Apartament czy mieszkanie w Hiszpanii?

Słoneczna pogoda, bogata i ciekawa kultura, przyjaźni ludzie, atrakcyjne ceny nieruchomości – to wszystko sprawia, że Hiszpania jest jednym z najwspanialszych krajów do życia. Z jednej strony to wymarzona lokalizacja do przeprowadzki na stałe. Z drugiej – atrakcyjne miejsce na wakacyjne lokum. Szczególną popularnością wśród inwestorów cieszą się mieszkania i apartamenty – wyjaśniamy, czym różnią się te dwa typy nieruchomości i doradzamy najlepsze miejsca na inwestycję.

 

Cel inwestycyjny a wybór nieruchomości

Inwestycja w hiszpańską nieruchomość to decyzja, która wymaga z naszej strony dokładnej analizy. Cały proces powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie: jaki jest cel naszej inwestycji? Wybór konkretnego lokum w głównej mierze zależy od tego, czy chcemy zamieszkać w nim na stałe, czy tylko w okresie wakacyjnym, a w pozostałe miesiące wynajmować.

 

Większość inwestorów z Polski decyduje się na zakup nieruchomości w granicach 100-150 tys. euro. Według danych opublikowanych przez Bank Pekao nasi rodacy kupili w 2022 roku kilkakrotnie więcej mieszkań niż w poprzednich latach. Ich liczba przekroczyła 3000, dzięki czemu udział inwestycji Polaków wśród cudzoziemców wzrósł do 3,2%. Polacy kupują najchętniej nieruchomości u wybrzeża Morza Śródziemnego (Costa Blanca i Costa del Sol) i na hiszpańskich wyspach, czyli podobnie, jak w przypadku inwestorów z innych krajów. Jak pokazują dane, odsetek osób kupujących spoza Hiszpanii przekracza w tych rejonach już 30%. Takie informacje nie powinny jednak dziwić. Wystarczy wziąć pod uwagę średnią cenę metra kwadratowego w Hiszpanii, która po uwzględnieniu kursu walutowego wynosi ok. 9 tys. zł. To bardzo atrakcyjna kwota, jeśli zestawimy ją z przeciętną stawką np. w Warszawie, gdzie często przekracza ona 13 tys. zł.

 

Przyjrzyjmy się zatem bliżej mieszkaniom i apartamentom, tak chętnie wybieranym przez inwestujących w Hiszpanii Polaków. Tylko z pozoru oznaczają one ten sam typ nieruchomości. Różnice między nimi są związane przede wszystkim z prestiżem samego lokum oraz funkcją, jaką pełnią. Apartamenty kojarzą się głównie z okresem wakacyjnym i często oddawane są pod wynajem. Z kolei mieszkania częściej wybierane są przez osoby, które decydują się na stały pobyt w Hiszpanii.

 

Wnętrze apartamentu
Apartamenty i mieszkania w Hiszpanii to najpopularniejsze typy nieruchomości wśród inwestorów

 

Mieszkania w Hiszpanii – popularny wybór na stały pobyt

Różne metraże, ilość pokoi, nowe czy stare budownictwo, lokalizacja – to najważniejsze punkty, które nas interesują przy wyborze mieszkania. W zależności od liczby sypialni i części wspólnych mieszkania możemy je podzielić na 1 BHK, 2 BHK i tak dalej. Termin BHK oznacza sypialnię-przedpokój-kuchnię (bedroom-hall-kitchen).

 

Według Eurostatu 2/3 obywateli Hiszpanii mieszka właśnie w mieszkaniach, co stanowi najwyższy odsetek (69,5%) spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wszystko zaczęło się od boomu mieszkaniowego, jaki miał miejsce w latach 60. i 70. XX wieku za czasów dyktatury generała Franco. Migracja ze wsi do miast miała jednak swoje uzasadnienie. W większych aglomeracjach łatwiej było o pracę, wysoki standard życia oraz niezbędne usługi. Statystyki jasno wskazują, że ten argument przemawia do większości mieszkańców oraz inwestorów także dzisiaj.

 

Zakup mieszkania w Hiszpanii to najlepszy wybór dla osób zdecydowanych na przeprowadzkę na stałe. Takie nieruchomości są z reguły tańsze od apartamentów, lecz usytuowane w mniej prestiżowych lokalizacjach. Jednak ich oferta jest mocno zróżnicowana. Do wyboru mamy mieszkania w większości z rynku wtórnego o wielkości co najmniej 40 m2, których cena mieści się w granicach 60-130 tys. euro. Większość takich nieruchomości jest w dobrym standardzie i w pełni wyposażona, dzięki czemu nie wymagają dużego, dodatkowego wkładu finansowego. Mieszkania znajdują się w spokojnych okolicach, często w niewielkiej odległości od morza w pobliżu najważniejszych usług, jak sklepy, restauracje, przychodnie, banki czy szkoły. Bez wątpienia to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy chcą jednocześnie mieszkać w centrum i mieć bliski dostęp do morza.

 

Gdzie warto zainwestować w mieszkanie w Hiszpanii?

Przy wyborze mieszkania w Hiszpanii warto skupić się na miejscach dobrze skomunikowanych, gdzie słoneczna pogoda występuje przez większość dni w roku. Niezależnie od tego, czy chcemy zamieszkać w miejscu pełnym rozrywek, czy szukamy miasta o spokojniejszym charakterze, na lokalnym rynku nieruchomości z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Oto kilka propozycji hiszpańskich miast, w których warto zainwestować w mieszkanie:

 • Alicante
 • Orihuela Costa
 • Gandia
 • Torrevieja
 • Mijas
 • Murcja
 • Walencja

Mieszkania na sprzedaż Hiszpania – sprawdź naszą ofertę!

 

Apartamenty w Hiszpanii – idealne na wynajem turystyczny

Apartament to jeden z najbardziej pożądanych typów nieruchomości wśród inwestorów poszukujących lokum w Hiszpanii. Oczywiście największą popularnością cieszą się apartamenty zlokalizowane nad morzem, budowane zazwyczaj w formie wakacyjnych osiedli. Oferują dostępne dla wszystkich mieszkańców obiekty, takie jak baseny, korty tenisowe, pola golfowe. Dużym atutem jest możliwość wynajmu takiego lokum poza sezonem wakacyjnym.

 

Czym w takim razie różni się apartament od mieszkania? Odpowiedź brzmi: to zależy od kilku czynników. Według specjalistów od rynku nieruchomości mieszkanie reprezentuje poziom standardowy, natomiast apartament bezsprzecznie kojarzy się z prestiżem. Sama architektura nieruchomości musi stać na najwyższym poziomie – począwszy od materiałów budowlanych, po windę, ochronę czy klimatyzację. Apartamentowce powinny także oferować dodatkowe usługi – basen, fitness, saunę czy tarasy. Równie ceniona jest lokalizacja – ekskluzywna, z odpowiednią infrastrukturą usługową i drogową.

 

Właśnie dlatego apartamenty w Hiszpanii cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, którzy szukają lokum pod wynajem wakacyjno-turystyczny. Nie sposób się temu dziwić – ceny są bardzo atrakcyjne, dzięki czemu można przebierać w ofertach. Zaczynają się od 120-130 tys. euro. Mowa tutaj o przytulnych apartamentach o metrażu co najmniej 36 m2 z dostępem do wspólnego basenu oraz wszelkich usług handlowych i gastronomicznych. Jeśli szukamy czegoś większego, dostępne są nieruchomości położone blisko morza nieruchomości o metrażu powyżej 100 m2, w cenie 200-400 tys. Euro. Na hiszpańskim rynku nieruchomości znajdziemy oczywiście także luksusowe propozycje z najwyższej półki - apartamenty z prywatnym basenem i pięknym widokiem na morze w cenie ok. 2-3 mln euro.

 

Gdzie warto zainwestować w apartament w Hiszpanii?

Wspaniałe apartamenty z tarasem i innymi udogodnieniami to znakomita forma inwestycji pod wynajem. Aby móc czerpać z niej korzyści przez cały rok, warto zdecydować się na zakup nieruchomości w turystycznych aglomeracjach, gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku, a oferta atrakcji jest bogata. Oto miasta popularne wśród turystów, które sprostają wymaganiom inwestorów chcących kupić apartament w Hiszpanii:

 • Marbella
 • Malaga
 • Calpe
 • Alicante
 • Torrevieja
 • Benidorm
 • Estepona
 • Villajoyosa

Apartamenty na sprzedaż Hiszpania – sprawdź naszą ofertę!

 

Tematy: