Hiszpański rynek nieruchomości w 2021 roku

Kwestie polityczne oraz sytuacja związana z Covid-19 to dwa główne czynniki, które w 2021 roku determinują gospodarkę w Europie i na Świecie. Sprawdź, jak duży wpływ na nieruchomości miały wydarzenia z 2020 roku i jak długo będziemy odczuwać ich efekty.

 

Lupa

 

Wpływ trendów budowlanych na rynek nieruchomości w Hiszpanii

Sektor budowlany odradza się po wielu latach znikomej aktywności, pozwolenia na budowę wzrosły o 9% w 2019 r., a nowe inwestycje przyciągają inwestorów z całego Świata - głównie z Rosji i Chin.

 

Na hiszpańskim wybrzeżu prowincja Alicante kończy pierwszą połowę roku jako prowincja z największą liczbą sprzedanych domów w stosunku do liczby mieszkańców.

 

W całej Hiszpanii prowincja Alicante zajmuje trzecie miejsce za Madrytem i Barceloną.

 

Popyt = podaż?

Ilość budowanych mieszkań zaczyna rosnąć szybciej niż popyt na nie. Dotyczy to głównie rynku wtórnego. Popyt w ostatnim czasie nieznacznie wzrósł, ale podaż rośnie znacznie szybciej. Powodem takiego zjawiska jest miniony kryzys hiszpańskich nieruchomości, podczas którego właściciele kumulowali swoje inwestycje w oczekiwaniu na lepsze czasy, aby wtedy móc sprzedać z większym zyskiem.

 

Nowe budownictwo jest stosunkowo drogie w porównaniu z drobnymi remontami lub renowacjami istniejących budynków. Z tego też powodu niełatwo jest sprzedawać nowe domy, bo dla większości zainteresowanych takie mieszkania znacznie przekraczają zaplanowany wcześniej budżet. Podaż na rynku pierwotnym również wzrasta szybciej niż zainteresowanie potencjalnych nabywców.

 

Spekuluje się, że zarówno budownictwo, jak i sprzedaż utrzymają się na umiarkowanym poziomie, a ceny nieruchomości będą się utrzymywać na niezmiennym od ostatnich czterech lat poziomie - o 35% niższe niż przed krachem z 2008 r., - ciągle stanowią dobrą okazję inwestycyjną.

 

Czy warto inwestować na hiszpańskim rynku mieszkaniowym w 2021 roku?

Inwestowanie w nieruchomości znane jest jako bezpieczne miejsce dla pieniędzy, dodatkową zachętą jest niskie oprocentowanie hiszpańskich kredytów hipotecznych, oparte głównie na Euriborze, obecnie na poziomie -0,263% (te wartości są  ujemne od 2016 roku). Oszczędności od lat nie przynoszą przyzwoitego zwrotu, ze względu na te same wartości ujemne.

 

Nieruchomość w Hiszpanii ma przewidywany zwrot w wysokości około 9%, zgodnie z danymi Banku Hiszpanii z lata 2019 r.  

 

Kto kupuje nieruchomość w Hiszpanii?

Na hiszpańskich wybrzeżach zagraniczni nabywcy domów nadal stanowią dużą część rynku. Nabywcy zagraniczni stanowią 18% całkowitej sprzedaży w 2018 roku.

 

Brytyjczycy (14%) są głównymi nabywcami, ponieważ osiedlają się w Hiszpanii po wcześniejszej emeryturze lub jako zwykli wczasowicze z nieruchomością, z której można korzystać przez cały rok.

 

Numery rejestrów nieruchomości wskazują na znaczny wzrost liczby nieruchomości kupowanych w Hiszpanii przez innych obywateli europejskich, takich jak Skandynawowie, Holendrzy, Francuzi i Niemcy.

 

Zastanawiasz się nad inwestycją w Hiszpanii? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami - nieruchomości w Hiszpanii.

 

Tematy: