Jakie są koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii?

Chcesz zainwestować w Hiszpanii? Dowiedz się, na jakie dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości powinieneś się przygotować.

 

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – dodatkowe opłaty

Cena nieruchomości, którą widzimy w ogłoszeniu to oczywiście nie wszystkie opłaty, jakie będziemy musieli ponieść. Szacując opłacalność inwestycji w Hiszpanii, nie można zapomnieć także o kosztach utrzymania nieruchomości. Należą do nich:

  • opłaty urzędowe i notarialne,
  • podatek od nieruchomości,
  • czynsz
  • opłaty za prąd,
  • opłaty za wodę,
  • ubezpieczenie nieruchomości.

Mamy jednak dobrą wiadomość dla inwestorów – w porównaniu do innych krajów zlokalizowanych w obrębie Morza Śródziemnego w Hiszpanii takie opłaty nie są zbyt wysokie. Oczywiście koszty różnią się w zależności od rodzaju nieruchomości, a także jej lokalizacji. Trzeba pamiętać, że koszty utrzymania nowoczesnej willi z prywatnym basenem w centrum Alicante będą wyższe, porównując do mieszkania w zwykłym standardzie na peryferiach miastach.

 

Poniżej znajdziesz przykładowe koszty utrzymania nieruchomości na wybrzeżu Costa Blanca – sprawdź, czy Twoja inwestycja się opłaca i nie daj się zaskoczyć dodatkowym opłatom.

 

koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii
Dom jednorodzinny w Hiszpanii

 

Podatki, opłaty urzędowe i notarialne

Świeżo upieczony właściciel nieruchomości w Hiszpanii w ciągu 30 dni od otrzymania aktu notarialnego musi uregulować należności związane z rejestracją nieruchomości, opłaty urzędowe, notarialne oraz podatek od zakupionej nieruchomości. Ich wysokość wynosi zazwyczaj ok. 13 - 15% wartości nieruchomości.

 

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii

Wraz z momentem nabycia nieruchomości w Hiszpanii pojawia się obowiązek regularnego płacenia podatku od niej, tzw. Impuesto Sobre Bienes Inmuebles (I.B.I). Podatek od nieruchomości inwestorzy muszą płacić raz w roku, a wysokość opłat jest uzależniona od jej metrażu oraz lokalizacji. Oznacza to, że właściciele domów jednorodzinnych zapłacą wyższy podatek, porównując do inwestorów, którzy zdecydowali się na zakup apartamentu. Przykładowo, podatek od apartamentu o wielkości 60 m2 może wynieść 200-400 euro a w przypadku 150 m2 willi 500-600 euro.

 

Trzeba mieć także świadomość, że inwestorzy, którzy nie są stałymi rezydentami, muszą raz na rok płacić także hiszpański podatek od osób fizycznych – IRPF. W tym przypadku inną kwotę zapłacą osoby, które wynajmują nieruchomość, a inną osoby, które nie czerpią z inwestycji korzyści finansowych. Jednak nawet jeśli nieruchomość nie jest wynajmowana i tak będziemy zobowiązani do zapłaty ok. 2% kwoty szacowanego czynszu za jej wynajem.

 

Czynsz w Hiszpanii

Hiszpańskie Comunidad, czyli odpowiednik naszego czynszu, płacą osoby, które zainwestowały w mieszkanie w bloku lub apartamentowcu. Takie opłaty obejmują różnego rodzaje prace konserwacyjne, ogrodnicze i porządkowe w obrębie konkretnego osiedla. Dzięki takim funduszom utrzymywane są tzw. części wspólne, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy – np. osiedlowy basen, plac zabaw, skwery, czy też windy.

 

W Hiszpanii comunidad nie płaci się co miesiąc. Tego typu opłaty pobierane są od mieszkańców raz na 3 miesiące, pół roku, a nawet raz na rok. Częstotliwość płatności jest uzależniona od decyzji, jaką podejmie wspólnota mieszkaniowa.

 

Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości w Costa Blanca bez specjalnych udogodnień, czynsz może wynieść ok. 30-60 euro za miesiąc. Jednak, jeśli cenisz sobie luksus i poszukujesz nowoczesnego apartamentu zlokalizowanego na ekskluzywnym osiedlu, musisz liczyć się z tym, że czynsz będzie znacznie wyższy. W przypadku droższych osiedli można znaleźć oferty z czynszem w granicach nawet 100-160 euro miesięcznie.

Warto pamiętać, że w Hiszpanii nie ma opłat czynszowych comunidad w przypadku własnego domu z działką.

 

Opłaty za media w Hiszpanii

W koszty utrzymania nieruchomości należy wliczyć również opłaty za media – prąd i wodę. Opłata za prąd naliczana jest w taki sam sposób jak w Polsce. W zależności od tego, ile prądu zużyjemy w ciągu danego miesiąca, tyle jesteśmy zobowiązani zapłacić. Jednymi z najpopularniejszych dostawców prądu na terenie Hiszpanii są firmy Iberdola i Endesa. Szacuje się, że w przypadku apartamentu średnie, miesięczne koszty zużycia prądu wynoszą ok. 40-50 euro za osobę. Dodatkowo, kupując lokum w Hiszpanii, trzeba mieć na względzie, że klimatyzacja, która zazwyczaj znajduje się w standardowym wyposażeniu domu lub apartamentu, może generować dla nas wyższe opłaty za prąd.

 

Jeśli chodzi o opłaty za wodę, w Hiszpanii zazwyczaj reguluje się je raz na trzy miesiące lub raz na miesiąc. Trzeba zaznaczyć, że obowiązuje również opłata za wywóz śmieci (tzw. Basura Tax), którą opłaca się zależnie od nieruchomości co kilka miesięcy lub 1-2 razy do roku.. Ceny za m3 wody różnią się w zależności od regionu – np. w Andaluzji wynosi on 1,80 euro, we Wspólnocie Autonomicznej Walencji 2,23 euro, a na Balearach 2,32 euro. Standardowo rachunek za wodę nie przekracza w Hiszpanii 100 euro na trzy miesiące.

 

Ubezpieczenie nieruchomość w Hiszpanii

Jakkolwiek nie mamy obowiązku ubezpieczać zakupionej nieruchomości, mimo wszystko warto zrobić to na wypadek różnego rodzaju zdarzeń losowych. Szacuje się, że ubezpieczenie nieruchomości w Hiszpanii to koszt rzędu 90 € na miesiąc w zależności od wartości ubezpieczanej własności. Jednak czasem oferta ubezpieczenia wygląda korzystniej np. przy skorzystaniu z propozycji banku, który w momencie gdy bierzemy kredyt może wyjść do klienta z bardzo korzystną propozycją ubezpieczeniową i koszt zmieści się w granicach 200-300 euro rocznie. 

 

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca? Sprawdź już dziś oferty nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż i skontaktuj się z naszymi specjalistami – z nami bezproblemowo przejdziesz przez cały proces zakupu domu lub apartamentu.

 

Jeśli planujesz inwestycję w Hiszpanii, przeczytaj także nasze poradniki Jak bezpiecznie inwestować w Hiszpanii i Zakup nieruchomości – 3 rady na początek.

 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38
biuro
facebook profile instagram contact us