Ile kosztuje życie w Hiszpanii?

Przygotowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące kosztów życia. Przekonaj się, że wysoki standard życia w Hiszpanii wcale nie musi oznaczać wysokich wydatków.

Niskie koszty - ikona

Niskie koszty utrzymania nieruchomości

Służba zdrowia - ikona

Dostęp do bezpłatnej służby zdrowia

Komunikacja miejska - ikona

Wygodna i niedroga komunikacja miejska

Darmowe szkoły publiczne - ikona

Darmowe szkoły publiczne

Tania, smaczna i zdrowia kuchnia - ikona

Tania, smaczna i zdrowia kuchnia

Wysoki standard życia - ikona

Wysoki standard życia bez dużych wydatków

Atrakcyjne ceny mieszkań i domów - ikona

Atrakcyjne ceny mieszkań i domów

Bezcenna radość z życia - ikona

Bezcenna radość z życia!

Oferty nieruchomości w Hiszpanii

Planujesz przeprowadzkę do Hiszpanii? Szukasz idealnej nieruchomości? Sprawdź nasze oferty!

Ile kosztuje... w Hiszpanii?

Ceny życia w Hiszpanii nie odbiegają od tych, których doświadczamy w Polsce. Różnią się w zależności lokalizacji oraz preferowanego stylu życia. Osoby z odpowiednim zapleczem finansowym i perspektywą stałego zatrudnienia, doskonale odnajdą się w nowej, hiszpańskiej codzienności. Przekonaj się, jak tanie jest życie w Hiszpanii!

Koszty opieki zdrowotnej

Opieka lekarska w Hiszpanii jest darmowa dla każdego, kto przebywa w kraju lub prowadzi działalność gospodarczą i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne. Aby w pełni z niej skorzystać, wystarczy jedynie zarejestrować się w systemie TGSS, by uzyskać numer ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli przebywasz w Hiszpanii tymczasowo - możesz skorzystać z karty EKUZ, wydawanej przez każdy kraj członkowski UE, w tym Polskę. Bezpłatna opieka obejmuje zarówno wizytę u lekarza rodzinnego, jak i konsultację u specjalisty. Płatne są jednak wizyty u dentysty, ponieważ opieka stomatologiczna nie jest objęta bezpłatną opieką medyczną. Należy pamiętać o tym, że czas oczekiwania na badanie specjalistyczne może być wydłużony w zależności od regionu, w którym przebywasz. Aby skorzystać z szerszej oferty usług lekarskich, możesz zdecydować się na wykupienie prywatnej polisy.

Koszty opieki medyczenj w Hiszpanii
Hiszpania - koszty edukacji

Koszty edukacji

Nauka w Hiszpanii jest bezpłatna i obowiązkowa dla dzieci w wieku od 6 do 18 roku życia, które uczęszczają do państwowych przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich. Również studenci (także zagraniczni, których liczba sięga ok. 200 tys. w całym kraju) nie mają powodów do obaw. Opłaty na hiszpańskich uczelniach wyższych są jednymi z najniższych w Europie - już za kwotę od 700 do 3 000 € rocznie można stać się studentem jednego z uniwersytetów publicznych. Natomiast szkoły dwujęzyczne oznaczają wydatek kilku tysięcy euro rocznie w zależności od wybranego kierunku. Warto zwrócić uwagę na to, że rok szkolny w Hiszpanii zaczyna się w połowie września, a kończy w połowie czerwca, dzięki czemu uczniowie mają dłuższe wakacje niż w Polsce

Koszty jedzenia

Cena żywności w Hiszpanii jest porównywalna do jej kosztów w Polsce. Wiele podstawowych produktów takich jak mleko, chleb, ryż, jajka, ziemniaki, pomidory, banany czy soczyste pomarańcze kupimy już za ok. 1-2 €. Jeśli chodzi o ceny w restauracjach, te różnią się w zależności od lokalizacji i standardu lokalu. O ile w ekskluzywnych restauracjach i w prestiżowych lokalizacjach przeznaczonych dla turystów ceny mogą nas zwalić z nóg. O tyle w typowych hiszpańskich restauracjach, w których stołują się także Hiszpanie możemy liczyć na naprawdę pyszne jedzenie w bardzo przystępnych cenach. Warto korzystać z tak zwanych menu del dia (menu dnia), by pełny obiad z deserem zamówić za 7-12 €.

Koszty wyżywienia w Hiszpanii
Hiszpania - koszty transportu i komunikacji miejskiej

Koszty transportu i komunikacji miejskiej

Bardzo atrakcyjnie prezentują się koszty transportu publicznego w Hiszpanii. Bilet jednorazowy na miejski autobus w Alicante czy Barcelonie kosztuje 1,5-2,5 €. Z kolei przejazd taksówką może kosztować nas ok. 1-3 € za kilometr. Dla osób zmotoryzowanych najważniejsza będzie informacja o cenach paliwa. Za litr Diesla trzeba zapłacić ok. 2 €, za litr benzyny 95 - ok. 1,9 €, benzyny 98 - ok. 1,8 €, za gaz LPG ok. 0,99 €. Finalne koszty mogą oczywiście różnić się w zależności od lokalizacji stacji benzynowych. Większość autostrad w Hiszpanii jest płatna, a opłaty są pobierane na bramkach wjazdowych. Pamiętajmy jednak, że w Hiszpanii możemy skorzystać z wielu bezpłatnych dróg, które często prowadzone są trasą równoległą do autostrad. A nimi także szybko i bezpłatnie dotrzemy do celu.

Koszty utrzymania nieruchomości

Do inwestycji w Hiszpanii zachęca nie tylko piękna pogoda, sielankowe widoki czy atrakcyjne ceny mieszkań i domów. Słone opłaty za media? Wysoki czynsz co miesiąc? Nic z tych rzeczy! Na tle innych europejskich krajów Hiszpania wyróżnia się niskimi kosztami utrzymania nieruchomości, dzięki czemu wielu zagranicznych inwestorów decyduje się na zakup domu wakacyjnego lub przeprowadza tam na stałe. Kupując mieszkanie na Costa Blanca, miesięczna opłata za czynsz wynosi średnio 30-60 €, z kolei w przypadku droższych posiadłości zapłacisz ok. 100-160 € na miesiąc. Za prąd zapłacimy co miesiąc średnio 40-50 € za osobę. Jeśli korzystamy z klimatyzacji, która w większości nieruchomości należy do standardowego wyposażenia, koszty za energię elektryczną mogą wzrosnąć. W przypadku opłat za wodę, ceny za m3 różnią się w zależności od regionu - Andaluzja ok. 1,8 €, Walencja ok. 2,2 €, Baleary 2,3 €. W większości przypadków rachunek za wodę płaci się raz na trzy miesiące i wynosi ok. 100 €. Trzeba także doliczyć opłatę za wywóz śmieci, uiszczaną najczęściej 1-2 razy w roku.

Sprawdź, koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii

Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Znajdziemy dla Ciebie idealną nieruchomość!

Przeprowadź się do Hiszpanii!

Przeprowadzka do Hiszpanii może okazać się dużo prostsza niż myślisz, a same koszty życia w tym kraju nie raz pozytywnie Cię zaskoczą. Jeśli więc chcesz żyć tak, jakby wakacje trwały cały czas, rozważ osiedlenie się w jednym z hiszpańskich miasteczek. Podpowiadamy, jakie formalności należy załatwić, a także o czym musisz pamiętać decydując się na zamieszkanie w Hiszpanii.

Sprawdź, jak przeprowadzić się do Hiszpanii

Inwestycja w Hiszpanii a koszty życia - jaką lokalizację wybrać?

Inwestycja w Hiszpanii a koszty życia - jaką lokalizację wybrać?

Decydując się na zamieszkanie w typowo turystycznych lokalizacjach, jak m.in. Madryt, Barcelona, La Palma, Majorka, trzeba mieć na uwadze, że nie tylko więcej zapłacimy za samą nieruchomość, ale droższe będzie także utrzymanie. Zdecydowanie bardziej przystępnym cenowo regionem jest Costa Blanca, który przyciąga co roku setki inwestorów. Koszty życia i utrzymania nieruchomości w takich miastach jak Torrevieja, Santa Pola, Alicante, Calpe, Benidorn czy Altea są porównywalne do Polski lub niższe. Jednak miasta te są położone bezpośrednio nad morzem, mają bardzo długą linię brzegową i są idealnie przygotowane zarówno pod turystów, jak osoby mieszkające tam na stałe. Dodajmy do tego jeszcze słoneczną pogodę przez większą część roku, dzięki której niemal całkowicie odpada problem ogrzewania nieruchomości zimą, co obniża koszty utrzymania.

Sprawdź, gdzie mieszkać w Hiszpanii

Porównanie cen nieruchomości w Hiszpanii

Ceny nieruchomości w Hiszpanii - podobnie jak w Polsce - zależą od lokalizacji. Oto, jak prezentują się najpopularniejsze kierunki:

  • Madryt - 3992 €/ m2
  • Barcelona - 4121 €/ m2
  • La Palma - 2019 €/ m2
  • Alicante - 1603 €/ m2
  • Santa Pola - 1578 €/ m2
  • Torrevieja - 1569 €/ m2
Porównanie cen nieruchomości w Hiszpanii

Potrzebujesz więcej informacji?

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

Nieruchomości w Hiszpanii

Jak możemy Ci pomóc?

Pomoc w lokowaniu oszczędności - ikona

Pomożemy dobrze ulokować oszczędności, zainwestować w dochodowy projekt

Pomoc w znalazieniu i kupnie nieruchomości - ikona

Pomożemy znaleźć i kupić atrakcyjną nieruchomość

Pomoc w kwestiach formalnych - ikona

Przeprowadzimy kwestie formalne i organizacyjne

Zarząd nad nieruchomością - ikona

Będziemy zarządzać nieruchomością podczas Twojej nieobecności

Dogodne formy kredytowe - ikona

Pomożemy dobrać dogodną dla Ciebie formę kredytową

Wynajem i sprzedaż nieruchomości - ikona

Zajmiemy się wynajmem lub sprzedażą nieruchomości z dużym zyskiem!

Kompleksowa obsługa prawna - ikona

Zapewniamy kompleksową obsługę prawną aż po serwis gości (wynajem)

Organizacja remontu nieruchomości - ikona

Zorganizujemy kompleksowy remont Twojej nieruchomości