Inwestorzy zagraniczni na hiszpańskim rynku nieruchomości w 2022

Ogromna dynamika na hiszpańskim rynku nieruchomości od początku 2022 r. może doprowadzić do osiągnięcia rekordowych wyników pod względem liczby inwestycji. W obliczu pandemii koronawirusa, wojny w Ukrainie oraz szalejącej inflacji to jedna z najlepszych obecnie form lokowania kapitału. Sprawdź, z jakich krajów najczęściej pochodzą inwestorzy decydujący się na zakup nieruchomości w Hiszpanii oraz które regiony cieszą się największą popularnością.

Jeśli nieruchomość, to tylko w Hiszpanii

Zakup nieruchomości to bezpieczna inwestycja. Po dwóch latach przerwy związanej pandemią koronawirusa, inwestorzy krajowi i zagraniczni ponownie zainteresowali się hiszpańskim rynkiem. Obecnie Hiszpania odnotowuje w tym zakresie ogromny boom, co potwierdzają dane z I kwartału 2022 roku. Rynek nieruchomości odnotował wzrost o 25% - wg informacji udostępnionych na dreamproperty.pl doszło do zakupu blisko 174 tys. domów i mieszkań. Oto jak przełożyła się sprzedaż w marcu 2022 roku w stosunku do lat poprzednich:

 • w porównaniu do marca 2021 – wzrost o 16%,
 • w porównaniu do marca 2020 – wzrost o 118%,
 • w porównaniu do marca 2019 – wzrost o 37%.

Największe wzrosty odnotowano na obszarach, które interesują inwestorów zagranicznych – na Wyspach Kanaryjskich o 45%, Balearach o 21%, a także w Andaluzji i 23% i Walencji o 21%. Obcokrajowcy tylko w samym marcu tego roku kupili w Hiszpanii blisko 22 tys. nieruchomości, co w porównaniu do ubiegłorocznego marca oznacza wzrost aż o 71%. Jeśli chodzi o udział zagranicznych nabywców – ten wzrósł w I kwartale 2022 do 13,2%.

Wybór lokalizacji przy zakupie nieruchomości

Atrakcyjna lokalizacja to najważniejszy czynnik, którym kierują się obcokrajowcy przy wyborze nieruchomości w Hiszpanii. Położona nad morzem i jednocześnie dobrze skomunikowana z innymi miastami stanowi idealną inwestycję na długie lata. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości z rynku wtórnego, ale nie brakuje chętnych na zakup luksusowych apartamentów z rynku pierwotnego. Duże znaczenie ma także bliskość lotniska, co umożliwia szybkie i swobodne przemieszczanie się między krajami. Zagraniczni inwestorzy zwracają jeszcze uwagę na takie kryteria jak:

 • stosunek jakości nieruchomości do jej ceny,
 • możliwość najmu turystycznego,
 • odsprzedaż nieruchomości z zyskiem,
 • metraż i układ mieszkania (liczba pięter, pokoi),
 • stan techniczny nieruchomości.

Najpopularniejsze destynacje wybierane przez inwestorów

Słoneczna pogoda przez większość dni w roku, piękne piaszczyste plaże, liczne zabytki i atrakcje turystyczne na wyciągniecie ręki – to wszystko sprawia, że Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków obranych przez zagranicznych inwestorów nieruchomości. Z analizy przeprowadzonej przez popularny portal idealista.com wynika, że ze względu na narodowość, zakupów najczęściej dokonują m.in. Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi, Szwedzi, Rumuni i Marokańczycy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze destynacje wśród zagranicznych nabywców.

 • Niemcy lubią Baleary

Baleary to jedno z ulubionych miejsc niemieckich inwestorów, gdzie prym wiodą miasta położone na Majorce – Palma, Calvia i Llucmajor. Nasi sąsiedzi szukają nieruchomości o różnej wartości. W Palmie 45% Niemców rozglądało się za domem poniżej 300 tys. euro, z kolei w Calvia – tylko 27%. Bardzo popularne są także Barcelona i Torrevieja (nieruchomości Torrevieja). W stolicy Katalonii aż 49% niemieckich nabywców koncentrowało się na nieruchomościach poniżej 300 tys. euro, natomiast powyżej 1 mln euro – 10%.

plaża na Majorce
Nieruchomości na Majorce cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów z Niemiec
 • Francuzi stawiają na Katalonię

Ze względu na bliskość kraju, Francuzi mają duży udział w zakupie hiszpańskich nieruchomości. Do najczęściej wybieranych miast należą Barcelona, Walencja, La Morajera i Alicante. Biorąc pod uwagę wartość posiadłości poniżej 300 tys. euro, te największą popularnością cieszyły się w Walencji (80%) oraz Barcelonie (53%). Z drugiej strony poszukiwacze luksusowych rezydencji powyżej 1 mln euro, głównie decydowali się na  La Morajerę (95%).

 • Brytyjczycy kochają wielkie miasta

Od wielu lat Brytyjczycy należą do czołówki zagranicznych inwestorów na hiszpańskim rynku nieruchomości. Ich poszukiwania koncentrują się zarówno na większych miastach (Barcelona, Madryt), jak i nieco mniejszych gminach wybrzeża Costa del Sol – Marbella (nieruchomości Marbella) i Mijas. W dużych aglomeracjach Brytyjczycy preferują głównie tańsze domy, jednak w Marbelii ich udział w zakupie rezydencji powyżej 1 mln wynosi aż 32%.

 • Szwedzi wybierają gminy turystyczne

Szwedzi, którzy decydują się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, preferują głównie region Morza Śródziemnego, skupiając się na tamtejszych turystycznych gminach. Torrevieja, Orihueli (nieruchomości Orihuela Costa) i Mijas (nieruchomości Mijas) to destynacje chętnie wybierane przez inwestorów preferujących domy poniżej 300 tys. W przypadku zakupu nieruchomości powyżej 1 mln euro Szwedzi częściej decydują się na wybór Marbelii (25%) i Palmy (14%). Mieszkańcy Północy przodują także w kwotach, jaką muszą zapłacić za metr kwadratowy – jest to średnio 2752 euro/m2.

 • Rumuni spoglądają na obszary przybrzeżne

Dla niektórych może wydać się zaskoczeniem, że Rumuni tak chętnie inwestują w hiszpańskie nieruchomości. Jednak 5,5% ogółu zagranicznych przedsiębiorców stanowią obywatele kraju bałkańskiego, którzy niemalże na wszystkich destynacjach decydują się na nieruchomości poniżej 300 tys. euro. Ich zainteresowanie obejmuje głównie obszary przybrzeżne takie jak: Malaga, Arona, Santa Cruz de Tenerife, Castellon de la Plana, Oropesa del Mar.

 • Marokańczycy szukają ekonomicznie

Obywatele Maroka, z uwagi na lokalizację, bardzo często decydują się na zakup nieruchomości w hiszpańskich posiadłościach, które mieszczą się w Afryce Północnej – Ceucie i Melilli.  W dalszej kolejności na liście najpopularniejszych miejscowości znajdująsię – Ocana, Ferrol i Algeciras. Marokańczycy skupiają swoje poszukiwania głównie na nieruchomościach tańszych, poniżej 300 tys. euro. Jedynie w przypadku Ceuty (11%) biorą pod uwagę droższe domy, do 600 tys. euro.

Rosnąca popularność hiszpańskich wsi

Mimo iż duże popularne miasta (Barcelona, Walencja czy Malaga) notują wysoki odsetek obcokrajowców kupujących domy, coraz większą popularnością cieszą się także małe miejscowości i wsie do 5000 mieszkańców.

 

Jedną z takich gmin jest Fuente Obejuna w prowincji Kordoba, mieszcząca się w Andaluzji. Ta niewielka mieścina ma do zaoferowania jednocześnie domy wolnostojące od 70 tys. euro i posiadłości powyżej 300 tys. euro. Tak szeroka oferta wzbudza duże zainteresowanie szczególnie wśród zagranicznych inwestorów. Do innych gmin można zaliczyć Garcirrey i El Milano, znajdujące się w prowincji Salamanka, a także: Cala Ratjada (Majorka), Laroya (Almeria), Valle Gran Rey (La Gomra) czy Competa (Malaga).

 

Co, oprócz wspaniałych widoków, najczęściej przyciąga obcokrajowców do niewielkich miejscowości i wsi? Z pewnością cena za m2 nieruchomości. Tutaj znowu prym wiedzie Fuente Obejuna ze średnią stawką 359 euro/m2. W wielu innych małych gminach także notuje się bardzo atrakcyjne ceny:

 • Laroa – 377 euro/m2,
 • Garcirrey – 400 euro/m2,
 • El Milano – 458 euro/m2,
 • Lubrin – 615 euro/m2,
 • Albanchez – 657 euro/m2.

Nieruchomości w hiszpańskich kurortach turystycznych 2022

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup nieruchomości w dużej miejscowości turystycznej, z pewnością musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Najwyższa średnia cena za metr kwadratowy zdecydowanie należy do miejscowości zlokalizowanych na Balearach. Tu ceny kształtują się w przedziale od 3500 do 5900 euro/m2. Na Balearach znajdziemy także bogatą ofertę luksusowych nieruchomości powyżej miliona euro, dla których nawet nie warto przeliczać ceny na metr kwadratowy. Albowiem dla inwestorów, którzy decydują się na zakup takich nieruchomości, cena ma drugorzędne znaczenie.

 

Jeśli chcemy kupić nieruchomość w dużej miejscowości turystycznej w atrakcyjnej cenie, z pewnością nasze zainteresowanie powinno skupić się na regionie Alicante (nieruchomości Alicante). Tutaj znajdziemy szereg ofert domów, mieszkań i apartamentów z ceną w przedziale 1500-3000 euro/m2.