Ile oficjalnych języków posiada Hiszpania?

 

Castellano jest oficjalnym językiem narodowym Hiszpanii. Istnieją jednak również inne języki urzędowe lub nieoficjalne używane przez Hiszpanów. W zależności od regionu, jego podłoża historycznego, gospodarczego czy politycznego, kształtowały się różne języki – ze swoimi naleciałościami, lokalnymi gwarami stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego Hiszpanii. Obecnie na Półwyspie Iberyjskim i 11 wyspach przynależących do Hiszpanii, mówi się łącznie 16 różnymi językami (oficjalnymi i nieoficjalnymi). W dzisiejszym artykule skupimy się na 5 oficjalnych językach, którymi włada się w Hiszpanii, i które wraz z językiem Castellano są uznane za oficjalne.

 

Skojarzenia z Hiszpanią
Skojarzenia z Hiszpanią i językiem hiszpańskim

 

Castellano

Kastylijski, znany również jako hiszpański, jest językiem romańskim, który bezpośrednio wywodzi się z łaciny i został rozwinięty w średniowiecznym królestwie Kastylii. Arabski również wywarł na niego ogromny wpływ ze względu na czasy, kiedy to większość Portugalii i Hiszpanii była okupowana przez muzułmanów. Sąsiedzkie państwa oraz ich języki miały także wpływ na kształtowanie się kastylijskiego. Ludzie w Hiszpanii częściej określają „hiszpański” jako kastylijski, ponieważ termin Español może być mylny i odnosić się do dowolnego innego języka hiszpańskiego.

 

Català

Kataloński ma w sumie 10 milionów użytkowników, w tym 4,1 miliona rodzimych, co czyni go drugim najczęściej używanym językiem w Hiszpanii. Jest to zupełnie inny język niż hiszpański z własną unikalną gramatyką i słownictwem. Jest to mieszanka hiszpańskiego i francuskiego z pewnymi wpływami również z języka włoskiego. Jest on źródłem dumy i tożsamości dla Katalończyków, którzy całkowicie poświęcają się jego ochronie w ramach lokalnego dziedzictwa kulturowego. W Katalonii można spotkać ludzi, którzy w ogóle nie mówią po kastylijsku. Kataloński jest używany jako język urzędowy w Katalonii, na Balearach, a także w Walencji (gdzie nazywa się go walenciano). Jest także uznanym językiem mniejszości w regionach Alghero (Sardynia, Włochy), Aragonii (Hiszpania) i Pyrénées-Orientales (Francja). A w Andorze jest on jedynym oficjalnym językiem!

 

Galego

Językiem galicyjskim włada ok. 3 milionów ludzi. Ze względu na bliskość Portugalii zarówno galicyjski, jak i portugalski zostały opracowane na podstawie tego, co nowi lingwiści nazywają językiem galicyjsko-portugalskim. Powstał na bazie miejscowej odmiany dialektów celtyckich oraz łaciny, którą posługiwali się żołnierze oraz kupcy w Galicji, prowincji podbitej przez Cesarstwo Rzymskie. Możemy usłyszeć również naleciałości z języków plemion germańskich, celtyckich czy też arabskiego. W toku zawirowań historycznych język ten przekształcił się w dzisiejszy portugalski. Aktualnie galicyjski jest podzielony na trzy dialekty za względu na położenie geograficzne: wschodni, środkowy i zachodni. Galicyjski jest używany jako język urzędowy w Galicji, a także w niektórych częściach Asturii, Kastylii i León.

 

Euskara

Baskijski na tle prezentowanych przez nas języków wypada wyjątkowo, ponieważ nie ma związku z żadnym językiem romańskim, ani nawet z żadnym innym językiem europejskim. Mówi się, że jest to najstarszy język przedindoeuropejski w Europie Zachodniej, ale uczeni wciąż nie ustalili jego dokładnego pochodzenia. Baskijskim porozumiewa się ok. 750 000 ludzi, którzy zamieszkują głównie region na pograniczu Hiszpanii i Francji.

 

Aranese

Arański, zwany również językiem oksytańskim jest oficjalnym językiem w Dolinie Arańskiej, a od 2006 roku również w całej Katalonii, na kanwie nowego statusu autonomicznego. Język ten należy do grupy romańskiej, jest blisko spokrewniony z językiem katalońskim. W tradycyjnym ujęciu nazwa ta odnosi się do wszystkich dialektów, które wywodzą się ze średniowiecznego langue d'oc (oprócz języka katalońskiego i ewentualnie gaskońskiego). Występuje także pod nazwą języka prowansalskiego.

 

 

 

 

Konkurs

Bądź autorem naszego przewodnika po Costa Blanca! 
Wybierz ulubioną atrakcję, której zdjęcie posiadasz i wyślij wraz z opisem na info@tripinvest.es
Najlepsze zdjęcia nagrodzimy pamiątkowym magnesem! Nie pożałujesz! 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności