Najdroższe regiony i dzielnice w Hiszpanii

Co słychać na rynku nieruchomości? Jak prezentują się ceny mieszkań w porównaniu z poprzednimi latami? Które z obszarów i dzielnic cieszą się największą popularnością wśród nabywców nieruchomości? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który rozwieje wątpliwości wśród przyszłych kupców mieszkania na Półwyspie Iberyjski.

 

średnia cena za m2 - nieruchomości w Hiszpanii
Statystyki pochodzą z pierwszego kwartału 2019 roku

Średnie ceny za m2 w zależności od lokalizacji

W pierwszym kwartale 2019 roku ukazały się statystyki dotyczące cen mieszkań Hiszpanii na poprzedni rok. Według portalu Precio Viviendas średnia cena za metr kwadratowy wyniosła 1,992 EUR, przy skumulowanym wzroście 4,93% przez ostatnie 12 miesięcy. Na podstawie tych danych można wyciągnąć wnioski, że przeciętnie mieszkanie w Hiszpanii kosztuje 195 293 EUR.


Wzrosty cen nieruchomości w Hiszpanii w ciągu ostatniego roku zanotowano na Balearach, o 10,45%, co daje 2 746 EUR, a najmniej w Murcji, gdzie ceny tylko nieznacznie zmieniły się w porównaniu z poprzednimi latami. Katalonia pozostaje liderem, jeśli chodzi o ceny mieszkań, tu za metr kwadratowy trzeba zapłacić ok. 2,813 EUR, na trzecim miejscu znajduje się Madryt z ceną 2,697 EUR.

 

Costa Blanca - idealne miejsce do zainwestowania w nieruchomość

Równie dużą popularnością cieszy się region Costa Blanca. Ze względu za swoje zróżnicowanie terenu, zarówno osoby poszukujące aktywnego trybu życia, jak i błogiego lenistwa będą usatysfakcjonowane. Najdroższym miastem w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest Benidorm, nazywany „hiszpańskim Manhattanem”, co od razu może sugerować ceny, z jakimi się tutaj spotkamy oraz styl samego miasta, w którym pełno różnorodnych rozrywek, zarówno dziennych, jak i nocnych. Metr kwadratowy w najdroższej dzielnicy miasta Playa de Levante kosztuje tutaj 3105 EUR, a w najtańszej Centro Urbano 1658 EUR. Kwoty te zależne są od odległości od morza i samego centrum miasta. Jeśli poszukujemy spokojniejszego miejsca, a przy tym tańszego to idealna będzie miejscowość Denia. Tam za metr kwadratowy zapłacimy średnio mniej niż 2000 EUR. Denia to piękne, historyczne miasto, niedaleko którego znajduje się słynny Montgó Natural Park. Nie oferuje może aż tylu atrakcji do Benidorm, ale nadrabia jeśli chodzi o walory przyrodnicze. Chyba najtańszym miastem w tej części Hiszpanii jest Muchamiel, położony 30 kilometrów od Alicante. Tu znajdziemy domy, za których metr kwadratowy zapłacimy od 1058 EUR. Już za 24 000 - 45 000 EUR można się stać posiadaczem apartamentu nawet z trzema sypialniami. Miasto to jest przeznaczone typowo dla turystów, jest bazą wypadową do zwiedzania pozostałych części Costa Blanca.

Costa blanca usatysfakcjonuje zarówno osoby poszukujące aktywnego trybu życia, jak i błogiego lenistwa
Costa blanca usatysfakcjonuje zarówno osoby poszukujące aktywnego trybu życia, jak i błogiego lenistwa

Baleary - raj dla turystów 

Baleary zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupców nieruchomości, zwłaszcza tych z zagranicy. Archipelag ten składa się z kilku wysp, z czego największą popularnością cieszy się Majorka, Minorka i Ibiza. Obecnie ponad 70% ludności zatrudnionych jest tutaj w sektorze usług i żyje z turystyki. Rok rocznie Baleary odwiedza 5 milionów turystów. Miejsce to jest jednak gotowe na przyjęcie takiej rzeszy ludzi — infrastruktura, komunikacja i kompleksy rekreacyjne są tutaj na najwyższym poziomie.

 

popularne wyspy na Balearach
Najpopularniejsze wyspy na Balearach

 

Madryt i Barcelona nieustannie cieszą się największą popularnością

Miasta typu Barcelona czy Madryt oprócz tego, że również oblegane są przez turystów, stają się miejscem docelowym dla młodych ludzi poszukujących pracy. Prowincja pustoszej na rzecz wielkich aglomeracji, które oferują lepsze warunki życiowe i zarobkowe.

Stolica Hiszpanii liczy ponad 6 milionów mieszkańców, podzielona jest na 21 dzielnic, z której najbardziej znaną jest Centro, czyli samo serce Madrytu i jednocześnie najstarsza dzielnica w mieście. Znajdują się tu najpiękniejsze zabytki Hiszpanii m.in. Pałac Królewski, Plaza Mayor, Puerta del Sol, Basilica de San Miguel, Pałac Abrantes, Plaza de España, Muzeum Prado, Muzeum Thyssen – Bornemisza i wiele innych wspaniałych miejsc. Centro, dzieli się na obszary: Palacio, Embajadores, Cortes, Universidad i Sol.

  • Sol — to dzielnica tętniąca życiem. Ulokowanych jest tutaj wiele barów serwujących tapas i dania hiszpańskiej kuchni — raj dla zmęczonych zwiedzaniem turystów, którzy chcą zasmakować w lokalnych smakach. Na obszarze Sol znajdziemy też słynny „kilometr zero”, z którego mierzy się wszystkie odległości.
  • Embajadores — to tu znajduje się obszar zwany Lavapiés, gdzie stykają się pozostałości różnych kultur (m.in. muzułmańskiej, żydowskiej, afrykańskiej oraz cygańskiej). Napotkamy tu na naszej drodze grajków ulicznych, a także wiele restauracji oferujących dania kuchni orientalnej. Trzeba jednak być ostrożnym na tym obszarze, uważać na rzeczy osobiste i najlepiej nie wybierać się po zmroku.
  • Universidad — to tutaj prowadzi ulica Calle Fuencarrel, przy której ulokowanych jest wiele sklepów największych europejskich marek. Dzielnica oferuje nowoczesne usługi, a na jej terenie położonych jest też wiele restauracji i knajpek, gdzie możemy skosztować najlepszych hiszpańskich smaków, a także wypić pyszną kawę.
architektura Madrytu
Architektura Madrytu

 

W Barcelonie zainteresowaniem cieszy się dzielnica Born (El Born), która przeistoczyła się w jedno z najmodniejszych miejsce w Katalonii. To tutaj spotykają się biznesmeni i artyści, przesiaduje cała śmietanka barcelońskiej bohemy. Miejscowe kawiarnie i restauracje są przepełnione ludźmi. Do tego modne butiki, oferują rzeczy vintage, rozsiane gdzieś po wąskich uliczkach pamiętających zamierzchłe czasy. Większa część dzielnicy to spokojne zakątki, w których życie toczy się bez pośpiechu. Nic dziwnego, że Born stało się jednym z najbardziej cenionych miejsc do mieszkania i jedną z najdroższych części Barcelony, jeśli chodzi o ceny mieszkań.

 

Tematy: