Nielegalni lokatorzy - jak zabezpieczyć nieruchomość przed okupas?

 

Kwarantanna w Hiszpanii była bardzo restrykcyjna. Przez prawie 3 miesiące nie można było przemieszczać się między miejscowościami. Część osób, które miały drugie mieszkanie w innych regionach - nie mogły do nich pojechać. Tak samo było w przypadku osób z zagranicy, które zainwestowały w nieruchomość w Hiszpanii. Po zniesieniu restrykcji, część właścicieli, których nieruchomości były położone w niebezpiecznych lokalizacja lub nie miały ochrony, była narażona na działania okupas. Poznaj historię tego zjawiska i sprawdź, jak skutecznie ochronić swoją nieruchomość.

Klucze do mieszkania
„Okupas” pochodzi od czasownika „ocupar” i oznacza pojmać, zająć. Tak nazywa się również nielegalnych lokatorów, którzy zajmują cudze posiadłości oraz pustostany.

 

Historia zjawiska

Pierwsze informacje o zajmowaniu cudzych posiadłości pochodzą z XVII wieku. Tereny leżące odłogiem były zajmowane przez rolników. Największe nasilenie tego ruchu przypada w latach 60-70 XX wieku, kiedy w Wielkiej Brytanii kwitł ruch anarchistyczny.

W czasie kryzysu finansowego w 2008 roku Hiszpania przyjęła przepisy mające na celu ochronę praw najemców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Eksmisja takiego lokatora była możliwa tylko na mocy postanowienia sądu, co wiązało się z dużymi kosztami czasowymi. W pewnym momencie z tego prawa zaczęły korzystać osoby, którym ono nie przysługiwało - grupy zmarginalizowane i migranci. Wielu z nich nie miało obywatelstwa Hiszpańskiego. Hiszpańskie słowo okupas pochodzi od czasownika ocupar i oznacza pojmać, zająć - słowo to stało się synonimem tych zjawisk.

 

Podstawy prawne

Do czasu uchwalenia nowego kodeksu karnego w 1996 roku nie istniała żadna regulacja prawna, która kazałaby ludzi nielegalnie zatrzymujących się w opuszczonych budynkach. W tym okresie właściciel musiał walczyć z nielegalnymi okupantami, aby opuścili jego lokal- na ogół na drodze postępowania sądowego, gdzie obrońcy wykorzystywali wszystkie możliwe luki prawne, broniąc nowych mieszkańców budynku.

W czerwcu 2018 roku została uchwalona ustawa w sprawie przymusowej eksmisji. Zgodnie z nią, właściciel nieruchomości ma prawo do przyspieszonego rozpatrywania spraw o nielegalnym zajmowaniu lokalu mieszkalnego w sądzie cywilnym. Gdy prawny właściciel nieruchomości wystąpi do sądu, sędzia musi wydać orzeczenie, a okupas otrzymuje 5 dni na dostarczenie dokumentów, które potwierdzają legalność jego pobytu w okupowanym mieszkaniu. Jeśli tego nie zrobi - eksmisja następuje natychmiast.

Jak można się zabezpieczyć przed okupas?

  • Zapytaj o okolicę swojego agenta nieruchomości lub zaufanego znajomego -  zapytaj, czy jest okolica jest bezpieczna i czy w przeszłości pojawiali się tutaj okupas,
  • Możesz poszukać mieszkania na zamkniętych osiedlach, z całodobową ochroną. Okupas pojawiają się najczęściej na obszarach rolniczych lub w dużych miastach.
  • Kolejnym rozwiązaniem jest założenie alarmu, nadzoru wideo oraz wymiana drzwi na antywłamaniowe,
  • Dobrze jest nawiązać przyjacielskie stosunki z sąsiadami, którzy poinformują Cię od razu po pojawieniu się okupas - szybka reakcja na nieproszonych lokatorów jest niezwykle ważna,
  • Usługi concierge - podczas nieobecności specjaliści mogą zajmować się Twoją nieruchomością i rozwiązywać wszelkie związane z nią problemy - od oczyszczania wody w basenie, po interakcję z instytucjami. 

 

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us