Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii

oraz koszty utrzymania nieruchomości

Ile kosztuje zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z kosztami rzędu od 13,5% do 15% wartości nieruchomości. W przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego łączne koszty mogą wynieść do 16% ceny nieruchomości. Poniżej prezentujemy zestawienie podatków, opłat i wydatków, które należy ponieść na sfinansowanie niezbędnych formalności.

Rodzaj kosztu Wysokość kosztu
Podatek ITP (Impuesto sobre Transmisiones Patrimoniales) w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego lub podatek IVA (Impuesto sobre el Valor Añadido) w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego 10% wartości nieruchomości
Wycena nieruchomości 300–600 Euro
Opłata za wydanie aktu notarialnego kredytu hipotecznego. Akt zawierany jest pomiędzy kupującym i bankiem 300-850 Euro
Opłata za wydanie aktu notarialnego zakupu nieruchomości. Akt zawierany jest pomiędzy kupującym i sprzedającym 300-850 Euro
Prowizja za otwarcie hipoteki 1,2 – 3% kwoty kredytu hipotecznego
Podatek skarbowy od czynności cywilnoprawnych 1,5% wartości kredytu hipotecznego
Wpis do Ksiąg Wieczystych 500 Euro
Koszt tłumaczenia dokumentów 250 – 500 Euro
Prowizja za czek bankowy 0,4% wartości czeku
Koszty dodatkowe Wysokość kosztu
Ubezpieczenie nieruchomości w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego 200-300 Euro na rok
Ubezpieczenie na życie w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od wielu czynników

Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii

Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii zależą od wielu czynników, w tym głównie od lokalizacji i typu nieruchomości. Zasadniczo jednak koszty utrzymania są niższe niż w Polsce. Niski poziom opłat czynszowych wynika w dużej mierze z wysokiej temperatury i braku konieczności korzystania z ogrzewania centralnego.

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii

Z momentem nabycia nieruchomości w Hiszpanii pojawia się obowiązek regularnego płacenia podatku od niej, tzw. Impuesto Sobre Bienes Inmuebles (I.B.I). Podatek od nieruchomości inwestorzy muszą płacić raz w roku, a wysokość opłat jest uzależniona od jej metrażu oraz lokalizacji. Oznacza to, że właściciele domów jednorodzinnych zapłacą wyższy podatek, porównując do inwestorów, którzy zdecydowali się na zakup apartamentu. Przykładowo, podatek od apartamentu o wielkości 60 m2 może wynieść 200-400 euro a w przypadku 150 m2 willi 500-600 euro.

Inwestorzy, którzy nie są stałymi rezydentami, muszą raz na rok płacić także hiszpański podatek dochodowy od nierezydentów - IRNR. W tym przypadku inną kwotę zapłacą osoby, które wynajmują nieruchomość, a inną osoby, które nie czerpią z inwestycji korzyści finansowych. Jednak nawet jeśli nieruchomość nie jest wynajmowana i tak będziemy zobowiązani do zapłaty ok. 2% kwoty szacowanego czynszu za jej wynajem.

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii
Czynsz w Hiszpanii

Czynsz w Hiszpanii

Hiszpańskie Comunidad, czyli odpowiednik polskiego czynszu, płacą osoby, które zainwestowały w mieszkanie w bloku lub apartamentowcu. Opłaty obejmują różnego rodzaje prace konserwacyjne, ogrodnicze i porządkowe w obrębie konkretnego osiedla. Dzięki tym funduszom utrzymywane są tzw. części wspólne, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy - np. osiedlowy basen, plac zabaw, skwery, czy też windy. W Hiszpanii comunidad nie płaci się co miesiąc. Opłaty pobierane są od mieszkańców raz na 3 miesiące, pół roku, a nawet raz na rok, zależnie od decyzji wspólnoty mieszkaniowej.

Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości w Costa Blanca bez specjalnych udogodnień, czynsz może wynieść ok. 30-60 euro za miesiąc. W przypadku zakupu luksusowych apartamentów w ekskluzywnych lokalizacjach czynsz może wynieść nawet 100-160 euro miesięcznie.

Opłaty za media w Hiszpanii

Opłata za prąd naliczana jest w taki sam sposób jak w Polsce. W zależności od tego, ile prądu zużyjemy w ciągu danego miesiąca, tyle jesteśmy zobowiązani zapłacić. Średnia stawka za energię wynosi około 0,1526 €/ kWh. Jednymi z najpopularniejszych dostawców prądu na terenie Hiszpanii są firmy Iberdola i Endesa. W przypadku apartamentu średnie, miesięczne koszty energii elektrycznej wynoszą ok. 40-50 Euro za osobę. Największe zużycie prądu generuje klimatyzacja. W Hiszpanii korzysta się z niej zarówno latem do chłodzenia pomieszczeń, jak i zimą do ich ogrzewania ze względu na brak ogrzewania centralnego.

Opłaty za wodę w Hiszpanii zazwyczaj reguluje się raz na trzy miesiące lub raz na miesiąc. Ceny za m3 wody różnią się w zależności od regionu - np. w Andaluzji wynosi on 1,80 euro, we Wspólnocie Autonomicznej Walencji 2,23 euro, a na Balearach 2,32 euro. Standardowo rachunek za wodę nie przekracza w Hiszpanii 100 euro na trzy miesiące. W tę kwotę wliczona jest także obowiązkowa opłata za wywóz śmieci (tzw. Basura Tax).

Opłaty za media w Hiszpanii
Ubezpieczenie nieruchomość w Hiszpanii

Ubezpieczenie nieruchomości w Hiszpanii

Jakkolwiek nie mamy obowiązku ubezpieczać zakupionej nieruchomości, mimo wszystko warto zrobić to na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych. Ubezpieczenie nieruchomości w Hiszpanii to koszt rzędu 90 € na miesiąc w zależności od wartości ubezpieczanej własności.

Jeśli nieruchomość została sfinansowana z kredytu hipotecznego, wówczas może pojawić się obowiązek ubezpieczenia nieruchomości. W tym przypadku jednak banki oferują inwestorom atrakcyjniejsze warunki polis. Roczny koszt ubezpieczenia nieruchomości może zamknąć się w granicach 200-300 € rocznie.

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Znajdziemy dla Ciebie idealną nieruchomość!

Zakup nieruchomości w Hiszpanii na kredyt hipoteczny

Chciałbyś sfinansować zakup domu lub mieszkania z kredytu hipotecznego? Hiszpańskie banki oferują naprawdę atrakcyjne warunki spłaty kredytu dla obcokrajowców. Dzięki temu zakup domu w Hiszpanii może być prostszy niż Ci się wydaje.

Sprawdź, na jakich warunkach możesz otrzymać kredyt hipoteczny w Hiszpanii.

Twój dom marzeń w Hiszpanii?

To bardzo proste!

Tylko 4 kroki dzielą Cię od zakupu domu w słonecznej Hiszpanii

  • 1. Wybierz ofertę z naszej bazy lub określ swoje preferencje dot. interesującej Cię nieruchomości w Hiszpanii.
  • 2. Wyślij zgłoszenie oddzwonimy do Ciebie do 48 godzin.
  • 3. Przyjedź do Hiszpanii zobaczyć interesujące Cię nieruchomości Oferujemy pomoc w organizacji przyjazdu i pobytu, a także dostępność wybranych wcześniej nieruchomości.
  • 4. Rezerwacja i zakup nieruchomości Przed podjęciem decyzji o zakupie poinformujemy Cię o pełnych kosztach transakcji i przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności związane z zakupem.

    Wyślij zgłoszenie

    Icon
Nieruchomości w Hiszpanii

Jak możemy Ci pomóc?

Pomoc w lokowaniu oszczędności - ikona

Pomożemy dobrze ulokować oszczędności, zainwestować w dochodowy projekt

Pomoc w znalazieniu i kupnie nieruchomości - ikona

Pomożemy znaleźć i kupić atrakcyjną nieruchomość

Pomoc w kwestiach formalnych - ikona

Przeprowadzimy kwestie formalne i organizacyjne

Zarząd nad nieruchomością - ikona

Będziemy zarządzać nieruchomością podczas Twojej nieobecności

Dogodne formy kredytowe - ikona

Pomożemy dobrać dogodną dla Ciebie formę kredytową

Wynajem i sprzedaż nieruchomości - ikona

Zajmiemy się wynajmem lub sprzedażą nieruchomości z dużym zyskiem!

Kompleksowa obsługa prawna - ikona

Zapewniamy kompleksową obsługę prawną aż po serwis gości (wynajem)

Organizacja remontu nieruchomości - ikona

Zorganizujemy kompleksowy remont Twojej nieruchomości