Przeprowadzka do Hiszpanii

Planujesz przeprowadzkę do Hiszpanii? Sprawdź, jak się do niej przygotować.

Dlaczego warto przeprowadzić się do Hiszpanii?

Rozbudowana oferta nieruchomości - ikona

Rozbudowana oferta nieruchomości

Wille, apartamenty, bungalowy, czy penthouse’y. Często w luksusowym wykończeniu i w doskonałej lokalizacji blisko morza w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wakacyjny klimat - ikona

Wakacyjny klimat przez ponad 300 dni w roku

Wypoczywaj, relaksując się na plaży, kiedykolwiek zechcesz. Hiszpania to idealne miejsce dla wszystkich, kochających ciepłą pogodę.

Niskie koszty utrzymania - ikona

Niskie koszty utrzymania

Ciepłe zimy przekładają się na niskie koszty ogrzewania. A utrzymanie nieruchomości jest dużo tańsze w porównaniu do innych krajów zachodnioeuropejskich.

Śródziemnomorska kuchnia - ikona

Śródziemnomorska kuchnia

Owoce można, ryby, cytrusy i wszystko to, z czego słynie kuchnia hiszpańska.

Zabytki - ikona

Zabytki

Niezliczona ilość obiektów kulturowych, zabytków i wydarzeń kulturalnych. Hiszpania to kraj, w którym nie w sposób się nudzić.

Potencjał inwestycyjny - ikona

Potencjał inwestycyjny

Dzięki doskonale rozwiniętej turystyce Hiszpania oferuje możliwość korzystnej inwestycji w wynajem tymczasowy lub stały.

Dokumenty potrzebne podczas przeprowadzki do Hiszpanii

Chcąc zamieszkać w Hiszpanii, będziesz potrzebował numeru NIE (Número de Identificación de Extranjero), czyli dokumentu tożsamości cudzoziemca, niezbędnego do pobytu na terytorium kraju dłużej niż 90 dni lub zakupu nieruchomości. Niezbędne okaże się również posiadanie konta w hiszpańskim banku, które będzie ci potrzebne do opłacania mediów i spraw podatkowych.

Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

Praca w Hiszpanii

W ostatnich latach sytuacja na hiszpańskim rynku pracy uległa znacznej poprawie, przede wszystkim dzięki dynamicznemu rozwojowi turystyki, dużego zainteresowania inwestorów zagranicznych oraz restrukturyzacji poszczególnych gałęzi gospodarki. Jako członkowie Unii Europejskiej, Polacy mogą podejmować pracę w Hiszpanii na tych samych zasadach, co osoby, posiadające obywatelstwo.

Zgodnie z danymi, bezrobocie w III kwartale 2022 wyniosło 12,67% z prognozami ku dalszemu spadkowi. Obecnie obserwuje się duże braki pracowników w szczególności w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, rolniczym, transporcie i w branży budowlanej. Jednocześnie średnie zarobki w Hiszpanii wyniosły 2153,88 euro miesięcznie przy pensji minimalnej na poziomie 1166,67 euro.

Hiszpania (zwłaszcza wybrzeża Costa Blanca i Costa del Sol) cieszy się szczególne dużą popularnością wśród osób z możliwością pracy zdalnej. Wielu specjalistów z szerokiego przekroju branż - szczególnie IT - decyduje się na zakup wymarzonej nieruchomości i wykonywanie obowiązków prosto z własnego słonecznego tarasu w Alicante lub innym regionie.

Praca w Hiszpanii
Prawo jazdy w Hiszpanii

Prawo jazdy w Hiszpanii

Jako obywatel Unii Europejskiej lub kraju EOG powyżej 18 r.ż. możesz korzystać ze swojego prawa jazdy, wyrobionego w kraju pochodzenia, przez okres do dwóch lat (6 miesięcy dla obywateli Wielkiej Brytanii). Po upływie tego czasu będziesz zobowiązany do uzyskania hiszpańskiego prawa jazdy pod groźbą kary grzywny w wysokości 200 euro. Ponadto w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki musisz zarejestrować swoje dane w Centralnym Rejestrze Kierowców i Drobnych Przestępców w Dyrekcji Ruchu.

Do zdobycia hiszpańskiego prawa jazdy wymagane jest dostarczenie odpowiednich badań lekarskich. Po uzyskaniu uprawnień pozostają one ważne przez 10 lat, aż do 65 urodzin. Po tym okresie należy je wykonywać co 5 lat.

Hiszpański styl życia

Hiszpanie uchodzą za jeden z narodów o najbardziej pozytywnym nastawieniu do życia. Na próżno szukać tu ciągłego pesymizmu i stresu, napędzanego przez jesienno-zimową szarość. Codzienność w Hiszpanii jest na swój sposób celebrowaniem podejścia slow life, w którym na wszystko jest czas, a pośpiech i napięcie pozostają największym wrogiem.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na kwestię legendarnej sjesty - czasu, przypadającego w godzinach 14-17, w którym dozwolony jest wyłącznie wypoczynek i picie orzeźwiających napojów. W niektórych regionach kraju - zwłaszcza nadmorskich i turystycznych - tradycja ta przedłużana jest nawet do 19. Restauracje, sklepy i punkty usługowe są pozamykane, pozwalając odpocząć od codziennych obowiązków. Dla wszystkich kochających luźne podejście do życia, wypełnione czasem z bliskimi, wypoczynkiem i tańcem, Hiszpania to najprawdopodobniej najlepsze miejsce do zamieszkania w Europie.

Hiszpański styl życia

Przeprowadzka do Hiszpanii - najem czy zakup nieruchomości?

Chcąc związać swoje życie z Hiszpanią wyłącznie na krótki okres, np. na studia, w celach zarobkowych czy na jednorazowe wakacje, wybór jest oczywisty. Najem będzie wtedy najkorzystniejszą formą, dającą możliwość zmiany miejsca zamieszkania w niemal każdym momencie. Należy pamiętać, że Hiszpanie rzadko zdecydują się na najem bezpośredni, w większości przypadków korzystając z kompleksowej obsługi biur nieruchomości. Stanowi to duże ułatwienie dla obu stron, zapewniając bezpieczeństwo formalno-prawne transakcji.

Chcąc związać swoje życie z Hiszpanią wyłącznie na krótki okres, np. na studia, w celach zarobkowych czy na jednorazowe wakacje, wybór jest oczywisty. Najem będzie wtedy najkorzystniejszą formą, dającą możliwość zmiany miejsca zamieszkania w niemal każdym momencie. Należy pamiętać, że Hiszpanie rzadko zdecydują się na najem bezpośredni, w większości przypadków korzystając z kompleksowej obsługi biur nieruchomości. Stanowi to duże ułatwienie dla obu stron, zapewniając bezpieczeństwo formalno-prawne transakcji.

Przeprowadzka do Hiszpanii - najem czy zakup nieruchomości?

Jak kupić dom w Hiszpanii?

To bardzo proste!

Tylko 4 kroki dzielą Cię od zakupu domu w słonecznej Hiszpanii

  • 1. Wybierz ofertę z naszej bazy lub określ swoje preferencje dot. interesującej Cię nieruchomości w Hiszpanii.
  • 2. Wyślij zgłoszenie oddzwonimy do Ciebie do 48 godzin.
  • 3. Przyjedź do Hiszpanii zobaczyć interesujące Cię nieruchomości Oferujemy pomoc w organizacji przyjazdu i pobytu, a także dostępność wybranych wcześniej nieruchomości.
  • 4. Rezerwacja i zakup nieruchomości Przed podjęciem decyzji o zakupie poinformujemy Cię o pełnych kosztach transakcji i przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności związane z zakupem.

    Wyślij zgłoszenie

    Icon

Zakup nieruchomości pod wynajem?

A może chcesz mieszkać w Hiszpanii tylko przez kilka miesięcy w roku? W pozostałe miesiące Twoje wymarzone lokum może zarabiać na siebie. W tripinvest doradzimy Ci, w jaki sposób przeprowadzić zakup nieruchomości w Hiszpanii pod wynajem i pomożemy w kompleksowym zarządzaniu najmem krótko- i średnioterminowym.

Zakup nieruchomości pod wynajem - ikona

Określenie celu inwestycyjnego

Zakup nieruchomości pod wynajem - ikona

Wybór lokalizacji nieruchomości

Zakup nieruchomości pod wynajem - ikona

Określenie stanu prawnego i technicznego nieruchomości

Zakup nieruchomości pod wynajem - ikona

Pomoc w znalezieniu źródła finansowania inwestycji

Zakup nieruchomości pod wynajem - ikona

Określenie zwrotu z inwestycji

Zakup nieruchomości pod wynajem - ikona

Zarządzanie najmem

Przeprowadzka do Hiszpanii bez znajomości języka?

Nie znasz języka? Nie obawiaj się przeprowadzki. Rodowici Hiszpanie są otwarci na pomoc obcokrajowcom. Coraz powszechniejsza znajomość angielskiego - szczególnie w stolicy, czy najbardziej turystycznych rejonach kraju - pozwoli ci z łatwością stawiać pierwsze kroki w swoim nowym domu. Kwestiami formalnymi, związanymi z zakupem i wynajmem, zajmiemy się my.

Jeśli pragniesz na stałe związać się z Hiszpanią, możesz skorzystać z rozbudowanej oferty prywatnych szkół językowych dla obcokrajowców bądź darmowych kursów, organizowanych przez władze miejskie. I zachęcamy do nauki - bo język hiszpański jest prostszy, niż ci się wydaje!

Przeprowadzka do Hiszpanii bez znajomości języka
Polonia w Hiszpanii

Polonia w Hiszpanii

Mniejszość polonijna w Hiszpanii ma długie tradycje, sięgające XVI wieku. Zgodnie z szacunkami MSZ na terenie kraju mieszka obecnie 100 000 Polaków, z czego najwięcej z nich znalazło swój dom w Madrycie, wspólnocie autonomicznej Andaluzja i słonecznym Alicante. Od co najmniej kilku lat obserwuje się trend, widoczny wcześniej przede wszystkim wśród mieszkańców bogatych krajów Europy Zachodniej, według którego coraz większa liczba Polaków decyduje się na zakup nieruchomości wakacyjnej lub stałej na wybrzeżach Costa Blanca i Costa del Sol.

Obecnie obserwuje się również coraz większą liczbę osób, wybierających Hiszpanię jako swój dom, pracując przy tym zdalnie (także w polskich firmach). Kraj ten stanowi ponadto wyjątkowo popularną destynację wśród najlepiej zarabiających.

Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi

Przeprowadzka za granicę dla rodzin z dziećmi musi być dobrze przemyślana. Jeśli twoje dziecko rozpoczęło już naukę w polskiej placówce, pierwsze zajęcia mogą być stresujące ze względu na nowe otoczenie i barierę językową. Szczęśliwie aklimatyzacja w Hiszpanii przebiega wyjątkowo szybko ze względu na przyjazne podejście rówieśników i nauczycieli, a także szybką naukę języka hiszpańskiego.

Zgodnie z hiszpańskim prawem, edukacja dla dzieci jest obowiązkowa od 6 do 16 roku życia. W jej tok wchodzi 6-letnia szkoła podstawowa (educatión primaria) i szkoła gimnazjalna (educación secundaria). Po jej ukończeniu młodzież otrzymuje świadectwo z możliwością przejścia do szkoły średniej II stopnia (bachillerato), a następnie studiów wyższych. Dzieci poniżej 6 r.ż. mogą ponadto zostać zapisane do przedszkola (education infantil). Podobnie jak w Polsce, jako rodzic otrzymujesz możliwość wysłania potomstwa do darmowej szkoły publicznej bądź prywatnej.

Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi
Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Dogodne ceny nieruchomości i mediów, bezpłatna służba zdrowia, niedroga komunikacja miejska, tania i doskonała kuchnia - wszystko to znajduje się na wyciągnięcie ręki każdego, planującego zakup nieruchomości w jednym z hiszpańskich miast. Pamiętaj, że ostateczne koszty będą zależne przede wszystkim od lokalizacji twojej nieruchomości.

Poznaj koszty życia w Hiszpanii

Gdzie zamieszkać w Hiszpanii?

Madryt i Katalonia to regiony, które cieszą się największą popularnością wśród przeprowadzających się do Hiszpanii z myślą o pracy w dużych firmach. Pociąga to za sobą najczęściej wyższe koszty życia i nieruchomości niż w innych regionach. Wśród osób, poszukujących nieruchomości wakacyjnych, pracujących zdalnie bądź planujących spędzać w Hiszpanii określoną część w roku, największą popularnością cieszą się hiszpańskie wybrzeża.

Mapa Costa del Sol

Costa del Sol

Region turystyczny w Andaluzji, obejmujący wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem i przylądkiem Cabo de Gata. Piaszczyste plaże, przeplatające się skalistymi wybrzeżami, a także ilość luksusowych kurortów i atrakcji sprawiają, że nieruchomości w Costa del Sol cieszą się niesłabnącą popularnością wśród zagranicznych inwestorów - zwłaszcza miejscowości Marbella, Mijas i Estepona.

Poznaj atrakcje turystyczne Costa del Sol

Costa Blanca

RJeden z najlepszych regionów do inwestowania, położony w Walencji. Piękna pogoda, piaszczyste plaże, kluby nocne oraz dogodne ceny sprawiają, że nieruchomości w Costa Blanca stanowią pierwszy wybór dla większości osób, marzących o apartamencie lub domu, który pozwoli cieszyć się aurą wiecznie słonecznej pogody.

Poznaj atrakcje turystyczne Costa Blanca

Mapa Costa Blanca
Przeprowadzka do Hiszpanii z tripinvest

Przeprowadzka do Hiszpanii z tripinvest

Szukasz wymarzonej nieruchomości i potrzebujesz pomocy w kwestiach, związanych z przeprowadzką do Hiszpanii? Zwróć się do nas - dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sprzedaży i zarządzaniu najmem pomożemy ci w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności, a także doradzimy, gdzie skierować swoje pierwsze kroki.

Na życzenie naszych Klientów pomagamy również w uzyskaniu finansowania na zakup nieruchomości za pośrednictwem hiszpańskich banków. Daj nam znać, czego potrzebujesz - resztą zajmiemy się my!

Potrzebujesz więcej informacji?

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania