Transport na Costa Blanca

Korzystanie z transportu publicznego za granicą zawsze wiąże się z wyzwaniem i ryzykiem. Wpływ na to ma kilka czynników: rozkład jazdy, środek transportu, miejsce destynacji, do którego może być trudno dojechać i oczywiście bariera językowa. Jednak wiele osób do Hiszpanii podróżuje samolotem, a na miejscu decydują się na wypożyczenie samochodu. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i nie każdy posiada prawo jazdy, co niejako "skazuje" takie osoby na korzystanie z transportu publicznego, żeby w pełni zwiedzić i cieszyć się czasem urlopowym na Półwyspie Iberyjskim. Jeśli chodzi o infrastrukturę Hiszpania może się pochwalić wysoko rozwiniętym transportem, siecią połączeń zarówno kolejowych, jak i drogowych. 

 

Mapa
Brak samochodu w żaden sposób nie ograniczy szans na odwiedzenie zaplanowanych miejsc. 

Autobus

Pierwszą przeszkodą jaką napotykamy po opuszczeniu samolotu jest dostanie się do miejsca zamieszkania. Na Costa Blanca transport do najbardziej popularnych miejsc jest świetnie zaplanowany - do miast takich jak Murcia, Torrevieja, Santa Pola czy Benidorm możemy dostać się międzymiastowymi autobusami. Trasa lotnisko-Benidrom to 45 minut jazdy autobusem i kosztuje niecałe 10 EUR. Bilety do Calpe znajdziemy w tej samej cenie, podróż trwa tylko nie co dłużej, ok 1 godziny 40 minut. Do Javei dostaniemy się w ciągu 2 godzin i 15 minut, a przyjemność ta będzie kosztować 16 EUR. Do Deni, miasta najdalej położonego na północ dotrzemy w 2 godziny 45 minut, w cenie 17 EUR. Do Torravieja dojedziemy w ok. 30 minut, a bilet kosztuje 7 EUR. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest firma ALSA, która dowozi mieszkańców oraz turystów we wszystkie te miejsca. Bez problemu możemy się również poruszać po większych aglomeracjach, takich jak Alicante czy Benidorm, oferują nam one transport autobusowy po całym mieście. Alicante ma również bardzo dobrze rozbudowaną sieć tramwajową.

Tramwaj

Z Alicante na północ Costa Blanca bez problemu dostaniemy się tramwajem, przypominającym kolejkę miejską. Trasa ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Linie przebiegają przez El Campello, Villajoyosa, Benidorm, Alteę, Calp i docierają, aż do Deni. Jest sześć linii: L1 - z El Campello do Benidormu, L2 - z Alicante do Sant Vicent Del Raspeig, L3 - z Alicante do El Campello, linia L4 i L5 ciągnie się wzdłuż plaż w Alicante. Linia L9 to najdłuższa trasa z Benidormu do Deni, przez Alteę, Calp, Teuladę. Cena biletu zależy od tego z ilu linii chcemy skorzystać, ile przystanków jedziemy. Istnieje możliwość wykupienia biletów na kilka przejazdów, co jest wskazane dla osób często kursujących na północnym wybrzeżu.

Pociąg

Pociąg na Costa Blanca umożliwia nam wjazd w głąb lądu. Z Alicante możemy bez problemu dojechać do Gandi, Murcji czy Walencji. Jednak pociągi w Hiszpanii są drogie, nie docierają do nadmorskich miasteczek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podróż autobusem lub tramwajem.

Rower

Nie możemy również zapomnieć o sprawdzonym środku transportu, jakim jest rower. Bez problemu wypożyczymy na go w każdym mieście, więc nie musimy podróżować z własnym sprzętem, więc pozostaje nam jedynie cieszyć się rodzinnymi przejażdżkami. Costa Blanca słynie z bardzo dobrze przystosowanych tras rowerowych i jest prawdziwym rajem dla rowerzystów, którzy nie tylko uprawiają ten sport wyczynowo ale również rekreacyjnie. Trasy poprowadzą Nas  do miast, miasteczek, na plaże oraz popularne miejsca turystyczne, a ich mnogość, różnorodność oraz stopień zaawansowania przyciągają zawodowych kolarzy z całego świata. Dzięki perfekcyjnej infrastrukturze drogowej długie szosówki są przyjemnością, ale i zwolennicy bardziej ekstremalnych przygód znajdą coś dla siebie w górach. Warte uwagi są trasy w okolicach miasta La Nucia, Finestrat i na Banyeres de Mariola, piękne widoki na pewno wynagrodzą nam nasz wysiłek fizyczny. 

 

Przeczytaj więcej o trasach rowerowych na Białym Wybrzeżu - Rowerem na Costa Blanca

 

Wycieczka rowerowa podczas zachodu słońca
Trasy rowerowe na Costa Blanca prowadzą do miast, miasteczek, na plaże, a także w popularne miejsca turystyczne

 

Tematy: