Z czego słynie Alicante?

Alicante to stolica prowincji i regionu Costa Blanca - historyczne miasto portowe z burzliwą lecz bardzo ciekawą historią. I chociaż Alicante nie wyróżnia się bogactwem zabytków, jest chaotyczne w zabudowie, nieoczywiste, to jednak ma w sobie coś autentycznie hiszpańskiego i pociągającego. 

 

Allicante stolica Costa Blanca

Alicante jest obowiązkowym punktem na mapie dla każdego odwiedzającego wschodnią część wybrzeża Hiszpanii. Miasto to jest stolicą regionu Costa Blanca, słynącego ze swoich długich piaszczystych plaż, raju dla wspinaczy oraz jednego z najważniejszych portów na Półwyspie Iberyjskim, przyjmującym około 80 000 pasażerów rocznie. To pogoda jest głównym czynnikiem przyciągającym tutaj rzesze turystów – zimy są tu łagodne, a lata upalne, z niewielkimi opadami deszczu. Ten mikroklimat odpowiada zarówno rozleniwionym plażowiczom, jak i aktywnym podróżnikom. 

 

Ze względu na bogatą historię oraz silne wpływy innych nacji, które wydzierały sobie przez wieki panowanie po tej stronie wybrzeża, spacerując ulicami Alicante odczuwamy klimat zarówno arabski, jak i rzymski czy żydowski. Samo miasto powstało 230 roku p.n.e. i zostało założone przez Kartagińczyków, swoją nazwę wzięło od charakterystycznego wypalonego słońcem wzgórza i dosłownie znaczy Biała Góra. Szczyt, zwany Benacantil, stał się idealnym punktem obserwacyjnym i obronnym, na którym wybudowano Zamek św. Barbary. Kiedy jego znaczenie militarne zmalało, przekształcony został w więzienie, a teraz służy do celów turystycznych. Z góry rozpościera się przepiękna panorama na miasto oraz port. Od strony centrum dostać się tam można szybem, liczącym ok. 200 metrów albo specjalnie wytyczoną arterią. Alternatywą dla zamku Santa Barbara jest zamek San Fernando, po wzniesionej za czasów wojny napoleońskiej, budowali zostały już tylko mury, jednak widok oraz okoliczne miejsca rekreacyjne są warte zobaczenia. 

 

 

 

W samym Alicante znajduje się Bazylika św. Marii, najstarszy kościół w mieście, który jest mieszanką najróżniejszych stylów architektonicznych – zbudowany w gotyku w XIII wieku, na zgliszczach dawnego meczetu, w wieku XVI doczekał się barokowego wejścia. Również malarstwo odnalazło tutaj swoje miejsce. Bardzo ciekawe jest muzeum sztuki współczesnej, mieszące się w najstarszym, zachowanym budynku w mieście. Znajdziemy tutaj dzieła takich hiszpańskich mistrzów jak:

  • Salvador Dali,
  • Joan Miro,
  • Pablo Picasso.

Na uwagę zasługuje także muzeum archeologiczne, które pozwala odkryć bogactwo kulturowe miasta, a gmach, w którym się mieści, pełnił niegdyś funkcję szpitala. Idealnym spacerowym miejscem jest Explanada de España, promenada biegnąca wzdłuż nabrzeża, otoczona rzędem palm. Jej charakterystyczna, falista mozaika jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta, a także terenem tętniącym życiem, dzięki licznym restauracjom, kawiarenkom oraz ulicznym sprzedawcom. Równie urokliwym miejscem jest dzielnica Santa Cruz, która daje możliwość oderwania się od plażowego zgiełku i pozwala zatracić się w swoich wąskich uliczkach. Dla zgłodniałych po licznych atrakcjach przewidziana jest nagroda w postaci Mercado Central, targu, którego bogactwo ryb, owoców morza i lokalnych specjałów, nawet sam ich widok oraz zapach, wypełnią niejeden żołądek. 

 

O statusie Costa Blanca stanowią jednak jej złociste piaski oraz nieskazitelnie niebieska woda. Aby w pełni cieszyć się czasem wypoczynku, należy oddalić się trochę od centrum, na plaże San Juan, na którą bez problemu można dojechać tramwajem. Warto także wybrać się w rejs na wyspę Tabaraca – obowiązkowe miejsce dla miłośników nurkowania. Chciałbyś cieszyć się takimi atrakcjami na co dzień? Sprawdź ofertę nieruchomości w Alicante.

 

Tagi:

O nas

Karola Bunscha 18, 30-392 Kraków

Polska

 

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Spain

 

Calle Rafal 43/1F, 03185 Torrevieja

Alicante, Spain

 

Calle Avda Ricardo Soriano 72

29601 Marbella

Malaga, Spain

 

kontakt

0048 22 164 78 38

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us