Número de Identificación de Extranjero

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii konieczne będzie wyrobienie hiszpańskiego Número de Identificación de Extranjero (NIE). Przeczytaj, czym jest hiszpański numer oraz kiedy i w jakim celu należy go wyrobić.

 

Czym jest numer identyfikacyjny NIE?

Hiszpański Número de Identificación de Extranjero  to tzw. numer tożsamości cudzoziemca (NIE). Jest to osobisty i wyłączny numer, o który może ubiegać obcokrajowiec, po to, aby dopełnić niezbędnych formalności wymaganych przez procedury administracji publicznej. Numer NIE wymagany jest przy dłuższych pobytach w celu zapewnienia legalnego pobytu na terenie Hiszpanii.

 

Gdzie można złożyć wniosek o przyznanie numeru NIE?

Wniosek można składać nie tylko na terenie Hiszpanii, ale także poza nią w ambasadach lub biurach konsularnych, w kraju w którym mieszkamy (w Polsce przykładowo będzie dział konsularny Ambasady Królestwa Hiszpanii w Warszawie). Warto jednak pamiętać, że konsulaty nie są bezpośrednio odpowiedzialne za wydawanie numerów, a jedynie pośredniczą w przekazywaniu dokumentacji.  Najczęściej jednak dokumenty składane są już na obszarze Hiszpanii. Po numer powinieneś się zgłosić do najbliższego posterunku policji w okolicy, w której zamierzasz zamieszkać lub kupić nieruchomość.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać numer NIE?

Konieczne jest spełnienie kilku warunków, w tym:

 • legalny pobyt w Hiszpanii
 • posiadanie interesów ekonomicznych, społecznych lub zawodowych na terenie Hiszpanii
 • uzasadnienie powodów, dla których potrzebny nam będzie numer. Takimi przesłankami może być np. chęć podjęcia zatrudnienia lub zakup domu w Hiszpanii

 

Jak wygląda procedura uzyskania numeru NIE?

Aby otrzymać numer, należy złożyć następujące dokumentacje:

 • formularz wniosku EX15
 • potwierdzenie dokonania zapłaty za wyrobienie numeru
 • w przypadku obywateli spoza UE konieczne jest dostarczenie kopii  dokumentów, które uzasadniają potrzebę uzyskania numeru (np. związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii)
 • kopia dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)

 

Ile czasu trwa wydanie numeru N.I.E?

Na wizytę czeka się  1-3 miesiące w zależności w jakim regionie mieszkamy. Numer N.I.E zostaje nam wydany w  dniu wizyty.

 

W jakich okolicznościach numer NIE jest potrzebny?

Wyrobienie numeru NIE jest niezbędne do przeprowadzenia różnego rodzaju procedur administracyjnych. Przykładowo wymagany jest przy takich działaniach wykonywanych na terenie Hiszpanii, jak:

 • wyrobienie konta bankowego
 • założenie działalności gospodarczej
 • kupno nieruchomości
 • kupno samochodu
 • uzyskanie zameldowania
 • podjęcie pracy

Numer NIE jest także bardzo pomocny jeżeli planujemy pobyt na terenie Hiszpanii dłuższy niż 90 dni. Jako obywatele UE  w przypadku krótkoterminowych wyjazdów do Hiszpanii, nie mamy obowiązku meldunkowego. Jednak przy dłuższych pobytach konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o zameldowaniu, które możemy otrzymać jeżeli wcześniej wyrobimy sobie numer NIE. W przypadku dłuższych pobytów numer NIE może okazać się niezwykle pomocny,  gdyż wymagany jest przy większości czynności administracyjnych.

 

Konkurs

Bądź autorem naszego przewodnika po Costa Blanca! 
Wybierz ulubioną atrakcję, której zdjęcie posiadasz i wyślij wraz z opisem na info@tripinvest.es
Najlepsze zdjęcia nagrodzimy pamiątkowym magnesem! Nie pożałujesz! 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności