Zakup nieruchomości w Hiszpanii na wynajem

Zakup nieruchomości na wynajem w Hiszpanii to inwestycja zakładająca przede wszystkim dodatkowy zarobek inwestora. Kiedy kupujemy dom lub mieszkanie po raz pierwszy, warto zawczasu poznać podstawowe pojęcia i przepisy prawne regulujące ten proces. Wiedza ta może okazać się przydatna szczególnie wtedy, gdy planujemy inwestycję zagraniczną. W tym artykule przedstawiamy warunki zakupu nieruchomości w Hiszpanii i zasady jej legalnego wynajmu.

 

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?

Śródziemnomorski klimat, całoroczna, słoneczna pogoda i znakomite warunki do wakacyjnego odpoczynku – wszystko to sprawia, że Hiszpania od kilku lat plasuje się bardzo wysoko w rankingu najchętniej wybieranych celów podróży, niejednokrotnie zajmując pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów na świecie. Wniosek? Wynajem miejsc noclegowych w tym rejonie jest bardzo popularny.

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Turystyki, Hiszpania jest na pierwszym miejscu wśród wszystkich europejskich krajów, które zanotowały w 2020 r. realny wpływ turystyki na produkt krajowy brutto. Analiza wskazuje, że mimo pandemii COVID-19, kraj ten zarejestrował aż 12% udział tej dziedziny w PKB. W globalnej skali daje to 3 najlepszy wynik.

 

Wniosek nasuwa się sam. Jeśli turystyka w Hiszpanii stanowi wciąż spory procent udziału w rynku (mimo kilkumiesięcznego lockdownu), to warto inwestować w nieruchomości w tej części Europy. Po wakacyjnym odblokowaniu lotów, w lipcu i sierpniu 2020 rynek hiszpańskich nieruchomości przeżył prawdziwy boom. Mimo że wiele osób planujących zakup lokum w Hiszpanii, zrezygnowało z tego pomysłu lub odłożyło jego realizację w czasie z powodu koronawirusa, deweloperzy zanotowali w tym czasie najlepsze od lat wyniki sprzedaży. Stało się tak, ponieważ większa część inwestorów postanowiła zaraz po lipcowym otwarciu granic, ulokować swoją gotówkę na hiszpańskim rynku nieruchomości. Ogromny udział w tym procesie mieli Brytyjczycy, którym Brexit znacząco skomplikował możliwość zakupu nieruchomości poza Wielką Brytanią.

 

Wraz z wybuchem pandemii w 2020 roku, wielu ekspertów spodziewało się drastycznych spadków cen nieruchomości. Globalna zaraza w dużej mierze spowodowała jednak ich… wzrost. Według danych opublikowanych przez portal idealista.com w skali krajowej zysk oscylował na poziomie 0,9%, jednak w niektórych wspólnotach autonomicznych ceny wzrosły nawet o 3,2% (Euskadi), 3,8% (La Rioja), a nawet 4,5%! (Estremadura). Oczywiście nie obyło się bez spadków. Te zanotowało aż 19 hiszpańskich prowincji. Obniżkę odnotowano także w największych miastach w kraju. W Madrycie koszt zakupu zmniejszył się średnio o 1,3%, a w Barcelonie o 2,6%. W niższej cenie można było kupić nieruchomość w León i Kastylii. Tu różnica w porównaniu do roku 2019 wyniosła -2,3%.

 

Kobieta i mężczyzna dostający klucze do mieszkania od agenta nieruchomości
Hiszpania to wciąż atrakcyjne miejsce nie tylko pod kątem turystycznym, ale i inwestycyjnym

 

Hiszpański rynek nieruchomości w 2021 – rokowania

W związku ze wciąż trwającą pandemią, wielu analityków przewiduje spadki cen na hiszpańskim rynku nieruchomości. Część z nich jednak przyjmuje scenariusz podobny do minionego roku. Jak prognozuje portal idealista.com, w 2021 roku nastąpi “spowolnienie spadków i tendencja wzrostowa”. Oba opisywane zjawiska uzależnione są jednak bardzo mocno od popytu, a ten w konsekwencji COVID-19 znacząco wzrósł. W miastach średniej wielkości zapotrzebowanie na nowe domy wzrosło aż o 78%.

 

Skąd takie zainteresowanie w dobie szalejącej zarazy? Podczas lockdownu Hiszpanie zaczęli doceniać prywatną przestrzeń. Zmieniły się ich potrzeby i wymagania względem miejsca zamieszkania. W dużej mierze postawili na domy z niewielką działką i komfortowym wyposażeniem. Hiszpański dziennik “El Mundo” określił, że między drugim a trzecim kwartałem 2020 roku, sprzedaż domów jednorodzinnych poza miastem wzrosła o 2%.

 

Wśród osób, które przeszły na zdalny tryb pracy, wzrosło natomiast zainteresowanie mieszkaniami w średnich miastach, gdzie ceny kształtują się naprawdę atrakcyjnie.

 

Niskie spadki na hiszpańskim rynku nieruchomości nie sprawiają jednak, że brakuje tu okazji do kupna nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Zauważono, że wielu sprzedających decydowało się (głównie w drugiej połowie zeszłego roku) na udzielanie znacznych rabatów, które obniżały ceny wyjściowe nawet o 10-15%. Na największe ulgi mogli liczyć ci, którzy inwestowali w nieruchomości o zwykłym standardzie.

 

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

To, co zdecydowanie przemawia za podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości na wynajem w kraju pełnym słońca, to również fakt, że według danych z portalu idealista.com jeszcze przed wybuchem pandemii Hiszpania zajmowała zaszczytne 2 miejsce na świecie pod względem turystycznym. Wyżej znalazły się tylko Stany Zjednoczone. Wiele innych światowych raportów wskazuje jednak Hiszpanię jako miejsce najlepsze do wakacyjnego odpoczynku. To bardzo istotna informacja dla przyszłych inwestorów, którzy zamierzają nabyć nieruchomość i później przeznaczyć ją na wynajem.

 

Warto także dodać, że tutejszy rynek nieruchomości kusi atrakcyjnymi cenami w bardzo korzystnych lokalizacjach. Te najlepsze otoczone są świetną infrastrukturą i licznymi udogodnieniami dla potencjalnych turystów.

 

Co oferuje rynek nieruchomości w Hiszpanii?

Rynek hiszpańskich nieruchomości jest bardzo bogaty. Oferuje zarówno luksusowe wille z widokiem na morze, jak i przystępne cenowo mieszkania w typowym standardzie. Wybór nieruchomości na wynajem uzależniony jest głównie od zasobów finansowych inwestora, choć również od rodzaju planowanego wynajmu.

 

Największą popularność wśród lokali przeznaczonych na wynajem mają apartamenty. Lokale są przystępne cenowo, zapewniają sporo przestrzeni i z reguły są dobrze wyposażone. Typowe hiszpańskie apartamenty można nabyć już za ok. 60 tys. euro (lokale z jedną sypialnią w miejscowości o dużej gęstości zabudowy). W cenie od 100 tys. euro można liczyć na mieszkania w bardziej uroczych częściach półwyspu. Oczywiście, te bogato wyposażone, z miejscem parkingowym, basenem, tarasem czy ogrodem w cenie, są zdecydowanie droższe. Ten rodzaj lokalu sprawdzi się zarówno w umowach długoterminowych, jak i krótkich – turystycznych.

 

Wnętrze nowoczesnego apartamentu z widokiem na morze
Apartament z widokiem na morze to bardzo dobry wybór, jeśli szukasz lokalu na wynajem turystyczny

 

Mając nieco więcej gotówki na wkład własny (przy zakupie zawsze można wspomóc się kredytem), można kupić willę, dom wolnostojący lub szeregowy o dużym metrażu. Takie nieruchomości zazwyczaj zlokalizowane są na przedmieściach, z dala od wielkomiejskiego hałasu. To doskonałe rozwiązanie do wynajmu dla rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą zasmakować hiszpańskiego luksusu.

 

Nieco tańsze, lecz równie funkcjonalne mogą okazać się bungalowy. To typowo hiszpańskie nieruchomości wykończone płaskim dachem. Wyposażone w taras, stanowią doskonałą alternatywę dla ekskluzywnych willi. Zapewniają sporo miejsca podczas rodzinnego pobytu. Niewielkie bungalowy mogą stanowić świetne miejsce noclegowe dla osób podróżujących służbowo, które bardziej od hotelowych pokoi, wolą komfortowe warunki domowe.

 

Na co zwrócić uwagę planując zakup nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?

Zakup nieruchomości za granicą to poważna decyzja. Dobrze przemyślana może przynieść wiele korzyści. W zależności od oczekiwań można kupić dom lub mieszkanie do czasowego, lub stałego zamieszkania. Istnieje jednak spora grupa inwestorów, którzy nabywają nieruchomości w Hiszpanii wyłącznie w celach zarobkowych (na wynajem). W celu zminimalizowania ryzyka nietrafionego zakupu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych składowych. Oto one:

 • Przeznaczenie

Jedną z najważniejszych kwestii w doborze odpowiedniej nieruchomości jest jej przeznaczenie. Jeśli chodzi o lokale przeznaczone wyłącznie na wynajem, tu należy zastanowić się, czy planujemy długo- czy krótko terminowe użyczenie. A jeśli to drugie, to czy ma być to głównie opcja wakacyjna, czy może całoroczna.

 

Gdy planujemy kupić dom lub mieszkanie udostępniane osobom trzecim, należy zastanowić się, którzy klienci będą naszymi potencjalnymi wynajmującymi. Turyści, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii, by odpocząć, zazwyczaj oczekują bliskości plaż, centrum i miejsc rozrywki. Tu najbardziej atrakcyjne mogą okazać się lokale usytuowane w okolicach plaż właśnie. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że dla wielu odwiedzających wymarzone wakacje to te, z widokiem na morze.

 

Nieco inne priorytety będą miały osoby poszukujące lokum do wynajęcia na stałe. Długoterminowe umowy gwarantują pewny zysk w dłuższej perspektywie, jednak wiążą się z nieco innymi wymaganiami. Wynajmujący przyjeżdżający na dłużej raczej szukają ciszy i spokoju, więc w tym wypadku sprawdzą się na pewno nieruchomości na prowincji i z dala od wielkomiejskiego szumu. Oczywiście nie wyklucza to zakupu nieruchomości w samym centrum miasta. Niektórzy bardziej od ciszy cenią sobie bowiem bliskość miejsc usługowych, pracy, restauracji itd.

 • Miejsca parkingowe

O ile w przypadku ofert krótkoterminowych kwestia parkingowa może nie mieć zupełnie znaczenia, to w długoterminowej perspektywie z pewnością będzie bardzo ważne. W wielu hiszpańskich miasteczkach ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Jeśli więc sprzedający oferuje dodatkowo taką opcję, warto ją poważnie rozważyć. Szczególnie gdy planujemy zakup nieruchomości pod wynajem długoterminowy.

 • Atrakcyjność miejsca

Kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości na wynajem czysto turystyczny, wybierzmy najbardziej popularne rejony, które przyciągają rokrocznie tysiące (a nawet miliony) odwiedzających. Tak duża liczba przyjeżdżających, to niemal gwarancja stałego zysku i pewnego wynajmu w szczycie sezonu. Turyści poszukujący lokum na wakacje, czy weekendowy wypad, najczęściej oczekują sąsiedztwa plaż, punktów gastronomicznych i miejsc rozrywki.

 

Nieco inaczej sprawa przedstawia się u klientów, którzy podróżują z rodzinami, szczególnie z dziećmi. Tu dobrym rozwiązaniem okaże się z pewnością wygodna nieruchomość położona z dala od miejskiej dżungli. Cisza i spokój są przez rodzinnych wynajmujących bardzo pożądane, więc w tym przypadku wiejskie posiadłości na przedmieściach lub nieruchomości na hiszpańskiej prowincji sprawdzą się idealnie.

 

Oczywiście na samą atrakcyjność miejsca wpływają także inne czynniki. Dla wielu niezwykle istotny jest sam komfort zamieszkania. Latem pomocne w znalezieniu potencjalnych wynajmujących będzie posiadanie klimatyzacji. W miejscach oddalonych od głównych plaż dodatkowym plusem może okazać się też prywatny basen, taras czy ogród.

 • Koszty zakupu

Na całkowity koszt zakupu nieruchomości składa się nie tylko cena, ale także inne opłaty dodatkowe. Podobnie jak w Polsce, także i w Hiszpanii zakup nieruchomości wiąże się z obowiązkowymi należnościami. W ostatecznych rachunkach należy więc wziąć pod uwagę kwestie podatkowe, opłaty u notariusza lub ewentualne wydatki na remont. Opłacenie notariusza, podatek czy wpis do rejestru nieruchomości mogą stanowić w Hiszpanii nawet na 13% całej kwoty zakupu.

 • Klimat

Nietrudno się domyślić, że pogoda to bardzo istotny czynnik decydujący często o powodzeniu inwestycji. Tak! Klimat w zakupie nieruchomości na wynajem ma znaczenie. Turyści ściągający do Hiszpanii z całego świata oczekują wspaniałej pogody, komfortowych plaż i wody, która jest nie tylko czysta, ale i ciepła.

 

Dlatego, jeśli inwestujemy w nieruchomości na wynajem, odradzamy zakup w regionach zachodnio-północnych i północnych kraju. Bardziej od północnego chłodu sprawdzi się klimat śródziemnomorski, czyli ten gwarantujący gorące, długie lato i stosunkowo lekką zimę. Takie warunki zapewnia na przykład Costa Blanca. Białe Wybrzeże gwarantuje całoroczną pogodę, piękne piaszczyste plaże i zniewalającą lazurową wodę. Rejon położony w środkowej części wybrzeża Hiszpanii oferuje zróżnicowane nieruchomości i bardzo atrakcyjne ceny.

 • Grupa docelowa

Kwestia wyboru docelowej grupy inwestycji może okazać się zaskakująco ważna. Dlaczego? Przystosowanie domu lub mieszkania pod konkretnych wynajmujących może wspomóc znacząco w szybkim znalezieniu klientów. Pamiętajmy, że to, co dla jednych gości będzie plusem, dla innych może okazać się największym minusem.

 

Najczęściej rozróżnia się następujące typy podróżujących:

 • rodziny,
 • młode pary,
 • single,
 • osoby podróżujące służbowo,
 • niepełnosprawni,
 • emeryci.

Dla rodzin z dziećmi niezwykle ważne jest zabezpieczenie otoczenia lokum mieszkalnego. Należyty poziom bezpieczeństwa zapewni na przykład ogrodzona wolnostojąca willa lub niewielki domek z ogrodem. Tu warto sprawdzić, czy dana okolica zapewnia ciszę także w szczycie sezonu urlopowego. Okazać może się bowiem, że to strefa chętnie odwiedzana przez rozentuzjazmowanych turystów.

 

Młodym parom i singlom najprawdopodobniej bardziej do gustu przypadnie środowisko miejskie. Pełne restauracji, klubów i dyskotek, zapewni rozrywkę również po zmroku. Te grupy najczęściej wybierają niewielkie mieszkania z jedną lub dwiema sypialniami, salonem i dobrze wyposażoną kuchnią.

 

Osoby starsze podobnie jak rodziny chętniej wybierają sielankowe posiadłości, lecz z udogodnieniami w pobliskim otoczeniu. Biznesmeni lub osoby podróżujące służbowo coraz częściej decydują się na wygodne lokum, w zamian za typowy hotelowy pokój. To grupa, która najchętniej wybiera miejsca w niedalekim położeniu od centrum lub na pobliskich przedmieściach.

 

Decydując się na zakup nieruchomości na wynajem dla osób niepełnosprawnych, trzeba zdać sobie sprawę z ilości wymaganych udogodnień. Tu ogromnym ułatwieniem jest brak schodów, szerokie wejścia, klimatyzacja, bliskość punktów usługowych itp.

 • Plany urbanistyczne

Dlaczego podczas zakupu nieruchomości tak ważne jest sprawdzenie planów urbanistycznych w najbliższym urzędzie? Otóż po to, by za kilka lat koło naszego pięknego domu nie powstał ogromny obiekt handlowy, a wspaniałego widoku za oknem nie przysłonił szereg apartamentowców. Nieruchomości z takimi pejzażami za oknem zdecydowanie nie są atrakcyjne dla turystów i bardzo trudno je sprzedać.

 • Ważne dokumenty

Osoby planujące zakup domu lub mieszkania na wynajem w Hiszpanii, zobowiązane są do posiadania numeru N.I.E. (Número de Identidad de Extranjero). Przy okazji zakupu nieruchomości odpowiedni identyfikator przyznawany jest nawet tego samego dnia lub w niewielkim odstępie czasowym (zazwyczaj 1-2 dni robocze).

 

Niewielu inwestorów wie, że każdy budynek oddany do użytku w Hiszpanii posiada cedula de habitabilidad, czyli najprościej rzecz ujmując dokument potwierdzający ukończenie budowy. To niezwykle ważne poświadczenie zezwala między innymi na podłączenie mediów. Zdecydowanie odradzamy zakupu lokalu, którego numeru cedula nie można uzyskać od dewelopera, sprzedającego lub agencji.

 

Mężczyzna podpisujący umowę zakupu nieruchomości
Inwestycja w nieruchomość na wynajem powinna być dokładnie przemyślana - tylko wtedy ma szansą przynieść oczekiwany zysk

 

Nieruchomość na wynajem wakacyjny lub krótkoterminowy w Hiszpanii - najważniejsze warunki

Wynajem krótkoterminowy nakierowany jest na szybki zysk, jednak wiąże się kilkoma niedogodnościami. Tego typu „użyczenie” zobowiązuje właściciela do częstszych odwiedzin w lokalu lub kontrolowania jego stanu przez osoby trzecie. Utrzymanie porządku po każdym gościu może być nieco kłopotliwe. Dlatego też wynajem na krótki czas z reguły jest droższy.

 

Sam zakup nieruchomości to jedna kwestia, a druga to warunki, jakie musi spełnić inwestor, by zgodnie z prawem móc wynajmować posiadłość turystom. Zamierzając wynajmować dom lub mieszkanie osobom trzecim krótkoterminowo, lub wakacyjnie należy przede wszystkim:

 • posiadać licencję turystyczną na wynajem nieruchomości,
 • spełnić określone wymagania techniczne.

Nielegalny wynajem grozi sankcjami finansowymi. Chcąc uniknąć konfliktu z hiszpańskim prawem, należy zdobyć licencję turystyczną. W większości miast proces jej uzyskania odbywa się w kilku prostych krokach:

 1. W miejscowym urzędzie miasta należy pobrać dokument zezwalający na wynajem nieruchomości w konkretnym budynku.
 2. Trzeba wypełnić odpowiedni wniosek deklarujący chęć wynajmu nieruchomości.
 3. Dokumenty wnioskowe należy złożyć w odpowiednim regionie administracyjnym danej prowincji lub za pomocą poczty.

Samo złożenie wniosku wymaga zazwyczaj dodatkowych dokumentów lub ich kopii. Tu należy przygotować dokument tożsamości, świadectwo potwierdzające prawo do użytkowania nieruchomości oraz spis nieruchomości przeznaczonych na wynajem.

 

W celu uniknięcia błędów i zyskania pewności prawidłowo dopełnionych formalności zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Specjaliści z biura tripinvest pomogą w wypełnianiu wniosku i odpowiedzą na pojawiające się pytania.

 

Po zarejestrowaniu nieruchomości inwestor zyskuje indywidualny numer licencji i kod lokalizacji, a sama posiadłość zostaje przypisana do konkretnej kategorii. Tego typu dane są niezwykle ważne przy wystawianiu ogłoszeń z ofertą najmu oraz w serwisach rezerwacyjnych. Licencja nie obejmuje wynajmu długoterminowego. Temat legalnego wynajmu nieruchomości na terenie Hiszpanii bardziej szczegółowo poruszyliśmy w naszym artykule Licencja na wynajem turystyczny domu w Hiszpanii – zachęcamy do lektury.

 

Wynajem mieszkania w Hiszpanii wymaga również zapewnienia odpowiednich warunków. Wymagania techniczne klasyfikowane są jako Standard, Primera lub Superior. Wśród typowych udogodnień w podstawowym standardzie wymienia się najczęściej dostęp do ciepłej wody, łazienkę/toaletę, windę (jeśli lokal znajduje się na 4 piętrze lub wyżej) i powieszony na drzwiach plan ewakuacji.  W podstawowym wyposażeniu zawierać się musi umeblowanie, lodówka, piekarnik, pościel i sztućce.

 

Wymagania techniczne zakładają także minimalny metraż konkretnych pomieszczeń. Im standard nieruchomości wyższy, tym większe wymogi. Niektóre kryteria różnić się mogą w zależności od tego, w której części Hiszpanii inwestujemy.

 

Przed zakupem konkretnej posiadłości, warto również sprawdzić, czy należy ona do wspólnoty mieszkaniowej. A jeśli tak, zweryfikować jej zasady względem możliwości najmu osobom trzecim. Ograniczenia wynajmu stosuje między innymi:

 • Barcelona – od 2014 roku nie przyznają licencji turystycznych, maksymalny czas wynajmu w ciągu roku to 120 dni, wynajmujący od osoby prywatnej zobowiązani są do zapłaty podatku turystycznego, nielegalne oferty wynajmu zagrożone są karą grzywny. 
 • Madryt – maksymalny okres wynajmu bez licencji to 90 dni w roku, wynajmowane nieruchomości muszą posiadać osobne wejścia.
 • Majorka – najdłuższy okres wynajmu to 60 dni w roku, zabrania się wynajmu turystycznego w centrum Palma de Mallorca.

 

Calpe - widok na port i miasto
Wybierając region do inwestycji, koniecznie weź pod uwagę potencjalne ograniczenia w wynajmie nieruchomości

 

Wynajem nieruchomości a podatek

Podobnie jak w wielu krajach na świecie, także i w Hiszpanii, czerpanie korzyści z wynajmu nieruchomości podlega odpowiedniemu opodatkowaniu. W zależności od sytuacji inwestora odpowiednia kwota musi być uiszczona najpóźniej w maju (osoby mieszkające na stałe lub przez ponad 180 dni w roku) lub grudniu (właściciele niebędący stałymi rezydentami).

 

Prawidłowe rozliczenie z hiszpańskim urzędem skarbowym wymaga kilku dokumentów, w tym:

 • dowodu osobistego,
 • dokumentu podatkowego od nieruchomości (IBI),
 • aktu własności,
 • umowy lub innego świadectwa potwierdzającego koszt wynajmu,
 • dokumentu potwierdzającego dochód z tytułu najmu.

 

Wynajem długoterminowy w Hiszpanii - jakie zasady?

Jak już wspomnieliśmy krótkoterminowy i wakacyjny wynajem wymaga spełnienia określonych warunków. Nieco inaczej przedstawia się kwestia długoterminowego podnajmowania nieruchomości. Ta nie obliguje inwestora do posiadania licencji, jednak podlega innym zasadom. Zarówno ze strony wynajmującego, jak i najemcy.

 

Hiszpańskie prawo zakłada, że minimalny pobyt dla umowy najmu to 6 miesięcy. Tu decydująca jest data wejścia w życie umowy – od tego czasu przez pół roku najemca ma obowiązek dotrzymywania zapisów umowy i terminowego dokonywania opłat. Po upływie tego okresu najemca ma prawo do opuszczenia lokalu z zachowaniem odpowiedniego wypowiedzenia.

 

Chęć opuszczenia lokalu przez najmującego przed upływem 6 miesięcy uznawane jest za naruszenie umowy i skutkuje karą. W sytuacji, kiedy najemca nie może z jakichś powodów pozostać w lokalu, zobowiązany jest do uregulowania 6 miesięcznego okresu najmu.

 

Warunki rozwiązania umów długoterminowych określają konkretne ustawy, które przewidują dwa warianty. W zależności od tego, w jakim okresie umowa była podpisana, jej rozwiązanie następuje w konkretny sposób:

 • umowa zawarta przed 6 marca 2019 r. – po co najmniej 6 miesiącach jej obowiązywania, najemca ma prawo do odstąpienia. O chęci opuszczenia lokalu mieszkalnego lokator musi powiadomić właściciela z 30-dniowym wyprzedzeniem. Oznacza to, że umowa zawarta na czas 25.02.2019 – 25.02.2020 wymaga powiadomienia najmującego do dnia 25.01.2020 r. Dostarczenie wypowiedzenia chroni najmującego przed automatycznym przedłużeniem umowy na kolejny rok!
 • umowa zawarta po 6 marca 2019 r. – w przypadku umów zwykłych długoterminowych wypowiedzenie obejmuje 30 dni przed uzgodnioną datą końca umowy. Nowe przepisy najmu precyzyjnie określają okresy wypowiedzenia dla cichych odnowień. W tym przypadku czas obowiązywania wypowiedzenia zależny jest od tego, kto składa dane pismo. Gdy na rozwiązanie decyduje się wynajmujący, musi zachować 4-miesięczny okres przed uzgodnioną datą wygaśnięcia umowy. Kiedy to najemca chce rozwiązać umowę, obowiązuje go 2-miesięczne wypowiedzenie przed ustaloną datą zakończenia.

 

Zalety kupna hiszpańskiej nieruchomości na wynajem

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy zakup hiszpańskiej nieruchomości na wynajem to dobry pomysł, przeczytaj nasze zestawienie. Do największych zalet tego typu inwestycji należą:

 1. Potencjalny regularny zysk – długoterminowe profity z tytułu najmu są uzyskiwane minimalnym nakładem sił (szczególnie w przypadku wynajmu długoterminowego).
 2. Wysoki zwrot z inwestycji – nieruchomości przeznaczone na wynajem mogą przynieść przychody rzędu 15 000 – 30 000 zł rocznie. Zarobek uzależniony jest między innymi od atrakcyjności nieruchomości, jej położenia, udogodnień i standardu.
 3. Zabezpieczenie kapitału – nieruchomość to przedmiot fizyczny, a nie jak w przypadku niektórych inwestycji wirtualny (np. inwestycje giełdowe).
 4. Niskie ryzyko utraty kapitału – całkowita utrata kapitału nastąpiłaby wyłącznie w sytuacji spadku wartości nieruchomości do zera.
 5. Opcja odmrożenia kapitału – właściciele nieruchomości mogą uzyskać kredyt hipoteczny pod swoją nieruchomość. Pieniądze zainwestowane w drugie lokum mogą przynieść dodatkowe zyski.

 

Alicante - widok na port i wzgórze Santa Barbara
Alicante to jedna z popularniejszych hiszpańskich miejscowości - doskonała na inwestycję w nieruchomość na wynajem

 

Zakup nieruchomości na wynajem na Costa Blanca

Jeśli podjąłeś decyzję o zakupie nieruchomości na wynajem i zastanawiasz się, gdzie konkretnie ulokować swoje pieniądze, podpowiadamy – na Costa Blanca! Region turystyczny, który już dziś przyciąga rokrocznie tysiące turystów z całego świata, staje się coraz bardziej popularnym celem zagranicznych wycieczek.

 

Pasmo zwane także Białym Wybrzeżem charakteryzuje się znakomitym klimatem. Uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z najlepszych obszarów do życia, stanowi nie tylko świetną bazę wypadową, ale także rewelacyjne miejsce do zamieszkania. W obu przypadkach zakup nieruchomości może okazać się więc rozwojową inwestycją, przynoszącą spore zyski. To miejsce sprawdzi się zarówno na krótkoterminowy wynajem wakacyjny, jak i długoterminowe użyczenie osobom, które osiedliły się na Costa Blanca na dłużej.

 

Doskonałe warunki do uprawiania sportów, krystalicznie czysta woda, ciepły piasek, mnóstwo atrakcji turystycznych i zabytków skłaniają do przyjazdu w tę część Hiszpanii. To świetny cel zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i bezdzietnych par oraz singli. Poza szczytem sezonu chętnie przyjeżdżają tu także emeryci i osoby starsze. Costa Blanca jest doskonale skomunikowana z resztą kraju i całą Europą. Dlatego też zarówno prywatne wyjazdy, jak i podróże służbowe są bardzo komfortowe.

 

Planując zakup nieruchomości na wynajem dla rodzin, proponujemy szukać posiadłości w Torrevieja, Murcji lub Orihuela Costa. To bardzo dobrze zorganizowane miejscowości, z łatwym dostępem do szkół i przedszkoli (ważna kwestia, jeśli planujesz zamieszkać tam na stałe) oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Znajduje się tu wiele atrakcji dla najmłodszych jak, chociażby Terra Natura i Aqua Natura w Murcji, czy Water Mill Park w Torrevieja.

 

Inwestując w Benidorm, Denii lub Calpe możemy liczyć na duże zainteresowanie wynajmem wśród osób starszych. Znakomita infrastruktura przystosowana do funkcjonowania seniorów sprawia, że chętnie odwiedzają te właśnie miasta.

 

Benidorm sprawdzi się również na wakacyjny lub krótkoterminowy wynajem dla par, singli i biznesmenów. Jeden z największych hiszpańskich kurortów gwarantuje świetną zabawę i kilkadziesiąt potężnych biurowców. Podobnie sytuacja wygląda w Alicante, które jest najbardziej popularnym kurortem Białego Wybrzeża. Co ważne, znajduje się tu lotnisko oferujące bardzo dobre połączenia z Polską.

 

Szeroki wybór lokali w wyżej wspomnianych i innych miastach regionu Costa Blanca znajdziesz w naszym serwisie – nieruchomości w Hiszpanii. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 

Dlaczego warto podjąć współpracę z tripinvest przy zakupie nieruchomości na wynajem w Hiszpanii?

Jesteś początkującym inwestorem i dopiero zaczynasz przygodę z inwestycjami w nieruchomości? Zależy ci na pewnej transakcji? Chcesz uniknąć nieprzyjemności i rozczarowania? A może masz już doświadczenie w zakupie nieruchomości za granicą, lecz poszukujesz firmy, która zagwarantuje ci kompleksową obsługę prawną i formalną? Zapraszamy do kontaktu!

 

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem na hiszpańskim rynku nieruchomości. Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz fachowe doradztwo. Pomagamy w doborze odpowiedniej nieruchomości, biorąc pod uwagę zasoby finansowe klientów oraz ich oczekiwania względem standardu i położenia. Podpowiadamy, w której części Hiszpanii można dobrze ulokować swój kapitał, tak by przynosił comiesięczny zysk z wynajmu. Proponujemy najlepsze oferty i wspomagamy w finalizacji umowy.

 

Doradzamy w zakresie wyboru odpowiedniej formy kredytowej. Przeprowadzamy przez wszelkie formalności i pomagamy w zorganizowaniu wyjazdu w celu zakończenia transakcji.

 

Jesteś zainteresowany współpracą? Zapraszamy do kontaktu!

 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us