Kredyt hipoteczny w Hiszpanii

Poznaj warunki uzyskania kredytu hipotecznego w Hiszpanii i przekonaj się, że zakup własnego domu może być naprawdę prosty!

Jak sfinansować zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Sprawdź najważniejsze informacje, przygotowane przez specjalistów tripinvest, które pozwolą ci z łatwością przejść przez całą procedurę - od kwestii związanych z hiszpańskim systemem bankowym, aż po niezbędną dokumentację i kwestie formalne.

Hiszpański rynek finansowy jest otwarty na zagranicznych inwestorów, oferując spory wybór instrumentów, pozwalających na zakup nieruchomości. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • gotówkę - tradycyjną metodę bez zewnętrznego źródła finansowania,
 • kredyt hipoteczny w kraju zamieszkania - zawierany np. w banku w Polsce,
 • kredyt hipoteczny w kraju zakupu nieruchomości - oferowany przez szereg hiszpańskich banków,
 • kredyt gotówkowy / pożyczkę - z krótszym okresem spłaty i zabezpieczeniem np. w postaci nieruchomości posiadanej w Polsce.

Spośród wymienionych, inwestorzy indywidualni najczęściej decydują się na kredyt hipoteczny w banku hiszpańskim. Z uwagi na obecność w strukturach Unii Europejskiej obywatelom Polski przysługują ułatwione procedury uzyskiwania finansowania.

Jak sfinalizować zakup nieruchomości w Hiszpanii

Kredyt w Hiszpanii krok po kroku

Wybór nieruchomości - ikona

1. Wybór nieruchomości

Zapoznanie z ofertą kredytową banków - ikona

2. Zapoznanie z ofertą kredytową banków

Ustalenie warunków kredytu hipotecznego - ikona

3. Ustalenie warunków kredytu hipotecznego

Przedstawienie wymaganych dokumentów - ikona

4. Przedstawienie wymaganych dokumentów

Oczekiwanie na decyzję kredytodawcy - ikona

5. Oczekiwanie na decyzję kredytodawcy

Uzyskanie pozytywnej opinii - ikona

6. Uzyskanie pozytywnej opinii

Zapłata za nieruchomość - ikona

7. Zapłata za nieruchomość

Kredyt hipoteczny w Hiszpanii - najczęściej zadawane pytania

Chcąc wyjaśnić wszystkie kwestie związane z kredytami hipotecznymi pod zakup nieruchomości w Hiszpanii, stworzyliśmy listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami przygotowanymi przez naszych ekspertów. Sprawdź, jakie formalności wymagane są przy zakupie nieruchomości finansowanej z kredytu hipotecznego zaciągniętego w Hiszpanii.

Czy polacy mogą ubiegać się o kredyt

Czy Polacy mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii?

Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą korzystać z pełni swobód związanych z przepływem kapitału pomiędzy krajami członkowskimi. Oznacza to, że - podobnie jak mieszkańcy Francji, Niemiec, czy innych krajów wchodzących w skład wspólnoty - przysługuje nam prawo do ubiegania się o kredyt hipoteczny w bankach hiszpańskich. Podstawę do jego otrzymania stanowi posiadane obywatelstwo.

W jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny w Hiszpanii?

Ze względu na prostotę rozliczeń kredyty hipoteczne w Hiszpanii zawierane są najczęściej w euro. Stanowi to ogromną zaletę m.in. podczas zakupu nieruchomości na wynajem - aktywa i pasywa inwestora znajdują się wtedy w tej samej walucie, zwiększając płynność przy spłacaniu kredytu i likwidując koszty przewalutowania.

Niektóre hiszpańskie banki pozwalają także na wzięcie kredytów w innych walutach, takich jak funt szterling czy korona szwedzka. Rozwiązanie to cieszy się jednak mniejszą popularnością ze względu na wyższe koszty obsługi zadłużenia, narzucane przez instytucje.

Jaką wysokość kredytu na zakupu nieruchomości w Hiszpanii mogę uzyskać?

Maksymalna dopuszczalna wartość kredytu (LVT - loan-to-value) zależna jest od naszej rezydencji podatkowej. Dysponując statusem rezydenta, przebywającego na terenie kraju ponad 183 dni w roku, możemy liczyć na możliwość otrzymania kredytu w wysokości nawet 80% ceny zakupu nieruchomości. Zgodnie z przepisami z dn. 17 czerwca 2019 roku, nierezydenci mogą natomiast wziąć kredyt na sumę do 60% ceny nieruchomości.

Jaki jest maksymalny termin spłaty kredytu w Hiszpanii?

Kredyt hipoteczny w Hiszpanii powinien być spłacony nie później niż w 75. roku życia kredytobiorcy. Rezydenci podatkowi mogą wystąpić o 30. letni okres kredytowania. W przypadku nierezydentów czas ten ulega skróceniu do 25 lat.

Termin spłaty kredytu hipotecznego w Hiszpanii
Ile wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych w Hiszpanii?

Ile wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych w Hiszpanii?

Biorąc kredyt hipoteczny, możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji - stałych stóp procentowych (dotyczy wyłącznie rezydentów podatkowych) bądź zmiennych. W drugim przypadku wahają się one w granicach 2-3%.

Należy jednak pamiętać, że sytuacja może ulec zmianie - wysokość stóp procentowych w Hiszpanii uzależniona jest m.in. od stawki Euribor (Euro Interbank Offer Rate), będącej średnią z ofert 57 banków.

Ile wynosi wkład własny przy kredycie hipotecznym w Hiszpanii?

Wymagana wysokość wkładu własnego w Hiszpanii wynosi 20% dla rezydentów i 30% dla nierezydentów (plus opłaty okołotransakcyjne, które wynoszą ok 10-15%). Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że banki przyznawały nawet 100-procentowe finansowanie w przypadku zajętych przez siebie nieruchomości, jednak w obecnych warunkach społeczno-ekonomicznych sytuacje tego typu występują wyjątkowo rzadko.

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny w Hiszpanii?

Stabilny dochód stanowi podstawę do ubiegania się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii. Jego wymagana wysokość zależna jest od wartości kredytu, o którą się ubiegamy. Zgodnie z przepisami, miesięczna rata nie może przekraczać 35% dochodu kredytobiorcy. Dla przykładu oznacza to, że przy dochodach na poziomie 2 tys. euro, nasza rata kredytu może wynieść maksymalnie 700 euro. Jeśli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa spłaty, warto rozważyć zakup nieruchomości wspólnie przez kilka osób, dysponujących stałym dochodem.

Ile czasu potrzeba, by uzyskać decyzję kredytową w Hiszpanii?

Czas od złożenia wniosku do uzyskania decyzji kredytowej w Hiszpanii wynosi zazwyczaj 10-14 dni. Podczas niego interesująca nas nieruchomość zostanie wyceniona przez niezależną firmę lub urzędnika działającego na zlecenie banku. Należy pamiętać, że za usługę tę płaci osoba, ubiegająca się o kredyt. Na ogół kosztuje ona 300-600 euro lub więcej (w przypadku luksusowych posiadłości).

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny w Hiszpanii

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Znajdziemy dla Ciebie idealną nieruchomość!

Jak zapłacić za nieruchomość w Hiszpanii

Ile wynoszą dodatkowe koszty i opłaty związane z zakupem nieruchomości?

Pamiętaj, że kupując apartament lub dom na rynku wtórnym, konieczne będzie przeniesienie własności i opłata podatku progresywnego. Nabywając nieruchomość na rynku pierwotnym, należy z kolei zapłacić 10% stawki VAT. Ostateczna wysokość wszystkich kosztów i podatków mieści się zwykle w granicach 10-15% ceny zakupu nieruchomości i uzależniona jest między innymi od indywidualnych warunków kredytowych.

Jak zapłacić za nieruchomość w Hiszpanii?

W przypadku, gdy za nieruchomość pragniemy zapłacić gotówką, bądź, gdy kredyt hipoteczny został uzyskany w Polsce, możemy wykonać przelew z kraju rezydencji na konto bankowe. Uzyskując środki z hiszpańskiego kredytu hipotecznego, najlepszym wyjściem będzie płatność czekiem bankierskim bądź przelewem z hiszpańskiego konta. Za wystawienie czeku bank pobiera prowizję w wysokości 0,4% kwoty, jednak nie więcej niż 300 euro. W niektórych przypadkach możliwe jest opłacenie nieruchomości z konta naszego reprezentanta prawnego.

Jakie dokumenty muszę posiadać, by wziąć kredyt hipoteczny w Hiszpanii?

Klucz do szybkiego zawarcia kredytu hipotecznego w Hiszpanii tkwi przede wszystkim w dokładnym przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Poniżej zestawiliśmy wymagane dokumenty w zależności od rodzaju zatrudnienia.

Umowa o pracę, a wykaz dokumentów do kredytu hipotecznego w Hiszpanii

Wykaz dokumentów do kredytu hipotecznego w Hiszpanii dla osób zatrudnionych na umowie o pracę:

 • dowód osobisty i paszport,
 • numer NIE (Número de Identificación Extranjeros),
 • dowód założenia konta w hiszpańskim banku,
 • wyciąg z konta bankowego z ostatnich 6 miesięcy,
 • wyciąg z BIK (Biura Informacji Kredytowej),
 • zeznanie podatkowe PIT za ostatnie 2 lata,
 • informacja o istniejących zobowiązaniach kredytowych,
 • deklaracja posiadanych aktywów i pasywów,
 • informacja o zgromadzonych środkach, które klient zamierza przeznaczyć na opłatę wkładu własnego.

Wykaz dokumentów do kredytu hipotecznego w Hiszpanii dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

 • dowód osobisty i paszport,
 • numer NIE,
 • dowód założenia konta w hiszpańskim banku,
 • wyciąg z konta bankowego z ostatnich 6 miesięcy,
 • wyciąg z konta firmy z ostatnich 6 miesięcy,
 • wyciąg z BIK,
 • zeznanie podatkowe PIT za ostatnie 2 lata,
 • zeznanie podatkowe firmy za ostatnie 2 lata,
 • informacja o istniejących zobowiązaniach kredytowych,
 • deklaracja posiadanych aktywów i pasywów,
 • informacja o zgromadzonych środkach, które klient zamierza przeznaczyć na opłatę wkładu własnego.
Działalność gospodarcza, a wykaz dokumentów do kredytu hipotecznego w Hiszpanii
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego w Hiszpanii?

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego w Hiszpanii? Skorzystaj z usług tripinvest!

Jeśli potrzebujesz porady bądź pomocy w przejściu przez cały proces uzyskiwania kredytu hipotecznego w Hiszpanii, zwróć się do nas. Nasi specjaliści, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia, pomogą ci w znalezieniu wymarzonej nieruchomości, doradzą w kwestiach formalnych, a także zapewnią pełną obsługę prawną transakcji kupna-sprzedaży. Skorzystaj z naszych usług, by już wkrótce cieszyć się wymarzonym lokum, zarówno do stałego zamieszkania, jak i na wypoczynek w blasku hiszpańskiego słońca - zawsze, gdy będziesz go potrzebował!

Potrzebujesz więcej informacji?

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania