Dokumenty wymagane przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii

Znalazłeś wymarzony dom w Hiszpanii? Sprawdź, jakie dokumenty będą potrzebne na poszczególnych etapach zakupu nieruchomości.

Rezerwacja nieruchomości w Hiszpanii

Po wybraniu interesującej nas nieruchomości - znalezionej indywidualnie bądź z pomocą agencji - zostaniesz zaproszony do osobistego sprawdzenia interesującego cię apartamentu. Jeśli się na niego zdecydujesz, konieczne będzie podjęcie rezerwacji, która zabezpieczy nieruchomość przed sprzedażą innym zainteresowanym.

Rezerwacja nieruchomości w Hiszpanii opiera się na podpisaniu umowy wstępnej sprzedaży. W dokumencie określony zostanie termin podpisania aktu notarialnego, który przeniesie na ciebie prawo własności. W większości przypadków zostaje ona zawarta na okres 1-2 miesięcy, w zupełności wystarczających do dopełnienia wszystkich formalności.

Umowa przedwstępna sprzedaży może przybierać trzy formy:

 • arras confirmatorias - zaliczki, wchodzącej w poczet całkowitej ceny zakupu. Nie stanowi zabezpieczenia transakcji - w przypadku odstąpienia od umowy, podlega ona całkowitemu zwrotowi,
 • arras penales - jest formą umownego odszkodowania, które ma pokryć straty, wynikłe z odstąpienia od umowy bądź niewykonania zobowiązania,
 • arras penitenciales - w przypadku odstąpienia od umowy przez jedną ze stron, dochodzi do zwrotu zadatku. Jeśli stroną odstępującą jest kupujący, traci on wpłacony zadatek. Jeśli stroną rezygnującą jest sprzedający, ma on obowiązek zapłacić na rzecz sprzedającego zadatek w podwójnej wysokości.

Korzystając z usług tripinvest, otrzymujesz pewność otrzymania korzystnych z punktu widzenia kupującego warunków umowy sprzedaży. Bogate doświadczenie, zdobyte na hiszpańskim rynku nieruchomości, pozwala nam zagwarantować pełną przejrzystość i bezpieczeństwo na każdym etapie transakcji.

Trzy formy umowy przedwstępnej

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Znajdziemy dla Ciebie idealną nieruchomość!

Zakup nieruchomości w Hiszpanii - akt notarialny

Akt notarialny podpisywany jest w języku hiszpańskim. W celu ochrony interesu kupującego, podczas jego podpisywania powinien być obecny tłumacz przysięgły oraz adwokat. Chcąc ograniczyć konieczność lotów, może on także zostać podpisany także przez samego adwokata, bez naszej obecności. Na tym etapie zajdzie konieczność posiadania szeregu dokumentów, wymaganych przez hiszpańskie prawo.

Dokumenty potrzebne do zawarcia aktu notarialnego w Hiszpanii

Podczas podpisywania aktu notarialnego zakupu nieruchomości w Hiszpanii zostaniesz poproszony o następujące dokumenty:

Podpisanie aktu notarialnego - ikona

numer NIE

Rezerwacja nieruchomości - ikona

paszport lub dowód osobisty

Podpisanie umowy przedwstępnej - ikona

potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku

Podpisanie umowy przedwstępnej - ikona

akt notarialny

Numer NIE w Hiszpanii

Numer NIE w Hiszpanii - czym jest i do czego służy?

NIE (Número de Identificación de Extranjero) jest numerem tożsamości, o który może ubiegać się obcokrajowiec, wymagany prawnie między innymi w przypadku pobytu na terytorium Hiszpanii dłuższego niż 90 dni bądź zakupu nieruchomości. Uprawnia nas on do w pełni legalnego przebywania na terenie kraju, stanowiąc przy tym naszą osobistą identyfikację przed urzędem podatkowym. Dokument ten wydawany jest na standardowym arkuszu A4.

Numer NIE w Hiszpanii jest niezbędny m.in. do przeprowadzenia następujących czynności:

 • kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości.
 • otwarcie konta bankowego,
 • wykupienie ubezpieczenia,
 • uzyskanie kredytu hipotecznego lub innego rodzaju pożyczki,
 • meldunek.

Wniosek o przyznanie numeru NIE możesz złożyć w Polsce, w dziale konsularnym Ambasady Królestwa Hiszpanii w Warszawie lub na terenie Hiszpanii. W drugim przypadku powinieneś zgłosić się do komisariatu policji, znajdującego się w okolicy, w której zamierzasz zamieszkać lub kupić nieruchomość.

By uzyskać numer NIE w Hiszpanii, należy dostarczyć:

 • kopię dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
 • dwie kolorowe fotografie w formacie 3 x 4 cm,
 • potwierdzenie dokonania zapłaty za wyrobienie dokumentu,
 • formularz wniosku EX15,
 • dokumenty, uzasadniające potrzebę uzyskania numeru NIE np. z powodu zakupu nieruchomości lub umowy o pracę (dotyczy obywateli spoza UE).
Wniosek o przyznanie numeru NIE
Procedura wydawania numeru NIE

Okres od złożenia wniosku do otrzymania numeru NIE trwa średnio 30 dni, ale może się wydłużyć w zależności od regionu. W przypadku inwestorów korzystających z naszych usług dokładamy wszelkich starań, by dokument został wydany jak najszybciej.

Procedura wydawania numeru NIE - krok po kroku

 • Skomplementowanie dokumentów
 • Złożenie wniosku w ambasadzie królestwa w Hiszpanii w Warszawie lub na posterunku policji w okolicy naszej przyszłej nieruchomości
 • Otrzymanie numeru NIE w terminie do 30 dni

Potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku

Drugim z niezbędnych kroków, uprawniających nas do podpisania aktu notarialnego, jest otwarcie konta w hiszpańskim banku. Jego posiadanie będzie obowiązkowe także podczas starania się o kredyt hipoteczny. By otworzyć rachunek, musisz posiadać dowód i paszport oraz numer NIE. W niektórych przypadkach możesz zostać zobowiązany do przedstawienia potwierdzenia posiadania środków lub ostatniej deklaracji podatkowej.

Nie wiesz, na który bank się zdecydować? Zwróć się o pomoc do naszych specjalistów - na podstawie swojego doświadczenia w pracy z hiszpańskimi placówkami bankowymi, doradzimy ci najkorzystniejszą ofertę.

Dokumenty potrzebne do udzielenia kredytu hipotecznego w Hiszpanii

Wymienione wcześniej dokumenty, takie jak dowód osobisty, dowód założenia konta w hiszpańskim banku i numer NIE, będą nam potrzebne również w trakcie zawierania kredytu hipotecznego na nieruchomość w Hiszpanii. Poza nimi, koniecznym okaże się dostarczenie zeznania podatkowego PIT za ostatnie dwa lata, informacji o zobowiązaniach kredytowych, czy wyciągu z BIK. Pełną listę wymaganych dokumentów znajdziesz w naszym osobnym poradniku, tłumaczącym jak wziąć kredyt hipoteczny w Hiszpanii.

Dokumenty potrzebne do udzielenia kredytu hipotecznego w Hiszpanii
Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii

Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - niezbędne dokumenty i informacje

Wielu klientów zamiast kupować nieruchomość na rynku wtórnym, decyduje się na inwestycję w całkiem nowe - często jeszcze w trakcie budowy - posiadłości, nabywając je bezpośrednio od deweloperów. W takich przypadkach rekomendujemy sprawdzenie następujących informacji:

 • ziemia, na której ma stanąć nieruchomość, musi być własnością tego samego dewelopera,
 • licencja na budowę - deweloper ma obowiązek wystawić jej kopię,
 • polisy ubezpieczeniowe lub gwarancji bankowe - stanowią one zabezpieczenie twoich płatności, np. depozytu, przekazanego przez ciebie agentowi lub deweloperowi,
 • pozwolenie na użytkowanie - ponownie możesz wymagać wydania jego kopii,
 • rejestracja w spisie nieruchomości na własne nazwisko po zakończeniu prac budowlanych - nieruchomość musi być zapisana na twoją osobę,
 • kwota podatku VAT do zapłaty po przejęciu nieruchomości.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii na rynku wtórnym - na jakie dokumenty zwrócić uwagę?

Osoby, pragnące kupić nieruchomość w Hiszpanii z drugiej ręki, muszą zwrócić uwagę na wiele składowych. To dlatego w ich przypadku najlepsze rozwiązanie stanowi skorzystanie z oferty biura nieruchomości, które sprawdzi wszystkie niezbędne czynniki, ograniczając ryzyko niepomyślnego zakupu do minimum.

Decydując się na zakup na rynku wtórnym, należy sprawdzić:

 • akt własności sprzedającego,
 • pozwolenie na użytkowanie,
 • klasyfikację prawną nieruchomości,
 • rejestrację nieruchomości pod konkretnym nazwiskiem,
 • wypis z rejestru nieruchomości,
 • zaległości z tytułu opłat, podatków lokalnych i innych należności,
 • potencjalne obciążenie nieruchomości,
 • kwestie najemców i dzierżawy osobom trzecim,
 • pełnomocnictwo dot. pośrednictwa sprzedaży (jeśli os. sprzedająca nieruchomość nie jest zarejestrowana jako właściciel danej nieruchomości).
Zakup nieruchomości w Hiszpanii na rynku wtórnym
Pomoc w złożeniu dokumentów

Problem ze złożeniem dokumentów? Skorzystaj z pomocy tripinvest!

O ile procedura zakupu nieruchomości na rynku Hiszpańskim pozostaje stosunkowo prosta, tak doskonale wiemy, że ilość formalności, koniecznych do realizacji swojego marzenia, może przytłaczać. Dlatego jako jedna z najbardziej doświadczonych agencji na rynku oferujemy pełną pomoc w zakupie wymarzonego apartamentu, domu lub willi w Hiszpanii - od znalezienia idealnej nieruchomości, przez doradztwo i pomoc w dostarczeniu dokumentacji, aż po pełną obsługę prawną transakcji kupna-sprzedaży.

Co istotne, pomagamy naszym klientom również w organizacji wyjazdów, kalkulacji zakupu przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego, a także zarządzaniu nieruchomościami, przeznaczonymi na wynajem turystyczny. Skontaktuj się z naszym agentem, by już wkrótce otrzymać fachową pomoc i pełną ofertę.

Potrzebujesz więcej informacji?

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania