Wynajem nieruchomości

Inwestuj. Odpoczywaj. Zarabiaj!

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?

Śródziemnomorski klimat, całoroczna, słoneczna pogoda i znakomite warunki do wakacyjnego odpoczynku - wszystko to sprawia, że Hiszpania plasuje się na topowych pozycjach w rankingach najpopularniejszych destynacji turystycznych, A to oznacza, że popyt na domy i mieszkania do wynajmu jest tu bardzo duży. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w nieruchomość na wynajem turystyczny i jak wybrać odpowiednią nieruchomość.

Polecane oferty

Polecana

Zalety kupna hiszpańskiej nieruchomości na wynajem

Atrakcje turystyczne na Costa Blanca - ikona

Zabezpieczenie kapitału

nieruchomość to przedmiot fizyczny, a nie jak w przypadku niektórych inwestycji wirtualny

Atrakcje turystyczne na Costa Blanca - ikona

Regularny dochód pasywny

długoterminowe profity z tytułu najmu mogą być uzyskiwane niewielkim nakładem pracy

Atrakcje turystyczne na Costa Blanca - ikona

Wysoki zwrot z inwestycji

nieruchomości przeznaczone na wynajem mogą przynieść przychody rzędu 15 000 - 30 000 zł rocznie

Atrakcje turystyczne na Costa Blanca - ikona

Niskie ryzyko utraty kapitału

całkowita utrata kapitału nastąpiłaby wyłącznie w sytuacji spadku wartości nieruchomości do zera

Atrakcje turystyczne na Costa Blanca - ikona

Efekt dźwigni finansowej

zwiększenie zyskowności inwestycji dzięki zaangażowaniu kapitału obcego (kredyt hipoteczny)

Atrakcje turystyczne na Costa Blanca - ikona

Ochrona przed inflacją

inwestycja w nieruchomość to bezpieczna ochrona kapitału przed inflacją

Na co zwrócić uwagę
planując zakup nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?

Przeznaczenie

Zastanówmy się, czy planujemy długo- czy krótko terminowe użyczenie. Turyści, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii na wakacje i kilkudniowe pobyty, zazwyczaj oczekują bliskości plaż, centrum i miejsc rozrywki. Tu najbardziej atrakcyjne mogą okazać się lokale usytuowane w okolicach plaż właśnie. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że dla wielu odwiedzających wymarzone wakacje to te, z widokiem na morze.

Inne priorytety będą miały osoby poszukujące lokum do wynajęcia na stałe. Wynajmujący przyjeżdżający na dłużej raczej szukają ciszy i spokoju, więc w tym wypadku sprawdzą się na pewno nieruchomości na prowincji i z dala od wielkomiejskiego szumu. Oczywiście nie wyklucza to zakupu nieruchomości w samym centrum miasta. Niektórzy bardziej od ciszy cenią sobie bowiem bliskość miejsc usługowych, pracy, restauracji itd.

Miejsca parkingowe

O ile w przypadku ofert krótkoterminowych kwestia parkingowa może nie mieć zupełnie znaczenia, to w długoterminowej perspektywie z pewnością będzie bardzo ważne. W wielu hiszpańskich miasteczkach ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Jeśli więc sprzedający oferuje dodatkowo taką opcję, warto ją poważnie rozważyć.

Przeznaczenie nieruchomośći
Atrakcyjność miejsca na wynajem

Atrakcyjność miejsca

Kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości na wynajem czysto turystyczny, wybierzmy najbardziej popularne rejony, które przyciągają rokrocznie tysiące (a nawet miliony) odwiedzających. Tak duża liczba przyjeżdżających, to niemal gwarancja stałego zysku i pewnego wynajmu w szczycie sezonu. Turyści poszukujący lokum na wakacje, czy weekendowy wypad, najczęściej oczekują sąsiedztwa plaż, punktów gastronomicznych i miejsc rozrywki.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się u klientów, którzy podróżują z rodzinami, szczególnie z dziećmi. Tu dobrym rozwiązaniem okaże się z pewnością wygodna nieruchomość położona z dala od miejskiej dżungli. Cisza i spokój są przez rodzinnych wynajmujących bardzo pożądane, więc w tym przypadku wiejskie posiadłości na przedmieściach lub nieruchomości na hiszpańskiej prowincji sprawdzą się idealnie.

Koszty zakupu

Na całkowity koszt zakupu nieruchomości składa się nie tylko cena, ale także inne opłaty dodatkowe. Podobnie jak w Polsce, także i w Hiszpanii zakup nieruchomości wiąże się z obowiązkowymi należnościami. W ostatecznych rachunkach należy więc wziąć pod uwagę kwestie podatkowe, opłaty u notariusza lub ewentualne wydatki na remont. Opłacenie notariusza, podatek czy wpis do rejestru nieruchomości mogą stanowić w Hiszpanii nawet na 15% całej kwoty zakupu.

Plany urbanistyczne

Dlaczego podczas zakupu nieruchomości ważne jest sprawdzenie planów urbanistycznych w najbliższym urzędzie? Po to, by za kilka lat koło naszego pięknego domu nie powstał ogromny obiekt handlowy, a wspaniałego widoku za oknem nie przysłonił szereg apartamentowców. Nieruchomości z takimi pejzażami za oknem zdecydowanie nie są atrakcyjne dla turystów i bardzo trudno je sprzedać.

Koszty zakupu nieruchomości na wynajem
Hiszpański klimat

Klimat

Nietrudno się domyślić, że pogoda to bardzo istotny czynnik decydujący często o powodzeniu inwestycji. Tak! Klimat w zakupie nieruchomości na wynajem ma znaczenie. Turyści ściągający do Hiszpanii z całego świata oczekują wspaniałej pogody, komfortowych plaż i wody, która jest nie tylko czysta, ale i ciepła.

Dlatego, jeśli inwestujemy w nieruchomości na wynajem, odradzamy zakup w regionach zachodnio-północnych i północnych kraju. Bardziej od północnego chłodu sprawdzi się klimat śródziemnomorski, czyli ten gwarantujący gorące, długie lato i stosunkowo lekką zimę. Takie warunki zapewnia na przykład Costa Blanca i Costa del Sol. Białe Wybrzeża te gwarantują całoroczną pogodę, piękne piaszczyste plaże i zniewalającą lazurową wodę.

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Znajdziemy dla Ciebie idealną nieruchomość!

Napisz do nas kontakt

Grupa docelowa

Przystosowanie domu lub mieszkania pod konkretnych wynajmujących może wspomóc znacząco w szybkim znalezieniu klientów. Pamiętajmy, że to, co dla jednych gości będzie atutem, dla innych może okazać się minusem.

Najczęściej rozróżnia się następujące typy podróżujących:

Seniorzy jako jedna z grup docelowych
Rodziny z dziećmi jako jedna z grup docelowych

Dla rodzin z dziećmi niezwykle ważne jest zabezpieczenie otoczenia lokum mieszkalnego. Należyty poziom bezpieczeństwa zapewni na przykład ogrodzona wolnostojąca willa lub niewielki domek z ogrodem. Tu warto sprawdzić, czy dana okolica zapewnia ciszę także w szczycie sezonu urlopowego. Rodziny z dziećmi przy wyborze domu wakacyjnego biorą najczęściej pod uwagę liczbę pokoi, rozkład łóżek, liczbę łazienek, odpowiednie wyposażenie kuchni. Im lepiej doposażone wnętrze, tym większa szansa na wynajem.

Młodym parom i singlom najprawdopodobniej bardziej do gustu przypadnie środowisko miejskie. Pełne restauracji, klubów i dyskotek, zapewni rozrywkę również po zmroku. Te grupy najczęściej wybierają niewielkie mieszkania z jedną sypialnią, salonem i niewielkim aneksem kuchennym.

Osoby starsze podobnie jak rodziny chętniej wybierają sielankowe posiadłości, lecz z udogodnieniami w pobliskim otoczeniu. Biznesmeni lub osoby podróżujące służbowo coraz częściej decydują się na wygodne lokum, w zamian za typowy hotelowy pokój. To grupa, która najchętniej wybiera miejsca w niedalekim położeniu od centrum lub na pobliskich przedmieściach.

Ważne dokumenty

Osoby planujące zakup domu lub mieszkania na wynajem w Hiszpanii, zobowiązane są do posiadania numeru N.I.E. (Número de Identidad de Extranjero). Przy okazji zakupu nieruchomości odpowiedni identyfikator przyznawany jest nawet tego samego dnia lub w niewielkim odstępie czasowym (zazwyczaj 1-2 dni robocze).

Niewielu inwestorów wie, że każdy budynek oddany do użytku w Hiszpanii posiada cedula de habitabilidad, czyli najprościej rzecz ujmując dokument potwierdzający ukończenie budowy. To niezwykle ważne poświadczenie zezwala między innymi na podłączenie mediów. Zdecydowanie odradzamy zakupu lokalu, którego numeru cedula nie można uzyskać od dewelopera, sprzedającego lub agencji.

Ważne dokumenty

Wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii

Wynajem krótkoterminowy nakierowany jest na szybki zysk, jednak wiąże się kilkoma niedogodnościami. Tego typu „użyczenie” zobowiązuje właściciela do częstszych odwiedzin w lokalu lub kontrolowania jego stanu przez osoby trzecie. Utrzymanie porządku po każdym gościu może być nieco kłopotliwe. Dlatego też wynajem na krótki czas z reguły jest droższy.

Warunki, jakie musi spełnić inwestor, by zgodnie z prawem móc wynajmować posiadłość turystom:

Licencja turystyczna na wynajem nieruchomości

Nielegalny wynajem grozi sankcjami finansowymi. Chcąc uniknąć konfliktu z hiszpańskim prawem, należy zdobyć licencję turystyczną. W większości miast proces jej uzyskania odbywa się w kilku prostych krokach:

Samo złożenie wniosku wymaga zazwyczaj dodatkowych dokumentów lub ich kopii. Należy przygotować dokument tożsamości, świadectwo potwierdzające prawo do użytkowania nieruchomości oraz spis nieruchomości przeznaczonych na wynajem. W celu uniknięcia błędów i zyskania pewności prawidłowo dopełnionych formalności zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Specjaliści z biura tripinvest pomogą w wypełnianiu wniosku i odpowiedzą na pojawiające się pytania.

 

Po zarejestrowaniu nieruchomości inwestor zyskuje indywidualny numer licencji i kod lokalizacji, a sama posiadłość zostaje przypisana do konkretnej kategorii. Tego typu dane są niezwykle ważne przy wystawianiu ogłoszeń z ofertą najmu oraz w serwisach rezerwacyjnych. Licencja nie obejmuje wynajmu długoterminowego.

Wymagane warunki techniczne

Wymagane warunki techniczne

Wynajem mieszkania w Hiszpanii wymaga również zapewnienia odpowiednich warunków. Wymagania techniczne klasyfikowane są jako Standard, Primera lub Superior. Wśród typowych udogodnień w podstawowym standardzie wymienia się najczęściej dostęp do ciepłej wody, łazienkę/toaletę, windę (jeśli lokal znajduje się na 4 piętrze lub wyżej) i powieszony na drzwiach plan ewakuacji. W podstawowym wyposażeniu zawierać się musi umeblowanie, lodówka, piekarnik, pościel i sztućce.

Wymagania techniczne zakładają także minimalny metraż konkretnych pomieszczeń. Im standard nieruchomości wyższy, tym większe wymogi. Niektóre kryteria różnić się mogą w zależności od tego, w której części Hiszpanii inwestujemy.

Przed zakupem konkretnej posiadłości, warto również sprawdzić, czy należy ona do wspólnoty mieszkaniowej. A jeśli tak, zweryfikować jej zasady względem możliwości najmu osobom trzecim. Ograniczenia wynajmu stosuje między innymi:

Ograniczenia najmu w miastach Hiszpanii
Wynajem nieruchomości a podatek

Wynajem nieruchomości a podatek

Zgodnie z hiszpańskim prawem podatkowym czerpanie korzyści z wynajmu nieruchomości podlega odpowiedniemu opodatkowaniu. W zależności od sytuacji inwestora odpowiednia kwota musi być uiszczona najpóźniej w maju (osoby mieszkające na stałe lub przez ponad 180 dni w roku) lub grudniu (właściciele niebędący stałymi rezydentami).

Prawidłowe rozliczenie z hiszpańskim urzędem skarbowym wymaga kilku dokumentów, w tym:

Potrzebujesz więcej informacji?

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

Napisz do nas kontakt

Wynajem długoterminowy w Hiszpanii

Długoterminowy wynajem nieruchomości nie obliguje inwestora do posiadania licencji turystycznej. Hiszpańskie prawo zakłada, że minimalny pobyt dla umowy najmu to 6 miesięcy. Tu decydująca jest data wejścia w życie umowy - od tego czasu przez pół roku najemca ma obowiązek dotrzymywania zapisów umowy i terminowego dokonywania opłat. Po upływie tego okresu najemca ma prawo do opuszczenia lokalu z zachowaniem odpowiedniego wypowiedzenia. Chęć opuszczenia lokalu przez najmującego przed upływem 6 miesięcy uznawane jest za naruszenie umowy i skutkuje karą. W sytuacji, kiedy najemca nie może z jakichś powodów pozostać w lokalu, zobowiązany jest do uregulowania 6-miesięcznego okresu najmu.

Warunki rozwiązania umów długoterminowych określają konkretne ustawy, które przewidują dwa warianty. W zależności od tego, w jakim okresie umowa była podpisana, jej rozwiązanie następuje w konkretny sposób:

Wynajem długoterminowy w Hiszpanii
Zakup nieruchomości na wynajem na Costa Blanca

Zakup nieruchomości na wynajem na Costa Blanca

Jeśli podjąłeś decyzję o zakupie nieruchomości na wynajem i zastanawiasz się, gdzie konkretnie ulokować swoje pieniądze, podpowiadamy - na Costa Blanca! Region turystyczny, który już dziś przyciąga rokrocznie tysiące turystów z całego świata, staje się coraz bardziej popularnym celem zagranicznych wycieczek.

Pasmo zwane także Białym Wybrzeżem charakteryzuje się znakomitym klimatem. Uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z najlepszych obszarów do życia, stanowi nie tylko świetną bazę wypadową, ale także rewelacyjne miejsce do zamieszkania. W obu przypadkach zakup nieruchomości może okazać się więc rozwojową inwestycją, przynoszącą spore zyski. To miejsce sprawdzi się zarówno na krótkoterminowy wynajem wakacyjny, jak i długoterminowe użyczenie osobom, które osiedliły się na Costa Blanca na dłużej.

Doskonałe warunki do uprawiania sportów, krystalicznie czysta woda, ciepły piasek, mnóstwo atrakcji turystycznych i zabytków skłaniają do przyjazdu w tę część Hiszpanii. To świetny cel zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i bezdzietnych par oraz singli. Poza szczytem sezonu chętnie przyjeżdżają tu także emeryci i osoby starsze. Costa Blanca jest doskonale skomunikowana z resztą kraju i całą Europą. Dlatego też zarówno prywatne wyjazdy, jak i podróże służbowe są bardzo komfortowe.

Współpraca z tripinvest

Jesteś początkującym inwestorem i dopiero zaczynasz przygodę z inwestycjami w nieruchomości? Zależy ci na pewnej transakcji? Chcesz uniknąć nieprzyjemności i rozczarowania? A może masz już doświadczenie w zakupie nieruchomości za granicą, lecz poszukujesz firmy, która zagwarantuje ci kompleksową obsługę prawną i formalną? Zapraszamy do kontaktu!

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem na hiszpańskim rynku nieruchomości. Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz fachowe doradztwo. Pomagamy w doborze odpowiedniej nieruchomości, biorąc pod uwagę zasoby finansowe klientów oraz ich oczekiwania względem standardu i położenia. Podpowiadamy, w której części Hiszpanii można dobrze ulokować swój kapitał, tak by przynosił comiesięczny zysk z wynajmu. Doradzamy w zakresie wyboru odpowiedniej formy kredytowej. Przeprowadzamy przez wszelkie formalności i pomagamy w zorganizowaniu wyjazdu w celu zakończenia transakcji.

Jesteś zainteresowany współpracą? Zapraszamy do kontaktu!

Współpraca z tripinvest

Jak kupić dom w Hiszpanii?

To bardzo proste!

Tylko 4 kroki dzielą Cię od zakupu domu w słonecznej Hiszpanii

 

 • 1. Wybierz ofertę z naszej bazy lub określ swoje preferencje dot. interesującej Cię nieruchomości w Hiszpanii.
 • 2. Wyślij zgłoszenie oddzwonimy do Ciebie do 48 godzin.
 • 3. Przyjedź do Hiszpanii zobaczyć interesujące Cię nieruchomości Oferujemy pomoc w organizacji przyjazdu i pobytu, a także dostępność wybranych wcześniej nieruchomości.
 • 4. Rezerwacja i zakup nieruchomości Przed podjęciem decyzji o zakupie poinformujemy Cię o pełnych kosztach transakcji i przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności związane z zakupem.

  Wyślij zgłoszenie

  Icon

 

SPIS TREŚCI:

 1. Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?
 2. Zalety kupna hiszpańskiej nieruchomości na wynajem
 3. Na co zwrócić uwagę planując zakup nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?
 4. Wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii
 5. Licencja turystyczna na wynajem nieruchomości
Nieruchomości w Hiszpanii

Jak możemy Ci pomóc?

Pomoc w lokowaniu oszczędności - ikona

Pomożemy dobrze ulokować oszczędności, zainwestować w dochodowy projekt

Pomoc w znalazieniu i kupnie nieruchomości - ikona

Pomożemy znaleźć i kupić atrakcyjną nieruchomość

Pomoc w kwestiach formalnych - ikona

Przeprowadzimy kwestie formalne i organizacyjne (łącznie z kupnem biletu)

Zarząd nad nieruchomością - ikona

Będziemy zarządzać nieruchomością podczas Twojej nieobecności

Dogodne formy kredytowe - ikona

Pomożemy dobrać dogodną dla Ciebie formę kredytową

Wynajem i sprzedaż nieruchomości - ikona

Zajmiemy się wynajmem lub sprzedażą nieruchomości z dużym zyskiem!

Kompleksowa obsługa prawna - ikona

Zapewniamy kompleksową obsługę prawną aż po serwis gości (wynajem)

Organizacja remontu nieruchomości - ikona

Zorganizujemy kompleksowy remont Twojej nieruchomości