Najpopularniejsze atrakcje w Santa Pola

Santa Pola jest rajem dla setek gatunków ptaków oraz ekosystemowym fenomenem po tej części Półwyspu Iberyjskiego. Jeśli jesteś spragny bogactwa naturalnego to „Słone pola” są idealnym miejscem na zaspokojenie tej potrzeby.

Widok z Torre de les Escalates w Santa Pola
Pochodząca z XVI wieku Torre de les Escaletes w Santa Pola

Santa Pola to bardzo ważne turystyczne miejsce na Costa Blanca, położone na południowym wschodzie Hiszpanii. Ulokowane jest na wybrzeżu, 20 kilometrów na południe od Alicante i ma około 31 000 mieszkańców. Jako miasto poświęcone turystyce oferuje wiele usług, w tym słynny rynek uliczny, na którym można zaopatrzyć się w lokalne specjały. Do tego jest mekką dla biegaczy, którzy co roku w styczniu przybywają do miasta, aby wziąć udział w półmaratonie.

 

Plaże

Santa Pola to prawdziwy raj dla miłośników długich piaszczystych plaż i bardziej kameralnych, malowniczych zatoczek. Ponadto wiele z nich znajduje się w pobliżu centrum miasta, więc nie trzeba specjalnie chodzić czy jeździć do oddalonych kurortów, tylko cieszyć się całym dniem na plaży. Wartą wyróżnienia jest plaża Playa Levante, można na niej odpocząć i korzystać ze wszelkich udogodnień, które powinna oferować najwyższej jakości plaża. Inną wartą uwagi plażą jest Playa de Varadero w bardziej zurbanizowanej wschodniej części Santa Pola. Są to dwa idealne miejsca na rodzinny pobyt na Costa Blanca.

 

„Słone pola”

Na zachód od Santa Pola znajduje się Salinas de Santa Pola, które są wyznaczonym rezerwatem przyrody i specjalnym chronionym obszarem, które jest domem dla dzikiego ptactwa. Te solne obszary zajmują 2496 hektarów, których eksploatacja rozpoczęła się pod koniec XIV wieku. Do dziś sól jest tutaj wydobywana i wprowadzana na rynek. W rezerwacie znajduje się Museo de la Sal (Muzeum Soli), w którym można dowiedzieć się więcej o procesie wydobywczym i historii samego rezerwatu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek i spędzenie czasu z dziećmi. Przez park prowadzi kilka szlaków, które dają możliwość odkrywania różnorodnej fauny i flory, a także najważniejszych mieszkańców tego rezerwatu, czyli flamingów. Niezbędna w tym przypadku staje się lornetka, która umożliwi odkrywanie coraz to piękniejszych gatunków ptaków.

Parque natural de las Salinas de Santa Pola to strefa o wyjątkowych walorach dla życia i rozwoju ptaków.
Park Naturalny las Salinas w Santa Pola

Zamek

W centrum Santa Pola, na Plaza de la Glorieta, znajduje się zamek/forteca, który został wpisany  na listę Bien de Interés Cultural, czyli jest zabytkiem o dużym znaczeniu kulturalnym. Wybudowany w XVI wieku i jest doskonałym przykładem renesansowej architektury wojskowej, głównym celem zamku była ochrona lokalnych marynarzy przed częstymi atakami piratów. Obecnie zamek służy jako centrum wydarzeń organizowanych przez miasto, w którym obchodzone są wydarzenia kulturalne i religijne, a także mieście Museo del Mar (Muzeum Morskie).

 

Isla Tabarca – Wyspa Piratów

Santa Pola jest najbliżej położonym miastem względem Isla Tabarca, oddalone tylko o 9 kilometrów. Isla Tabarca to najmniejsza wyspa w Hiszpanii, gdzie ludzie mieszkają przez cały rok. Populacja tej wyspy wynosi około 80 osób, ale w miesiącach letnich wyspa jest oblegana przez turystów. Historia wyspy jest wyciągnięta niczym z powieści przygodowej i opowiada o piratach berberyjskich, dla których wyspa była schronieniem do końca XVIII wieku. Około 1760 r. marynarze z tunezyjskiej wysepki o tej samej nazwie pod rządami Republiki Genui zostali rozbici w pobliżu wyspy. Zostali uratowani i ostatecznie osiedlili się na wyspie razem z hiszpańskimi żołnierzami. Król Karol III postanowił podjąć działania przeciwko piratom, wzmacniając wyspę Tabarca, a pozostałości fortyfikacji można oglądać do dziś. Na uwagę zasługuje również ekosystem wyspy, który jest pustynny. Obszar ten został uznany za rezerwat przyrodniczy Reserva Marina de la Isla de Tabarca i jest sanktuarium ochrony ptaków. Jest to też idealne miejsce do nurkowania!

 

Sprawdź oferty nieruchomości na sprzedaż w Santa Pola.

 

Tematy: