Co zimą słychać na Costa Blanca?

Wydawać by się mogło, że zima będzie czasem posuchy, jeśli chodzi o imprezy i festiwale w Hiszpanii. Nic bardziej mylnego! Tutaj równie intensywnie jak we Włoszech czy Ameryce Łacińskiej obchodzi się czas karnawału, a liczne miasta oferują swoje własne fiesty. Nie inaczej jest na Costa Blanca.

Hiszpania z pewnością zadowoli fanów słonecznych dni i dodatnich temperatur
Dodatnia temperatura oraz przyjemnie ciepłe promienie słońca zapewnią relaks i pozwolą choć na chwilę zapomnieć o mroźnych, polskich zimach.

Święto Trzech Króli i Karnawał

Denia, miasto położone między Walencją, a Alicante oferuje już na początku roku garść festiwali. Pierwszy ma miejsce 5 stycznia i jest związany ze świętem Trzech Króli. Na dzień przed świętem, trzej mędrcy przybywają na uroczystości łodziami do miasta, potem odbywa się procesja, a dary które przynoszą przybysze rozdawane są miejscowym dzieciom. 26 stycznia ma miejsce tzw. Pielgrzymka Świętego Mikołaja, pochód przebiega ulicami miasta, odbywa się także targ z lokalnymi specjałami. Luty to okres całkowicie poświęcony karnawałowi, towarzyszą temu śpiewy, tańce, fajerwerki. Każde z miasta na swój sposób celebruje czas przed Wielkim Postem. Hiszpanie wiedzą jak się bawić i warto w tym okresie uczestniczyć w lokalnych zabawach, żeby poczuć iberyjskiego ducha i lokalną kulturę.

Pierwsze znane pokazy sztucznych ogni zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach w XII wieku
Ciekawostka: Obecnie najwięcej fajerwerków produkuje się w Chinach

Las Fallas de San José

Na marzec przypada najważniejsze święto w Denii - Las Fallas de San José. Od 16 do 19 marca do miasta zjeżdżają turyści z całego świata, żeby uczestniczyć w tradycyjnym święcie Świętego Józefa. W noc patrona święta spalane są na ogromnych stosach papierowe figury, zazwyczaj podobizny znanych ludzi. Pomiędzy twórcami tych rzeźb odbywa się rywalizacja, kto zbuduje największą, najbardziej krzykliwą ten zwycięża.

 

Fira i Porrat de Sant Antoni

Kolejnym obchodzonym świętem w zimie jest tzw. Fira i Porrat de Sant Antoni. Porrat to walencka tradycja, która wywodzi się z średniowiecznych czasów, kiedy to czczono rolnicze dobra, aby uzyskać obfite zbiory oraz aby zwierzęta hodowlane były w pełni zdrowe i się rozmnażały. Najbardziej znane porraty są obchodzone na cześć św. Antoniego i właśnie takie uroczystości możemy oglądać w Xàbi, od 7 do 31 stycznia. W ciągu tych trzech tygodni dzieci mają okazję bawić się w wesołym miasteczku przy Palmela Avenue.
Ponadto odbywają się również tradycyjne wydarzenia, takie jak błogosławieństwo zwierząt czy parada kawalerii.

 

Festiwal Piwa

Pewnie nikt nie spodziewa się święta niemieckiego piwa w Hiszpanii, a jednak na Costa Blanca, w miejscowości Calpe, co roku, w drugiej połowie lutego, spotykają się smakosze tego trunku. Lokalna niemiecka społeczność dba o utrzymanie swojej tradycji nawet poza granicami swojego kraju – jest to świetna wiadomość zarówno dla odwiedzających, jak i rodzimych mieszkańców! Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to tradycyjny niemiecki festiwal piwa, dobrze znany w Europie, tylko mieszanka kultur – różnych tradycji, specjałów, muzyki. To pozytywne doświadczenie pozwala zjednoczyć mieszkańców ponad różnicami i podziałami.

Na Festiwalu Piwa zobaczyć można jak wygląda prawdziwa Hiszpańska fiesta
Festiwal Piwa jest idealnym pomysłem dla fanów dobrej zabawy - gwarantuje niesamowite przeżycia!

Bożonarodzeniowe jarmarki

Nie możemy również zapomnieć o okresie świątecznym w Hiszpanii. Pomimo braku śniegu i ciepłych temperatur, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego również celebrują Gwiazdkę, zdobiąc główne aleje w miastach i tak jak w Europie Środkowej, na placach rozstawiane są jarmarki bożonarodzeniowe. Możemy skosztować lokalnych świątecznych specjałów i zakupić regionalne wyroby rzemieślnicze.

 

Aktualizacja - grudzień 2021

Jijona - kolebka tradycyjnych świątecznych cukierków

Jijona jest znana jako kolebka turronu - tradycyjny rodzaj nugatu, podawany w postaci kostek podczas świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Te słodycze królują na stołach świątecznych obiadów i kolacji. W Jijonie turrony produkuje się w sposób tradycyjny, rzemieślniczy - bez masowej produkcji.

 

Muzea na Costa Blanca

Na Costa Blanca jest kilka wspaniałych muzeów, w których każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia, archeologia, dinozaury, sztuka, a nawet czekolada! 

Wiele muzeów jest bezpłatnych w niedziele, ale przed wyjazdem sprawdź godziny otwarcia, ponieważ zimą mogą się one różnić. 

 

Niektóre muzea, które można dodać do swojej listy, obejmują: 

  • Elche  –  Museo Arqueologico e Historicalo , Museo Paleontologico i Museu Municipal de la Festa  
  • Alicante  –  Museo Arqueologico i Museo Bellas Artes Gravina 
  • Villajoyosa  –  Museo de Chocolate 
  • Guadalest  –  Museo Vehiculos Historicos  i  Micro-Gigantic Museum 
  • Torrevieja  –  Museo Del Mar y De La Sal 

Tematy: