Gandia – miasto Borgiów

 

Gandia jest drugim co do wielkości miastem w prowincji Walencja, położonym na wybrzeżu Costa del Azahar, 40 km na południe od Walencji. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród rodzimych turystów, ale zyskuje również w oczach przybyszów zagranicznych. Jest to urokliwe miejsce, głównie dzięki niezwykłemu położeniu między górami śródlądowymi a Morzem Śródziemnym. Aż nie chce się wierzyć, że miasto to nie przeżywa oblężenia turystycznego!

 

Plaża w Gandii
Platja de Gandia


Miasto


Gandia była ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym w XV i XVI wieku. Jest siedzibą jednego z bardziej znanych hiszpańskich uniwersytetów - Universitat d'Estiu. W okresie średniowiecza była domem dla wielu ważnych dla Półwyspu Iberyjskiego znakomitości, w tym Ausiàs Marcha – poety i rycerza oraz powieściopisarza Joanota Martorella. Jednak najbardziej znana jest przez miejsce urodzenia Franciszka Borgii oraz tytuł, jakim się określał – księcia Gandii. Dziś Gandia jest jednym z największych nadmorskich miast w Hiszpanii, z populacją ponad 200 000 mieszkańców, a także regionalnym centrum handlowym oraz turystycznym. Istnieją dwie główne strefy w mieście — centrum, w którym znajdują się wszystkie zabytki, ośrodki przemysłowo-handlowe oraz plaża, otoczona apartamentowcami i tętniąca życiem w okresie letnim.Zabytki


Budowla, która pozwoli nam się przenieść w czasie, aż do średniowiecza jest pałac książęcy Los Borja, rezydencja książąt królewskich w Gandii, miejsce urodzenia San Francisco de Borji. Znana dzięki swojemu niezwykłemu wnętrzu tzw. Złotej Galerii, która jest wspaniałym przykładem barokowego stylu. Najstarsza część budowli sięga XV wieku — została odrestaurowana i przekształcona w sanktuarium przez Towarzystwo Chrystusowe. Warto również odwiedzić kościół kolegiacki Santa Maria. Pierwotnie był to meczet, który w 1499 r. został przekształcony w chrześcijańską placówkę, aby następnie nadano mu status kolegiaty. Architektonicznie świątynia jest mieszanką stylów – gotyckiego i barokowego. Warto wybrać się także na spacer promenadą Passeig de les Germanies jest to spokojny, wysadzany drzewami teren, otoczony fontannami i ławkami, licznymi restauracjami i sklepami – ulubione miejsce mieszkańców Gandii.

 

Los Borja Gandia
Los Borja - Gandia


Atrakcje


Jeśli Twój pobyt w Gandii wypadnie od 16 do 19 marca warto wybrać się na Las Fallas, walencki festiwal. Fallas to figury z papieru, drewna czy wosku, które mieszkańcy Walencji wznoszą na ulicach i palą w noc święta św. Józefa. Rzeźby te ukazują popularne wydarzenia i znane osobowości, są w połowie satyryczne, w połowie symboliczne, nawiązują w stylu do komiksowych postaci i kreskówek Disneya. Są symbolem minionego roku, a ogień zaś początkiem czegoś nowego. Kolejnym ważnym świętem jest Fira i Festes — uroczystości, które odbywają się od 28 września do 3 października na cześć świętego Franciszka Borgii. To odtworzenie średniowiecznego targowiska odbywa się obecnie na całym starym mieście. Towarzyszą temu tradycyjne gry i zabawy, występy muzyczne, teatralne – ulice Gandii są wtedy przepełnione ludźmi.

Gandia może się poszczycić także ponad 68 najlepszymi trasami rowerowymi i sprzyjającym warunkom klimatycznym, co czyni ją idealnym miejscem dla rowerzystów i entuzjastów wszelkich aktywności. Drogi otoczone śródziemnomorskim lasem i spokojne, wiejskie zakątki są wymarzonym obszarem na dwukołowe przejażdżki. 

 

Wyprawy rowerowe malowniczymi trasami Gandii
Gandia to idealne miejsce dla miłośników wypraw rowerowych

 

Konkurs

Bądź autorem naszego przewodnika po Costa Blanca! 
Wybierz ulubioną atrakcję, której zdjęcie posiadasz i wyślij wraz z opisem na info@tripinvest.es
Najlepsze zdjęcia nagrodzimy pamiątkowym magnesem! Nie pożałujesz! 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności