

Przykład kredytu

Załóżmy, że małżeństwo z dochodem na poziomie 8000 euro chce zakupić nieruchomość za 450 tys. euro. Wymagany wkład własny to 30 proc., czyli 135 tys. euro.

Chcą zaciągnąć zobowiązanie na najdłuższy dostępny okres, czyli na 30 lat. W takim przypadku marża będzie wynosić ok. 3,5 proc., a jednorazowa prowizja dla banku: 1 proc. wartości kredytu.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami w celu uzyskania dodatkowych informacji. Można się z nami skontaktować za pomocą formularza kontaktowego na stronie głównej lub za pośrednictwem Facebooka.

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us