La Tomatina - bitwa na pomidory

To wyjątkowe święto przypada rokrocznie w ostatnią środę sierpnia. Właśnie wtedy liczące zaledwie kilka tysięcy mieszkańców Buñol odwiedzają ogromne ilości turystów chcących obrzucić się pomidorami!
 

Historia Tomatiny

Historia tego święta sięga 1945 roku, kiedy to podczas odbywającej się pardy Wielkich Głów (Gigantes y cabezudos) na drodze grupy młodzieży znalazł się sklep warzywny. Towarzystwo chciało dołączyć do parady, rozpoczęły się przepychanki, w których w ruch poszły warzywa z napotkanego straganu.

W 1946 roku uczestnicy tej warzywnej zabawy postanowili powtórzyć „zabawę”. Ograniczyli się tym razem do własnych pomidorów.
Bitwa stała się coroczną tradycją, na początku mocno zwalczaną przez władze miejskie, karząc uczestników mandatami. Czy wtedy ktoś wtedy przypuszczał, że może się to stać tak niecodzienną tradycją?
Władze miejskie uznały La Tomatine w 1957 roku i od tego czasu impreza cieszy się coraz większą popularnością. 

W 2012 roku liczba uczestników sięgnęła aż 50 tys., co spowodowało ograniczenie uczestników biorących udział w bitwie do 20 tys.
 

Mapa przebiegu Tomatiny - bitwy na pomidory

 

Program Tomatiny

Bitwę rozpoczyna się w momencie sięgnięcia hiszpańskiej szynki jamon serrano nabitej na słup wysmarowany mydłem. Sygnałem do startu jest podwójny wystrzał, po czym bitwa trwa równo godzinę.

W bitwie najważniejszym uczestnikiem jest pomidor, a jest to wyjątkowa odmiana o obniżonych walorach smakowych, która jest po prostu tańsza, niż pomidory sprzedawane w hurtowniach.

 Jak myślicie, kto bawi się na bitwie lepiej, uczestniczy czy mieszkańcy polewający tychże uczestników wodą?

Uczestnicy bitwy na pomidory

 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności