Golden-Visa - czym jest, kto jej potrzebuje?

Programy złotych wiz respektowane są w wielu krajach Unii Europejskiej. Specjalne dokumenty przeznaczone dla osób niezamieszkałych we wspólnocie, pozwalają obcokrajowcom na dokonywanie inwestycji w krajach UE i tym samym ułatwiają im stały pobyt w wybranych państwach członkowskich. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest Golden-Visa, kto może się o nią ubiegać i jakie trzeba spełnić warunki, by ją uzyskać.

 

Czym jest Złota wiza?

Złota wiza to program inwestycyjny skierowany do zamożnych obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy w zamian za pozostawienie kapitału w danym kraju, mogą ubiegać się o pobyt stały lub obywatelstwo. Pomysł, który zrodził się na świecie w latach 80. XX wieku, dziś przeżywa prawdziwy rozkwit w Unii Europejskiej. Obecnie złote wizy przyznawane są między innymi w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Grecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji, Irlandii, Francji, Chorwacji i na Cyprze.

 

Unia Europejska nie reguluje obecnie procesu przyznawania złotych wiz w żadnej kwestii. Udzielanie zezwoleń inwestorom normowane jest przez każde z państw z osobna. Dlatego też, warunki i korzyści wynikające z uzyskania pozwolenia mogą się różnić w zależności od danego kraju.

 

Hiszpańska Golden-Visa - jak ją uzyskać?

Zdobycie złotej wizy w Hiszpanii nie jest zbytnio skomplikowane i zazwyczaj trwa nie dłużej niż 14 dni. Najbardziej znaną metodą uprawniająca do ubiegania się o tego typu dokument jest inwestycja w nieruchomości. Najważniejszy warunek jest prosty – wartość zakupu jednego lub kilku lokali nie może być niższa niż 500 000 euro

 

Nie chcąc inwestować kapitału w nieruchomości, można również skorzystać z alternatywnych sposobów:

  • zainwestować w akcje hiszpańskiej firmy, spółki publicznej minimum 1 miliona euro,
  • zainwestować w hiszpański dług publiczny w wysokości co najmniej 2 mln euro.

W uzyskaniu złotej wizy w Hiszpanii pomocny jest też zakup obligacji skarbowych za co najmniej 2 mln euro lub złożenie w depozycie w hiszpańskim banku min. 1 mln euro. Można także zainwestować w nowopowstałą firmę dającą dodatkowe możliwości zatrudnienia albo przyczyniającą się do działań na rzecz rozwoju technologicznego lub naukowego.

 

Monety rozłożone na stole
Obcokrajowcy inwestujący w Hiszpanii mogą ubiegać się o Złotą Wizę, która ułatwi im uzyskanie obywatelstwa lub pozwolenia na stały pobyt

 

Wymagania dot. złotej wizy w Hiszpanii

Inwestycja w nieruchomości w Hiszpanii lub w inne obszary funkcjonowania państwa to nie jedyne wymogi warunkujące uzyskanie Golden-Visa na jego terenie. Chcąc ubiegać się o „złoty dokument”, należy jednocześnie:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • wykazać swoją niekaralność,
  • udowodnić, że w przeszłości nie odmówiono wizy Schengen,
  • mieć ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii. 

Po spełnieniu wszystkich warunków należy złożyć w ambasadzie lub najbliższym konsulacie wniosek wizowy. WAŻNE! W chwili składania dokumentu inwestycja nie musi być sfinalizowana, ale trzeba być zobowiązanym do jej zakończenia.

 

Stosowny wniosek wraz z dodatkowymi dokumentami można złożyć osobiście lub z pomocą pełnomocnika. Po uzyskaniu złotej wizy obowiązkowo trzeba udać się do Hiszpanii w celu uzyskania pozwolenia na pobyt.

 

Jakie dokumenty są potrzebne, by starać się o hiszpańską złotą wizę? 

Prócz wspomnianego wniosku o wydanie Golden-Visa, od inwestora wymagane są również inne dokumenty:

  • formularz wniosku wizowego do Hiszpanii,
  • pozwolenie na pobyt (dla osób niebędących obywatelami w kraju, w którym mieszkają),
  • dwa zdjęcia paszportowe zgodne z hiszpańskimi wytycznymi,
  • dokument potwierdzający dochody wystarczające na utrzymanie siebie i rodziny podczas pobytu w Hiszpanii,
  • zaświadczenie o niekaralności (wydane nie później niż na 3 miesiące przed złożeniem wniosku),
  • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Hiszpanii (publicznego lub prywatnego),
  • dowód uiszczenia opłaty wizowej,
  • wszelkie wymagane dokumenty związane z zakupem nieruchomości lub inną formą inwestycji.

 

Inwestycja w nieruchomości a hiszpańska złota wiza

Jako że najbardziej popularnym sposobem uzyskania złotej wizy w Hiszpanii jest ten związany z zakupem nieruchomości, na tym modelu się skupimy. Składając wniosek o przyznanie „złotego dokumentu”, należy udowodnić, że nie później niż na 3 miesiące wcześniej nabyło się nieruchomość o wartości co najmniej 500 000 euro. Certyfikat z ksiąg wieczystych musi zawierać dokładną kwotę zakupu.

 

nieruchomosc w hiszpanii wnetrze
Inwestycja w nieruchomość w Hiszpanii, to dla obcokrajowców jeden ze sposobów dających możliwości ubiegania się o Złotą Wizę

 

W przypadku, gdy zakup nie został wpisany jeszcze do ksiąg, należy przedłożyć dokument wnoszących o wpis wraz z dowodem zapłaty. Jeśli zakup nie został jeszcze sfinalizowany, należy przedstawić umowę przedwstępną, dokument potwierdzający wpłatę zadatku i pismo z hiszpańskiej instytucji finansowej potwierdzającej posiadanie odpowiedniej ilości środków potrzebnych do zakończenia transakcji.

 

Korzyści z uzyskania Golden-Visa w Hiszpanii

Hiszpania jako jeden z niewielu krajów nie wymaga minimalnego pobytu do uzyskania pozwolenia na wydanie złotej wizy. Dokument umożliwia bezwizowe, swobodne podróżowanie po całej strefie Schengen. Pozwala na podjęcie legalnej pracy i zamieszkania zgodnie z prawem na terenie całej Hiszpanii.

 

Do wizy można dołączyć najbliższych tj. małżonka, dzieci i rodziców pozostających na utrzymaniu inwestora. Po otrzymaniu złotej wizy zarówno osoba ubiegająca się, jak i członkowie jej rodziny zyskują prawo do korzystania z usług publicznych, w tym także bezpłatnej opieki zdrowotnej i szkolnictwa.

 

Po 5 latach od zamieszkania w Hiszpanii osoba posiadająca złotą wizę może starać się o uzyskanie pobytu stałego, a po 10 o obywatelstwo i paszport Unii Europejskiej.

 

Golden-Visa w Hiszpanii - powodzenie programu na przestrzeni lat

Hiszpania zdecydowała się na udział w programie Golden-Visa po kryzysie, który dotknął kraj w latach 2008-2013. I to właśnie w 2013 roku wprowadziła nowy typ zezwolenia na pobyt stały. Kierowano się głównie chęcią zasilenia mocno osłabionego budżetu państwa znaczną kwotą pieniędzy pochodzącą z inwestycji.

 

Najwięcej złotych wiz w Hiszpanii uzyskali obywatele Chin. Ogólnie od marca 2013 do marca 2019 roku, rząd tego państwa wydał ponad 31 tysięcy dokumentów tego typu. Rekordową liczbę uzyskali właśnie Chińczycy, którym przyznano 7 tysięcy Golden-Visa zezwalających na pobyt stały. Prócz Azjatów najczęściej o specjalne wizy ubiegali się Rosjanie, obywatele USA, Indii i Wenezuelczycy.