Języki Hiszpanii

Iloma językami mówi się w Hiszpanii? Współczesny standard literacki języka hiszpańskiego pochodzi od pierwotnego dialektu romańskiego, który po latach przekształcił się w średniowieczny język kastylijski, a następnie powstał współczesny - Castellano. Sprawdź jakie inne języki można usłyszeć podczas spaceru urokliwymi ulicami Hiszpanii.

Flaga Hiszpanii
Obecnie Hiszpania posiada łącznie 16 różnych języków (oficjalnych i nieoficjalnych)

Język kastylijski - jedyny język urzędowy w Hiszpanii

Można posługiwać się nim w całym kraju, stosowany jest jako język zwyczajowy i jest językiem ojczystym zdecydowanej większości mieszańców.

 

Catalan - kataloński

Językiem katalońskim posługuje się około 9 milionów ludzi. Znaczna większość z nich zamieszkuje rejony Andory, Katalonii, Balearów lub Walencji i to właśnie w tam posiada on również status języka urzędowego.

Zarówno kataloński, jak i hiszpański należą do grupy języków romańskich. Współcześnie nie różnią się od siebie tak znacząco, jak miało to miejsce w przeszłości. Kataloński pochodzi bezpośrednio z Łaciny i posiada bliźniaczy język - oksytański. Językiem oksytańskim można porozumieć się w dolinie katalońskiej na południu Francji oraz we Włoszech - w rejonie Piemont. Kataloński od hiszpańskiego różni gramatyka, wymowa oraz pisownia.

 

Gallego - galicyjski

Należy również do grupy języków romańskich, których wspólnym „przodkiem” był język łaciński. Galicyjskim posługuje się obecnie około 3 miliony ludzi - głównie zamieszkują oni rejony Galicji, a także są to emigranci, którzy zamieszkują tereny Ameryki Południowej.

Nieuniknione, silne wpływy kastylijskiej odmiany hiszpańskiego zmieniły pierwotną wersję języka Galleo. Aby uniknąć kolejnych przekształceń, od 1983 roku trwają prace, których celem jest podtrzymanie znajomości galicyjskiego wśród mieszkańców Galicji. Dzięki temu obecnie ponad 80% ludności tego regionu posługuje się nim biegle - w szkołach, biznesie, mediach oraz handlu.

 

Euskera - baskijski

Ten język nie należy do żadnej grupy językowej - język izolowany. Baskowie zamieszkują głównie regiony na granicy Hiszpanii z Francją. w Kraju Basków jest traktowany na równi z językiem Castellano, można go usłyszeć w szkołach, służbie zdrowia oraz urzędach. Znajomość języka Euskera nie jest konieczna wybierając się na wycieczkę w rejony Basków, jednak znacznie może ułatwić życie i funkcjonowanie w tamtym regionie - czytanie plakatów oraz ulotek.

 

Aranés - oksytański

Jest oficjalnym językiem w Dolinie Arańskiej. W 2006 roku, dzięki nowemu statutowi autonomicznemu stał się również językiem całej Katalonii - jest blisko spokrewniony z językiem Catalan. Należy do grupy romańskich języków indoeuropejskich.

W Polsce najczęściej nazywa się go językiem prowansalskim.

 

 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us