Alicante: Rekordowa Szopka Bożonarodzeniowa - Słońce, Morze i Magia Świąt!

 

Czy wiesz, gdzie znajduje się największa szopka bożonarodzeniowa na świecie? Odpowiedź jest zaskakująca – w Alicante, malowniczym mieście na wschodzie Hiszpanii. Miejscowość, słynne z pięknych plaż i słonecznego klimatu, staje się także światową stolicą bożonarodzeniowych rekordów. W sercu tego miejsca ukrywa się monumentalna konstrukcja, która zdobyła uznanie i miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.

 

Świąteczny Gigant na Placu Alicante

Plac główny w Alicante przyciąga uwagę nie tylko ze względu na urok starego miasta, ale także za sprawą największej szopki bożonarodzeniowej na świecie. To dzieło sztuki autorstwa Manuela García Esquivy składa się z imponujących figur, które przewyższają rozmiarami nawet okoliczne palmy. Święty Józef wznosi się na niemal 19 metrów, Maryja dumnie przewyższa 10 metrów, a Dzieciątko Jezus ma imponujące 3,25 metra. Porównując to do gigantycznej statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (o wysokości 38 metrów), alicanteńska szopka zdaje się być prawdziwym majstersztykiem.

mz1ctscng64zmm2hmy76pyu8xq9w5pba 1702026554
fot: facebook/Luis Barcala

Nowości w 2023 roku

Co roku Alicante wzbogaca swoją szopkę o nowe elementy, i 2023 rok nie jest wyjątkiem. Tegoroczna edycja zyskała posągi trzech króli – Baltazara, Kacpra (obie o imponującej wysokości około 16 metrów) i Melchiora (11 metrów). Ale to nie koniec niespodzianek! Sześć aniołów autorstwa Javiera Gómeza Morollón i Lorezno Santanę, rozmieszczonych w różnych częściach miasta, uzupełniają ten świąteczny pejzaż. Dwa z nich osiągają imponujące 8 metrów, a pozostałe cztery mają 9 metrów wysokości.

 

Alicante kontra Watykan – Rekordowe Pojedynki

W 2019 roku szopka alicantyńska, dzięki swoim imponującym rozmiarom, ostatecznie zdobyła pierwsze miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. To wydarzenie zepchnęło z tronu dotychczasowego lidera, szopkę z Monterrey w Meksyku, która dominowała przez dwie dekady. Od tego czasu Alicante stała się niekwestionowaną atrakcją miasta, a burmistrz Luis Barcala z entuzjazmem wyznaczył ambitne cele: "Chcemy uczynić z Alicante stolicę Bożego Narodzenia."

 

Radość i Szczęście dla Mieszkańców

Szopka w Alicante nie tylko zdobyła uznanie międzynarodowe, ale również przyniosła mieszkańcom radość i szczęście w okresie świąt. Burmistrz Barcala podkreśla, że monumentalna konstrukcja i sześć imponujących aniołów są nie tylko elementami dekoracyjnymi, ale także źródłem szczęścia dla całego miasta w magicznych dniach Bożego Narodzenia. Zatem, jeśli planujesz świąteczną podróż, Alicante z pewnością zasługuje na uwagę jako miejsce, gdzie rekordy spotykają się z magią Bożego Narodzenia.