Przeprowadzka do Hiszpanii – o czym musisz pamiętać?

Hiszpania jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów śródziemnomorskich, który cieszy się nieustannym zainteresowaniem turystów oraz osób planujących zamieszkać tam na stałe lub tymczasowo. Jej ogromnym atutem jest dogodny klimat. Nie bez powodu takie hiszpańskie miasta jak Sewilla, Alicante, Madryt, Walencja i Barcelona znalazły się w dziesiątce najbardziej słonecznych miast Europy opublikowanej przez Ryanair. Cudzoziemców przyciąga również hiszpańskie podejście do życia charakteryzujące się optymizmem, brakiem pośpiechu oraz cieszeniem się każdą chwilą. Jeżeli Ciebie także urzekł ten kraj, sprawdź, o czym należy pamiętać przed przeprowadzką. 

 

Jaką opcję wybrać - najem czy zakup? 

W pierwszej kolejności warto sprecyzować cel przeprowadzki, który ma istotne znaczenie przy poszukiwaniu i wyborze odpowiedniej nieruchomości. Jeśli planujesz pobyt tymczasowy w związku z pewnym etapem Twojego życia (studia, staż, praca sezonowa), to najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem mieszkania lub domu. W Hiszpanii rzadko istnieje możliwość podpisania umowy najmu bezpośrednio z właścicielem nieruchomości, gdyż Hiszpanie często zlecają kompleksową obsługę w tym zakresie biurom nieruchomości. Ty również możesz skorzystać z ich pomocy, jeśli chcesz uniknąć poszukiwań na własną rękę.

 

mieszkanie w kamienicy w Hiszpanii
Wynajem mieszkania w Hiszpanii to świetne rozwiązanie dla studentów lub pracowników sezonowych

 

Natomiast jeżeli Hiszpania jest Twoim kierunkiem docelowym stałego pobytu lub wybierasz ją z powodów inwestycyjnych (lokata kapitału, inwestycja pod wynajem), to rekomendowaną opcją jest zakup nieruchomości. Dla mieszkańców Unii Europejskiej ten proces nie jest szczególnie skomplikowany, jednak istnieje szereg formalności, których należy dopełnić, takich jak:

  • złożenie wniosku o uzyskanie numeru identyfikacyjnego obcokrajowca N.I.E., 
  • otwarcie konta w hiszpańskim banku,
  • weryfikacja stanu prawnego nieruchomości,
  • podpisanie umowy wstępnej określającej cenę zakupu,
  • zadatek,
  • podział kosztów związanych z transakcją kupna – sprzedaży,
  • przystąpienie do aktu notarialnego.  

W celu uniknięcia niepotrzebnego stresu i zapewnienia bezpieczeństwa formalno-prawnego transakcji zalecaną opcją  jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości specjalizującej się w obsłudze polskich klientów. 

 

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania lub domu w Hiszpanii?

W hiszpańskich ogłoszeniach podawana liczba pokoi to liczba sypialni, do których nie wlicza się salonu. Warto zwrócić uwagę na metraż salonu i pozostałych pomieszczeń, gdyż sypialnie w Hiszpanii często są niewielkie i mało ustawne. Drugą istotną sprawą jest oświetlenie pomieszczeń. Zdarza się, że okna hiszpańskich nieruchomości wychodzą na wewnętrzne podwórko, przez co do pomieszczeń nie wpada dostateczna ilość światła dziennego. Umów się na oglądanie mieszkania w ciągu dnia i koniecznie podnieś rolety. Zwróć także uwagę na klimatyzację. Jest ona nieodzowna latem, a zimą pełni rolę ogrzewania, gdyż tylko niewielki odsetek budynków posiada centralne ogrzewanie.

 

domy w Alicante
Decyzja o wyborze konkretnej oferty nieruchomości w Hiszpanii powinna być dokładnie przemyślana

 

Ważną kwestią jest sąsiedztwo nieruchomości. Jeśli szukasz spokoju, uważaj na bary znajdujące się blisko miejsca zamieszkania. Hiszpanie to radosny i towarzyski naród, który ponad wszystko stawia zabawę. Prawdziwa hiszpańska fiesta zaczyna się po północy, a lokale często tętnią życiem do wczesnych godzin porannych. Jeśli kupujesz dom w Hiszpanii, przeanalizuj dokładnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Zwróć uwagę na kwestie komunikacyjne  –  dojazd do pracy lub szkoły, dostępność tanich lotów do Polski na najbliższym lotnisku, możliwości parkingowe, itp. Na koniec zaznaczyć należy, że istnieją znaczące różnice w kosztach życia pomiędzy dużymi miastami i kurortami turystycznymi a mniejszymi miasteczkami zamieszkiwanymi głównie przez Hiszpanów.

 

Czy można przeprowadzić się do Hiszpanii bez znajomości języka hiszpańskiego?

Tak, jest to możliwe, aczkolwiek musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Mimo iż Hiszpania jest krajem typowo turystycznym, w wielu miasteczkach i na wsiach porozumiesz się wyłącznie po hiszpańsku (lub na migi). Dlatego warto poznać, chociażby podstawy tego języka, które zdecydowanie ułatwią codzienną komunikację. Hiszpanie są otwarci i tolerancyjni w stosunku do innych narodowości i jeśli znasz, choć kilka hiszpańskich słów to z entuzjazmem podejmą z Tobą próbę konwersacji w ich ojczystym języku. 
 
 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us