Gandia – miasto Borgiów

Gandia jest miastem w prowincji Walencja, położonym na wybrzeżu Costa del Azahar, 40 km na południe od Walencji. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród rodzimych turystów, ale zyskuje również w oczach przybyszów zagranicznych. Jest to urokliwe miejsce, głównie dzięki niezwykłemu położeniu między górami śródlądowymi a Morzem Śródziemnym. Aż nie chce się wierzyć, że miasto to nie przeżywa oblężenia turystycznego!

 

plaża w Gandii
Platja de Gandia

 

Miasto

Gandia była ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym w XV i XVI wieku. Jest siedzibą jednego z bardziej znanych hiszpańskich uniwersytetów - Universitat d'Estiu. W okresie średniowiecza była domem dla wielu ważnych dla Półwyspu Iberyjskiego znakomitości, w tym Ausiàs Marcha – poety i rycerza oraz powieściopisarza Joanota Martorella. Jednak najbardziej znana jest przez miejsce urodzenia Franciszka Borgii oraz tytuł, jakim się określał – księcia Gandii. Dziś Gandia to nadmorskie miasto w Hiszpanii, które jest chętnie odwiedzanym przez turystów, z populacją około 74 000 mieszkańców, a także regionalnym centrum handlowym oraz turystycznym. Istnieją dwie główne strefy w mieście — centrum, w którym znajdują się wszystkie zabytki, ośrodki przemysłowo-handlowe oraz plaża, otoczona apartamentowcami i tętniąca życiem w okresie letnim.

 

Zabytki

Budowla, która pozwoli nam się przenieść w czasie, aż do średniowiecza jest pałac książęcy Los Borja, rezydencja książąt królewskich w Gandii, miejsce urodzenia San Francisco de Borji. Znana dzięki swojemu niezwykłemu wnętrzu tzw. Złotej Galerii, która jest wspaniałym przykładem barokowego stylu. Najstarsza część budowli sięga XV wieku — została odrestaurowana i przekształcona w sanktuarium przez Towarzystwo Chrystusowe. Warto również odwiedzić kościół kolegiacki Santa Maria. Pierwotnie był to meczet, który w 1499 r. został przekształcony w chrześcijańską placówkę, aby następnie nadano mu status kolegiaty. Architektonicznie świątynia jest mieszanką stylów – gotyckiego i barokowego. Warto wybrać się także na spacer promenadą Passeig de les Germanies jest to spokojny, wysadzany drzewami teren, otoczony fontannami i ławkami, licznymi restauracjami i sklepami – ulubione miejsce mieszkańców Gandii.

 

los Borja - Gandia
Los Borja - Gandia

 

Atrakcje

Jeśli Twój pobyt w Gandii wypadnie od 16 do 19 marca warto wybrać się na Las Fallas, walencki festiwal. Fallas to figury z papieru, drewna czy wosku, które mieszkańcy Walencji wznoszą na ulicach i palą w noc święta św. Józefa. Rzeźby te ukazują popularne wydarzenia i znane osobowości, są w połowie satyryczne, w połowie symboliczne, nawiązują w stylu do komiksowych postaci i kreskówek Disneya. Są symbolem minionego roku, a ogień zaś początkiem czegoś nowego. Kolejnym ważnym świętem jest Fira i Festes — uroczystości, które odbywają się od 28 września do 3 października na cześć świętego Franciszka Borgii. To odtworzenie średniowiecznego targowiska odbywa się obecnie na całym starym mieście. Towarzyszą temu tradycyjne gry i zabawy, występy muzyczne, teatralne – ulice Gandii są wtedy przepełnione ludźmi.

Gandia może się poszczycić także ponad 68 najlepszymi trasami rowerowymi i sprzyjającym warunkom klimatycznym, co czyni ją idealnym miejscem dla rowerzystów i entuzjastów wszelkich aktywności. Drogi otoczone śródziemnomorskim lasem i spokojne, wiejskie zakątki są wymarzonym obszarem na dwukołowe przejażdżki. 

 

Zainteresowany zakupem domu lub mieszkania w Hiszpanii? Sprawdź ofertę nieruchomości w Gandii na sprzedaż.

 

wyprawa rowerowa w Gandii
Gandia to idealne miejsce dla miłośników wypraw rowerowych

 

Tematy: