Zanim kupisz nieruchomość w Hiszpanii...

Podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę zanim wybierzemy nasz dom lub apartament marzeń w Hiszpanii. Odpowiedz sobie na kilka kluczowych kwestii, abyś miał pewność, że dokonasz właściwego wyboru.

 

 

1. W jaki sposób znajdziesz idealny dom w Hiszpanii?

Masz do wyboru kilka możliwości, a te najpopularniejsze to:

 • Samodzielne wyszukiwanie ofert w internecie – z pewnością przeglądanie ofert w internecie to dobry początek. Przeglądając oferty, będziesz mógł poznać średnią cenę zakupu nieruchomości w regionie, który Cię interesuje, a także ocenisz, czy w danym regionie wybór nieruchomości jest duży. Warto jednak pamiętać o dopytanie o wiele ważnych kwestii związanych m.in. z formalnościami, lokalizacją oraz choćby samym wyposażeniem mieszkania. Przeszukiwanie ofert w internecie może być bardzo inspirujące. W dalszym kroku warto skonsultować swój wybór z lokalnym przedstawicielem agencji nieruchomości, który będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. samej nieruchomości.

 

7 pytań o dom w Hiszpanii

 

 • Skorzystanie z agencji nieruchomości w Hiszpanii – wybierając agencję, która doskonale zna lokalny rynek nieruchomości, możesz liczyć na wiele korzyści, m.in. możliwość porównania dużej liczby ofert, wybór nieruchomości, który w największym stopniu odpowiada Twoim oczekiwaniom, a przede wszystkim pomoc w zakresie dopełnienia wszelkich formalności związanych z zakupem.
 • Skorzystać z poleceń znajomych – jest to jedna z pewniejszych form zakupu nieruchomości. Niestety jednak nie każdy ma możliwość skorzystania z takiej pomocy, dlatego dobrą alternatywą będzie znalezienie agencji nieruchomości godnej zaufania. 

 

2. Jak znaleźć dom, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom?

W tym celu z pewnością warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji,która specjalizuje się w lokalnym - hiszpańskim rynku nieruchomości. Dobra agencja zainteresowana jest zawsze nawiązywaniem i utrzymywaniem długofalowych relacji. Zadaniem takiego agenta będzie przedstawienie ofert, które w jak największym zakresie będą odpowiadały Twoim potrzebom.

 

 

3. Czy chcesz samodzielnie przeprowadzić cały proces zakupu?

W odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się, czy masz wystarczająco dużo czasu oraz wiedzy dot. lokalnego rynku nieruchomości, aby samodzielnie przejść przez cały proces zakupu? Bardzo często okazuje się, że niewielkie oszczędności wynikające z samodzielnego zakupu nie rekompensują czasu i energiipoświęconej przejście przez cały ten proces. Dlatego warto przekalkulować. Najczęściej pomoc profesjonalnej agencji okazuje się bardzo trafną decyzją.

 

 

4. Czy będziesz potrzebował kontaktu z prawnikiem?

Dla zasady zakup nieruchomości nie musi odbywać się z udziałem prawników. Warto jednak pamiętać, że przepisy prawa bardzo szybko się zmieniają, a brzmienie poszczególnych przepisów prawa może nie być dla nas oczywiste. Dodatkowo decydując się na zakup nieruchomości w obcym kraju, potrzebujemy wiedzy na temat przepisów prawa, które obowiązują w tym właśnie kraju. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie kwestii dot. sporządzenia i podpisania umowy, ale także prawa podatkowego, cywilnego, bankowego. Jeżeli skorzystasz z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości, będziesz mógł skorzystać z konsultacji prawnych, aby mieć pewność, że planowany przez Ciebie zakup nieruchomości odbywa się w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

 

 

5. Czy kupić nieruchomość bezpośrednio od właściciela?

Zakup nieruchomości bezpośrednio do właściciela najczęściej kojarzy się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Wydaje nam się, że kupując bez pośrednika kupimy szybciej i taniej. Czy jednak ta zasada obowiązuje bezwzględnie w każdym przypadku? Oczywiście, że nie. Profesjonalne agencje nieruchomości negocjują bardzo korzystne warunki sprzedaży. Dlatego cena zakupu wcale nie musi być wyższa niż, w przypadku zakupu od właściciela. Jeżeli agencja nieruchomości nie pobiera prowizji od kupującego, wówczas nie musisz się obawiać się, że kupując z agencją zapłacisz więcej. Samodzielny zakup nieruchomości nie oznacza także oszczędności czasu. Korzystając z pomocy agencji, masz do dyspozycji pracowników, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogą bardzo szybko reagować na zmieniające się warunki i odpowiednio szybko przeprowadzić cały proces sprzedaży. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek, które utrudnią proces zakupu.

 

 

6. Jak znaleźć najlepszą opcję finansowania?

Jeżeli nie znasz języka kraju, w którym chcesz kupić nieruchomość, możesz mieć problem z pozyskaniem atrakcyjnego finansowania. Współpracując z agencją nieruchomości, która oferuje także doradztwo w zakresie pozyskania źródeł finansowania oraz optymalizacji podatkowej, będziesz mógł dużo zaoszczędzić.

 

 

7. Jakie regiony Hiszpanii warto rozważyć przy zakupie nieruchomości?

Jednym z najbardziej rozwiniętych regionów Hiszpanii pod kątem ekonomicznym i gospodarczym jest Madryt - za nim Katalonia. To sprawia, że ceny nieruchomości są w tych miejscach nieco wyższe. Z kolei jednak jest to odpowiednie miejsce dla osób poszukujących pracy w większych firmach.

 

Bardzo często osoby pracujące w branży IT lub firmy poszukujące miejsc dobrych dla programistów wybierają jako punkt docelowy właśnie te większe miejscowości, skupiska sporych i znaczących korporacji oraz pewność dobrej łączności oraz łatwość do nawiązania kontaktów z tej samej dziedziny.

 

Jeżeli chodzi o bardziej wypoczynkowe punkty zaraz przy morzu, to najbardziej popularnym pod względem ilości zakupionych nieruchomości jest wybrzeże Costa Blanca. Tutaj znajdują się spore lotniska w Alicante oraz Walencji. Umiarkowane ceny, temperatury powietrza należące do najwyższych w Hiszpanii oraz panujący klimat, sprawiają, że ten rejon cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów.

 

Wybierając konkretny region warto zagłębić się nieco dalej, ponieważ tak jak w przypadku Costa Blanka jej północ, a południe znacząco różnią się od siebie. Dobrze jest zorientować się w cenach, zwyczajach, architekturze, środowisku i społecznościach przeważających w poszczególnych częściach regionu, który już sobie wybierzemy.

 

Oczywiście wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytania dot.:

 • przeznaczenia nieruchomości  - czy w mieszkaniu będziemy mieszkać na stałe, czy będziemy wynajmować je innym osobom? Jeżeli w grę wchodzi ta druga opcja, to powinniśmy określić, czy będzie to najem długoterminowy czy krótkoterminowy. Każda z grup najemców posiada zupełnie inne potrzeby. Podczas gdy nam na przykład mieszkającym na stałe w apartamencie będzie przeszkadzać zgiełk i bliska odległość od rozrywkowej części miasta, to dla turystów wynajmujących mieszkanie może to być duży atut.

   

  Warto dowiedzieć się, jakie oferty w danym regionie lub danej miejscowości są tak zwanym „pewniakiem”, czyli nieruchomością, która cieszy się największym powodzeniem. Na przykład na wybrzeżu Costa Blanca z pewnością bardzo atrakcyjną ofertą będzie apartament z minimum dwoma sypialniami, pięknym widokiem na morze, w bliskiej odległości od piaszczystej plaży oraz z dostępem do basenu i jednocześnie w małej odległości od centrum i sklepów.  

 • preferowanej lokalizacji i otoczenia – w centrum miasta, na obrzeżach, nad morzem, w górach czy blisko kurortów turystycznych,
 • pożądanych atrakcji – odległość od bazy gastronomicznej, atrakcji turystycznych,
 • kwoty, jaką chcemy wydać – im bliżej najpopularniejszych kurortów turystycznych, tym drożej. Ze względu jednak na korzystną dla kupujących sytuację na hiszpańskim rynku nieruchomości, obecnie możemy kupić nieruchomości w kurortach turystycznych w bardzo dobrych cenach. Warto sprawdzić oferty nieruchomości w regionie Costa Blanca, w takich miejscowościach jak Alicante, Benidorm czy Calp.

Przed pojęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty, należy także poznać rzeczywiste koszty, jakie będą wiązać się z posiadaniem nieruchomości. Na przykład w Hiszpanii – w odróżnieniu od Polski – obowiązuje podatek IBI. Jest to podatek, który niezależnie od tego, czy jest się rezydentem, czy też nie, należy zapłacić. To, czy podatek zostanie nałożony w formie jednej raty czy na przykład dwóch w ciągu roku uzależnione jest od konkretnej przynależności terytorialnej i od konkretnego urzędu. Jego wysokość również uzależniona jest od położenia i wielkości nieruchomości. To tylko jedna z opłat, o których warto wiedzieć.

Tematy: