Júzcar: Hiszpańska Wioska, w której Smerfy Znalazły Swoje Niebieskie Miejsce na Ziemi

 

Zapomnijcie o szarych i nudnych miasteczkach – zanurzcie się w odcieniach niebieskiego, oplecionych lekkim akcentem baśniowej atmosfery, a voilà, przed wami Júzcar!  Ta malutka wioska w hiszpańskiej Andaluzji postanowiła wyłamać się z konwencji, stając się prawdziwą gratką dla miłośników Smerfów i wszystkich poszukujących niepowtarzalnego doświadczenia.

juzcar fr 1200x675 1701892777
Wioska Juzcar (źródło:cargest.com)

Co sprawia, że Júzcar wyróżnia się spośród innych miejscowości?

To nietypowa decyzja podjęta przez lokalne władze w 2011 roku. Wówczas to cała wioska została pozbawiona tradycyjnej bieli na rzecz błękitu.

Cała inicjatywa była związana z promocją filmu "The Smurfs", który miał swoją premierę w tym samym roku. W celu zwrócenia uwagi na film, producenci zgodzili się sfinansować malowanie budynków. W taki oto sposób, osada należąca niegdyś do Pueblos Blancos (białe miasteczka) zamieniła się w prawdziwą El Pueblo de los Pitufos!

 

Niebieski Fenomen

Po zakończeniu kampanii promocyjnej związanej z filmem, początkowy plan zakładał powrót do tradycyjnej bieli - taki warunek wynikał z umowy zawartej między firmą Sony a władzami Júzcar. Jednak przed przemalowaniem, wioska notowała średnio około 9000 turystów rocznie. Po zaledwie pół roku od zmiany koloru na niebieski, liczba odwiedzających wzrosła do imponujących 90 000.

Dla Júzcar i lokalnej społeczności okazało się, że utrzymanie wioski w charakterystycznym niebieskim kolorze przynosi znacznie więcej korzyści niż powrót do tradycyjnego wyglądu, typowego dla andaluzyjskich miejscowości.

emphlmpwsgwrcjpexwxhgvjsbgqzvulpbup2t19axvkiryhdbwcmabdgpaffrfvvqlh_xezasebcwh1esufqwureywweewqbbrimdf4dfqpsfq 1701893036
źródło:shuttersstock.com

Odkryj bajkowy świat 

Zwiedzanie Júzcar to przyjemność, a najlepszym sposobem na odkrywanie uroków tego miejsca jest spacer uliczkami miasta. Pomimo niewielkich rozmiarów, kilka godzin wystarczy, aby cieszyć się unikalnym klimatem. Przy wejściu do wioski znajduje się punkt informacyjny z mapą, na której zaznaczone są kluczowe atrakcje, takie jak:

 

Malowidła ścienne: Przez miasto przebiega specjalna trasa z 14 graffiti przedstawiającymi postacie Smerfów, ale także inne znane postacie z kreskówek, takie jak Pszczółka Maja czy bohaterowie z "Króla Lwa". Dodatkowo, na trasie znajdują się rzeźby Smerfów, takie jak Papy Smerfa, Ważniak i Smerfetka. To świetny sposób na zanurzenie się w atmosferę wioski i zabawę dla najmłodszych

 

Trasa dla Dzieci: Dla najmłodszych przygotowano "trasę przygodową" z prostą ścianką wspinaczkową, trampolinami (za dodatkową opłatą) i kilkoma parkami rozrywki, aby dzieci mogły cieszyć się czasem zgodnie z ich zainteresowaniami.

 

Punkty Widokowe: Júzcar oferuje kilka punktów widokowych, w tym La Torrichela z rzeźbą Papy Smerfa, El Jardón przy statuetce grzyba, Mirador san Jose, Las Zuas oraz El Molinos.

 

Muzeum Smerfów: Dla fanów Smerfów nie może zabraknąć wizyty w miejscowym muzeum. Znajdziesz tu różne eksponaty, gadżety i informacje związane z historią tych kultowych postaci.

bhv6ameutsk3vbdeag5aphqmqwqsv05qixrbt2pcwnwugqvdmguljteyeqfqqlnwzwfzwhbnt2vvd1nec0bwe2azaamhfa49lfwaqy8fbwor 1701893036
źródło: shuttersstock.com

Hiszpańska kwintesencja

Júzcar to jednak nie tylko odcień niebieskiego, ale też kawałek prawdziwej andaluzyjskiej sielanki. Mieszkańcy, choć zafascynowani Smerfami, wciąż prowadzą spokojne życie, trzymając się swoich tradycji. Lokalne kawiarnie i sklepiki zapraszają do spróbowania klasycznych hiszpańskich przysmaków, a atmosfera jest tu taka, jakby czas płynął wolniej.

 

Jak się dostać do Júzcar?

Z Rondy: W odległości zaledwie 25 km, podróż zajmuje około 30 minut. Z Rondy skręć na A-397, a następnie kontynuuj trasę w kierunku A-397. Gdy dotrzesz do ronda, skręć w prawo na MA-525, a na końcu podążaj drogą MA-7303.

Z Malagi: Odległość to 118 km, a podróż zajmuje około 1 godzina i 40 minut. Najszybszą trasą jest autostrada Costa del Sol: AP-7. Następnie wjedź na A-473 i kontynuuj trasę po A-397. Na rondzie skręć w lewo na MA-525, a potem kontynuuj trasę po MA-7303.