Costa Blanca vs. Costa del Sol: Wybieramy Rajskie Wybrzeże Hiszpanii

 

Hiszpania, kraj słonecznych dni i plażowego relaksu, przyciąga marzycieli z różnych zakątków świata. Dla wielu z nich, szczególnie tych uwięzionych w zimnych lub deszczowych klimatach, Hiszpania staje się miejscem marzeń o słońcu, cieple i życiu na plaży przez cały rok. Dwa najbardziej popularne regiony, Costa Blanca i Costa del Sol, stoją jako symbol tego hiszpańskiego raju. Jednak, który wybrać? Pomożemy Wam odpowiedzieć na to pytanie.

adobestock_492049787 1 1698920334

Costa Blanca, rozciągająca się na długości 200 kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii, sięga od Denii na północy po Pilar de la Horadada na południu, z Alicante jako największym miastem. Ten obszar przylega do Costa Calida oraz wielu innych nadmorskich kurortów i historycznych miast, takich jak Kartagena.

 

Z kolei Costa del Sol, położona na południowym wybrzeżu Hiszpanii w regionie Andaluzji, rozciąga się wzdłuż południowego wybrzeża Morza Śródziemnego od Sotogrande na zachodzie po Nerję na wschodzie, mając swoją stolicę w Maladze.

 

Liczba osadzonych na obu tych wybrzeżach osób świadczy o ich niezwykłym uroku. Według spisu ludności, na Costa Blanca zamieszkuje 37 000 obcokrajowców, podczas gdy na Costa del Sol jest ich aż 300 000. Mimo że oba miejsca mają wiele wspólnego, istnieją między nimi subtelne różnice. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych informacji, które warto poznać.

picture10 1698928514

Lokalizacja, wielkość i populacja

Costa Blanca rozciąga się na południowym wschodzie, podczas gdy Costa del Sol znajduje się na południu Hiszpanii, a odległość między Alicante a Malagą wynosi około 360 mil w linii prostej. Costa Blanca, nieco większa niż Costa del Sol, charakteryzuje się urozmaiconym wybrzeżem z plażami, zatoczkami, imponującą laguną Mar Menor i górami w tle. Z kolei Costa del Sol, choć nieco krótsza, wyróżnia się równie malowniczymi plażami, otoczonymi górami.

 

Na stromych zboczach gór Costa del Sol znajdują się urocze, bielone miasteczka, zwane Pueblos Blancos. Dodatkowo, nadmorskie kurorty i ekskluzywne porty, takie jak Puerto Banus w Marbelli czy Sotogrande niedaleko Kadyksu, stanowią nieodłączny element tego regionu.

 

Populacja obu wybrzeży jest zróżnicowana, obejmując mieszankę obcokrajowców i Hiszpanów. Wśród nich są zarówno miejscowi urodzeni i wychowani na tym terenie, jak i ci, którzy przybyli z innych części Hiszpanii, zakładając drugi dom wakacyjny lub przechodząc na emeryturę, aby uniknąć zimowego chłodu północy kraju. Zagraniczna populacja reprezentowana jest głównie przez mieszkańców z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Skandynawii, a także z USA, Rosji, a nawet z Maroka i innych krajów arabskich.

zakup nieruchomosci alicante 1668424561

Transport

Alicante, położone na Costa Blanca, dysponuje międzynarodowym lotniskiem, jednak to w Maladze, na Costa del Sol, znajduje się większe lotnisko obsługujące szerszą gamę linii lotniczych. Transport publiczny na obu wybrzeżach jest dobrze rozwinięty. Z Malagi na Costa del Sol można skorzystać z kilku szybkich pociągów do Madrytu i Barcelony, a także z licznych połączeń kolejowych z Alicante do miast takich jak Santander na północy czy Bilbao na południu. Tam, gdzie nie ma dostępu pociągiem ani samolotem, obsługiwane są autobusy.

 

Dla tych, którzy preferują podróż samochodem, istnieje wiele autostrad biegnących od północy na południe i wzdłuż wybrzeża. Jedną z najbardziej znanych dróg jest 100-kilometrowa Autopista del Sol, prowadząca z Malagi do Estepony na Costa del Sol. Warto zaznaczyć, że jest to droga płatna, podobnie jak kilka innych. Lokalne połączenia autobusowe na Costa del Sol są znacznie lepiej rozwinięte i częstsze w porównaniu do Costa Blanca. Dlatego też, aby swobodnie poruszać się po obszarze, zaleca się zakup lub wynajem samochodu.

zakup nieruchomosci w elche 1668424561

Geografia i Architektura: Costa Blanca i Costa del Sol

Prowincja Alicante na Costa Blanca wyróżnia się urozmaiconym krajobrazem, gdzie północ i zachód charakteryzują się górzystymi terenami, podczas gdy południowa część jest raczej płaska, przecinana przez rzekę Segura. Region ten jest podzielony na dwie części: Górną Marinę z takimi miastami jak Calp, Teulada i Xabia, oraz Dolną Marinę, obejmującą Benidorm i Alteę.

 

Architektura miast na Costa Blanca, takich jak Alicante, zachwyca pięknem z szerokimi alejami i budynkami w stylu art déco. Altea słynie z dachów pokrytych niebieską dachówką, licznych galerii sztuki i malowniczych murali. Benidorm, jako typowy kurort nadmorski, prezentuje się wieżowcami i apartamentowcami wakacyjnymi, podobnie jak Torrevieja. Wszystkie te miejsca cechuje również urok nadmorskich promenad z kwiatami i palmami.

 

Costa del Sol również posiada urozmaicony krajobraz górzysty, czasami przechodzący w pasma, które chronią plaże przed wiatrem, tworząc bardzo przyjemny klimat. Oprócz malowniczych plaż, na Costa del Sol można znaleźć zatoczki, doliny, porty i imponujące klify, a także spektakularne jaskinie Nerja. Malaga, jedno z głównych miast regionu, zachwyca historycznymi budynkami oraz ponad 30 muzeami, w tym muzeum Picassa. Szczególnie interesującą architekturą na wybrzeżu są białe wioski, z Frigilianą (położoną niedaleko Nerji) i Benalmadeną na czele. Typowe kurorty nadmorskie na Costa del Sol obejmują Esteponę, Torremolinos, Benalmadenę Costa i Marbellę, które przyciągają turystów swoją malowniczością, udogodnieniami i szeroką ofertą rekreacyjną.

5cc5b6e1 8288 4f3f aabf a614c13bdad7 1668424561

Plaże

Oba wybrzeża obfitują w mnóstwo plaż, co sprawia, że są one tak popularnymi miejscami do wypoczynku i spędzania emerytury. Szczególnie godna uwagi jest plaża w Alicante, znana jako Playa de San Juan o długości 7 km oraz Platja de Postquet usytuowana tuż pod zamkiem Santa Barbara.

 

Na Costa del Sol szczególnie wyróżniają się plaże Marbelli, które słyną z klubów plażowych, sportów wodnych oraz pulsującego życia nocnego.

 

 

Atmosfera

Klimat danego miejsca ściśle koreluje z przeciętnym wiekiem jego mieszkańców. Przyjrzyjmy się jednej z kluczowych różnic między Costa Blanca a Costa del Sol: W Torrevieja, na przykład, wiek emerytalny dominuje, co prawdopodobnie nie różni się znacząco od drugiego popularnego miejsca na emeryturę, jakim jest Benidorm. W przypadku Marbelli natomiast średni wiek mieszkańców oscyluje między 40 a 45 lat. To oznacza, że atmosfera na Costa Blanca jest znacznie spokojniejsza. Widać więcej osób relaksujących się na ławkach plażowych i spacerujących po mieście z pomocą do chodzenia. Ludzie ubierają się swobodniej, spędzają więcej czasu w barach, popijając drinki, i zdecydowanie unikają klubów nocnych.

 

W przeciwieństwie do tego, Marbella, najbardziej rozpoznawalny kurort na Costa del Sol, jest o wiele bardziej rozrywkowy. To miasto słynie z intensywnego życia nocnego, licznych klubów i barów w Puerto Banus oraz tzw. Złotej Mili, gdzie znajdują się najbardziej ekskluzywne rezydencje.

nieruchomosci orihuela costa 1668424561

Koszty

Jeśli finanse mają istotne znaczenie podczas wyboru wybrzeża na relaks, to z pewnością Costa Blanca stanie się Twoim preferowanym miejscem. Na tym obszarze można wynająć mieszkanie o wysokim standardzie w naprawdę atrakcyjnej cenie.

 

Costa del Sol to droższa lokalizacja, nawet pomijając oszałamiającą Marbellę. Ostateczna decyzja zawsze zależy od stylu życia, oczekiwań i ogólnego budżetu, ale ogólnie rzecz biorąc, Costa Blanca jest bardziej przystępna cenowo.

 

Opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i emerytów, także odgrywa ważną rolę, jednak w tym przypadku nie ma istotnych różnic między obydwoma wybrzeżami. Zaleca się posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które, z wyjątkiem zabiegów dentystycznych, obejmuje praktycznie wszystko. Szpitale na tym obszarze są doskonałe, podobnie jak dentyści w Hiszpanii, choć warto pamiętać, że koszty dentystyczne trzeba pokrywać z własnej kieszeni.

f1f4bf14 f6e3 4b63 b6aa 7f32843a79b2 1668424561

Podsumowując, w zależności od naszych indywidualnych wymagań, zalety i wady równomiernie rozkładają się pomiędzy Costa del Sol a Costa Blanca. W obu przypadkach możemy cieszyć się doskonałą pogodą przez cały rok, zwiedzać fascynujące miasta i korzystać z pięknych plaż.