Dlaczego warto kupić nieruchomość w Esteponie?

Estepona to jedno z najbardziej malowniczych miast na wybrzeżu Costa del Sol, przyciągające w szczególności tych, dla których hiszpański klimat to przede wszystkim piękne, czyste plaże, ciasne uliczki i niska, często wielobarwna zabudowa. Sprawdź, skąd bierze duża popularność tej miejscowości wśród inwestorów oraz dlaczego znana jest jako jeden z najspokojniejszych ośrodków wypoczynkowych.

Estepona, czyli hiszpańskie miasto kwiatów i sztuki ulicznej

Estepona to miasto leżące na wybrzeżu Costa del Sol, wchodzące w skład autonomicznej wspólnoty Andaluzja i stanowiące zachodnią część prowincji Malaga. Miejscowość ta znajduje się u podnóża gór Sierra Bermeja z najwyższym szczytem 1449 m n.p.m., zapewniając widok na Morze Śródziemne i Gibraltar. Taka lokalizacja przekłada się na doznanie pełni hiszpańskiego klimatu – gorących okresów letnich, z temperaturami na poziomie 35oC i łącznie aż 330 dniami słonecznymi rocznie. Niewielkie opady deszczu i łagodne zimy będą dopełniały szczęście każdego, kto nie przepada za typową w Polsce jesienną szarugą i śniegiem.

 

Pierwsze wzmianki i ślady zamieszkania Estepony sięgają jeszcze IV wieku. Przez całe stulecia była ona typową niewielką wioską rybacką i rolniczą, z kolei bujny rozwój sektora turystycznego rozpoczął się na dobre w XX w. Dziś miasto liczy około 70 tys. mieszkańców, odnotowując ponad 200 tys. zagranicznych turystów rocznie.

 

Pod względem architektonicznym Esteponę charakteryzuje typowo andaluzyjska zabudowa. Mówimy tu o wąskich, wybrukowanych – i zdających się nigdy nie kończyć – uliczkach oraz niskich budynkach pobielonych wapnem. Najsilniejszy element wyróżniający miejscowość spośród innych będzie zdecydowanie zieleń – witające nas na niemal każdym kroku kolorowe donice z kwiatami oraz setki gatunków roślin zdobiących parki i place. Obrazu dopełniają piękne, artystyczne murale, niespotykane w podobnym natężeniu nigdzie indziej. Wypisz-wymaluj: prawdziwie hiszpański klimat, pozwalający wręcz cofnąć się w czasie, pomimo ciągłego rozwoju.

Turystyka w Esteponie

Pod względem liczby odwiedzających Estepona zajmuje miejsce poza głównymi miastami wybrzeża (choćby oddalonej o 90 km Malagi), przyciągając przede wszystkim turystów pragnących połączyć wypoczynek na plaży z magicznym urokiem zwiedzania ciasnych, magicznych uliczek, zachowujących pełnię hiszpańskiego ducha. Pomaga w tym bez wątpienia bliskie sąsiedztwo Marbelli, znanej jako jeden z najlepszych ośrodków wakacyjnych w kraju, która odciąża Esteponę od przesadnego zgiełku. Poza sezonem w mieście panuje wyjątkowy spokój, który przyciąga w szczególności inwestorów, zakochanych w wizji słonecznej, lekko leniwej Hiszpanii.

 

Rdzeń oferty turystycznej w Esteponie stanowią trzy szlaki do zwiedzania:

  • Ruta de murales – czyli sławny rejon wypełniony muralami,
  • Ruta de poesia – pełen andaluzyjskich kafelek z wyrytymi cytatami z poezji, w tym wierszem “Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej,
  • Ruta de esculturas – szlak z rzeźbami upamiętniającymi ważne wydarzenia z historii regionu.

Do zabytków, które powinniśmy zwiedzić, zaliczymy między innymi ruiny zamku Castillo de San Luis z XVI w., Muzeum Archeologiczne, w którego zbiory wchodzi między innymi posąg Wenus z Estepony, liczący ponad 5000 lat, a także całe centrum miasta z placem Plaza de las Flores. Osoby, ceniące sobie ciekawostki architektoniczne, powinny skierować swoje kroki ku kościołowi Inglesia Nuestra Señora de los Remedios, łączącemu w sobie barok, klasyczną architekturę hiszpańską i indyjskie ornamenty. Za obowiązkowy punkt na liście można uznać także miejskie orchidarium zawierające jedną z największych kolekcji orchidei na Starym Kontynencie.

Port w Esteponie
Port w Esteponie

Estepona – plaże i wypoczynek

Estepona oferuje ponad 20 kilometrów wybrzeża, dzielących się na 17 plaż miejskich. Najdłuższą i najbardziej obleganą z nich jest Playa de la Rada, licząca ok. 3 km długości i ciągnąca się od portu. Drobny, jasny piasek, krystalicznie czyste wody nagrodzone Błękitną Flagą, baldachimy nad promenadą i wysepki z palmami – wszystko to przekłada się na możliwość poczucia piękna hiszpańskich wybrzeży przy mniejszym obłożeniu, niż w przypadku bardziej popularnych kurortów. Do miejsc nad morzem, które warto zwiedzić, zaliczymy także plażę Playa del Cristo, położoną na zachód od portu w odgrodzonej zatoczce. Bogata ilość lokali gastronomicznych w pobliżu, możliwość uprawiania niemal wszystkich sportów wodnych, szatnie, prysznice, a także podjazdy dla niepełnosprawnych dają gwarancję wypoczynku na najwyższym poziomie. 

 

Skoro przy gastronomii jesteśmy – na terenie Estepony znajduje się kilkaset restauracji. Wiele z nich specjalizuje się w serwowaniu dań rybnych i owoców morza. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na tradycję sprzedaży ryb – o godzinie 6 rano otwierają się targi, na których handlują rybacy powracający z nocnych połowów. Poza hiszpańskimi i śródziemnomorskimi przysmakami nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem lokalu serwującego kuchnię chińską, indyjską, meksykańską i wielu innych przysmaków kulinarnych z całego świata. 

Na koniec zostawiliśmy dużą ilość placów, parków (np. Parque de la Constitucion) oraz profesjonalnych pól golfowych, spośród których szczególnie dużą popularnością cieszy się Atalaya Golf and Country Club, Coto de la Serena Golf Club, czy Estepona Golf Club. O ile więc Estepona nie należy do największych plażowo, czy turystycznie miejsc, tak ze względu na swój spokój i dużą ilość atrakcji stanowi świetną lokalizację dla inwestorów poszukujących lokum stałego lub wakacyjnego w spokojniejszej okolicy.

Rynek nieruchomości w Esteponie

Estepona charakteryzuje się wyjątkowo uporządkowanymi planami zagospodarowania przestrzennego, mającymi zachować charakter i krajobraz miasta, zostawiając jednocześnie jak największe pole pod przyszłe inwestycje deweloperskie. Długofalowa strategia władz dąży do tego, by miasto stało się drugą Marbellą pod względem atrakcyjności dla krajowych i zagranicznych kupców zainteresowanych budową nowych osiedli i apartamentów. Co istotne, obserwuje się stały wzrost wartości istniejących nieruchomości rok do roku, skutecznie zachęcając zwłaszcza osoby, które rozważają zakup domu z myślą o jego przyszłej odsprzedaży z zyskiem.

 

Duży bodziec dla rozwoju lokalnego rynku nieruchomości stanowi bujny rozwój infrastruktury miejskiej – mamy tu na myśli w szczególności budowę nowych parkingów, dróg oraz punktów usługowych wymagających inwestycji w dotąd niezagospodarowane tereny. Dokładając do tego wciąż atrakcyjne ceny apartamentów i domów, otrzymujemy prostą odpowiedź na dużą popularność Estepony wśród inwestorów zagranicznych, w tym z Polski.

 

Sprawdź aktualne oferty - nieruchomości Estepona

Ceny nieruchomości w Esteponie

Jak wspomnieliśmy, ceny domów i apartamentów w mieście wciąż pozostają atrakcyjne, zwłaszcza w perspektywie ich rokrocznie rosnącej wartości. Zgodnie z danymi serwisu Idealista, we wrześniu 2022 cena zakupu nieruchomości w Esteponie wynosiła średnio 2843 euro za m2 oraz 12,5 euro/ m2 w przypadku wynajmu. Należy pamiętać, że wartości te zawierają w sobie zarówno mniejsze domy i apartamenty, jak i najbardziej luksusowe wille, wykończone w najwyższym standardzie. Na ostateczny koszt wpływ będzie miała przede wszystkim lokalizacja – nieruchomości zlokalizowane szczególnie blisko morza bądź centrum miasta będą droższe niż często lepiej wykończone budynki na obrzeżach. Biorąc pod uwagę domy w innych rozchwytywanych lokalizacjach na Costa del Sol lub Costa Blanca, ceny wypadają zdecydowanie korzystniej.

Nieruchomości w Esteponie
Wieczorna panorama Estepony

Estepona – koszty utrzymania

Zgodnie z danymi opublikowanymi w serwisie numbeo.com, za podstawowe media (prąd, ogrzewanie, klimatyzację i wodę) dla apartamentu o powierzchni 85 m2 płaci się w Esteponie średnio 118 euro. Miesięczny koszt Internetu o nieograniczonej transmisji będzie zaś wiązał się z dodatkowym wydatkiem w granicach 25 euro. Należy pamiętać, że do opłat związanych z utrzymaniem domu, należy wliczyć jeszcze czynsz (Comunidad), a także podatek od nieruchomości, którego wysokość będzie różniła się m.in. od przeznaczenia domu – osoby, które kupiły nieruchomość dla siebie zapłacą mniej, niż osoby, zarabiające na wynajmie.

Zakup nieruchomości w Esteponie z tripinvest

Pragniesz zainwestować w hiszpańskim mieście kwiatów, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniej nieruchomości bądź dopełnieniu kwestii formalnych? Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów! Jako tripinvest posiadamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości od A do Z. Pomagamy w uzyskaniu kredytów hipotecznych oraz doradzamy we wszystkich kwestiach zakupowych. Po to, by zakup twojego wymarzonego domu przebiegł maksymalnie szybko i sprawnie, ciesząc cię możliwością wypoczynku pod hiszpańskim słońcem, kiedykolwiek tylko zechcesz.