Hiszpania - najzdrowszy kraj na Świecie

Według rankingu World Population Review Hiszpania jest najzdrowszym krajem na świecie. Sprawdź, co czyni ją tak wyjątkową!

 

Zachód słońca na plaży
Duża ilość słonecznych dni w ciągu roku pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie mieszkańców

¡Sano como una manzana! (zdrowy jak ryba/jabłko)

Klimat, przewaga słonecznych dni, bezsprzecznie wpływa na dobry nastrój, samopoczucie, a także zdrowie fizyczne mieszkańców zachodnioeuropejskiego państwa, jakim jest Hiszpania. Kraju, w którym sezon na bogate w witaminy owoce i warzywa trwa cały rok, ryby i owoce morza zawsze są świeże, a mentalność jego mieszkańców nie pozwala na życie w biegu, przepełnione ogromem stresu i nerwów. Nie ma więc powodów do zdziwienia, że Hiszpania w tym roku okrzyknięta została najzdrowszym krajem na świecie... cóż, przy takiej ilości słońca, diecie bogatej w ogrom witamin i bezstresowej mentalności, nie mogło być inaczej!

 

Bloomberg Healthiest Country Index, czyli Najzdrowszy Kraj Świata

Agencja prasowa o światowym zasięgu, która pomimo specjalizacji na rynkach światowych w zakresie finansów, w oparciu o własne badania regularnie publikuje rankingi dotyczące poziomu oraz jakości życia, wyłaniając spośród 169 państw, te “najzdrowsze”. Podczas tegorocznej edycji, pierwsze miejsce przyznane zostało właśnie Hiszpanii, a rywalizujące z nią Włochy (dotychczasowy lider) otrzymały tym samym medal srebrny, spadając na miejsce drugie. Nie da się nie zauważyć licznych podobieństw pomiędzy tymi państwami. Położenie, klimat, kuchnia i sąsiedztwo Morza Śródziemnego z pewnością nie jest tutaj bez znaczenia. Zmienne, którymi agencja posługuje się, aby wyłonić tych “najzdrowszych” obejmują średnią długość życia, dostęp do czystej, bieżącej wody oraz urządzeń sanitarnych, technologiczny rozwój placówek medycznych. Natomiast odsetek ludzi palących tytoń, nadmiernie spożywających alkohol czy borykających się z otyłością deklasuje kraj w rankingu. Takie zestawienie aspektów pozytywnych i negatywnych daje pogląd na zdrowotność obywateli, w tym przypadku tryskająca energia i wigor Hiszpanów nie miały sobie równych i pozwoliły stanąć im na najwyższym stopniu podium!

 

Pod dostatkiem witaminy D

320. To liczba dni w skali roku, w które mieszkańcy hiszpańskiego wybrzeża Costa Blanca mogą cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Hiszpanie zamieszkujący południową część swojej ojczyzny, z pewnością nie mogą narzekać na niedobór zbawiennej w swoim działaniu witaminy D. Średnia temperatura powietrza przeważnie nie spada poniżej magicznej dwudziestki, a śródziemnomorski klimat nawet podczas chłodniejszych dni niesie ze sobą ulotne wspomnienia beztroskich wakacji. Jest to z pewnością jedna z wielu rzeczy, których szczerze możemy pozazdrościć mieszkańcom Costa Blanca, wywiera to bezsprzeczny wpływ na ich zdrowie. Zachowanie życiowego balansu, pomiędzy zdrowiem fizycznym i równie ważnym, psychicznym jest w takich warunkach o wiele łatwiejsze. Dla tych więc, którym doskwiera zimowa chandra, to świetna alternatywa. Prawie jak siódme niebo, które po hiszpańsku brzmi “estar en el séptimo cielo”.

Bieganie podczas zachodu słońca
Wbrew pozorom, nie trzeba lecieć na koniec świata, aby w pełni polskiej zimy, gdy za oknem panuje trzaskający mróz i sypie śnieg, nacieszyć się odrobiną słońca

 

Owoce morza - antidotum długowieczności

Popularnie mówi się “jesteś tym co jesz”, zwracając szczególną uwagę na szacunek do własnego ciała i zdrowe odżywianie. Pełnowartościowe posiłki i zbilansowana dieta są decydującymi elementami bezpośrednio wpływającymi na zdrowie, a także samopoczucie. Dieta śródziemnomorska od lat uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie, jej zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie serca czy mózgu specjaliści i badacze udowodnili już bardzo dawno temu. Nie wiadomo jeszcze czy za “zdrowotnym” sukcesem Hiszpanów stoi narodowa paella czy słodka sangria, a może świeże kalmary i krewetki w towarzystwie świeżo wyciskanych, cytrusowych soków, trzeba jednak przyznać, że hiszpańska kuchnia nie dość, że mocno zróżnicowana, to bogata w niezbędne wartości odżywcze i witaminy sprzyja długowieczności i nieprzerwanemu zdrowiu. Ponadto pochylono się także nad dobroczynnym wpływem oliwy z oliwek, a także orzechów, które aktualnie podbijają podniebienia mieszkańców Hiszpanii. Może to właśnie w nich tkwi sekret?

 

Mentalność

Kontrast jaki cechuje Hiszpanów to ich porywczy i głośny charakter o nieprzewidywalnym temperamencie współgrający z bezstresowym i swobodnym podejściem do życia. Odpoczywanie zajmuje ogromną część życia tego narodu, a czas wolny jest w tym kraju wręcz celebrowany. Poobiednie sjesty, to święta i najważniejsza pora dnia, na której zmącenie nie pozwoli sobie żaden szanujący się Hiszpan. Stronią od stresu i szybkiego życia pozbawionego kolorów, uśmiechu i szczęścia. Wiecznie spóźnieni, przekładają wszystko na później, a mimo to kochają siebie, kochają swoich najbliższych, oni po prostu uwielbiają żyć  - może właśnie ta miłość chroni ich przed chorobami i nie pozwala im na przedwczesne odejście na drugi świat?!

 

… y vivieron felices y comieron perdices (i żyli długo i szczęśliwie)