Orihuela Costa - idealne miejsce na hiszpańską inwestycję

Orihuela Costa to nadmorski rejon usytuowany na wybrzeżu Costa Blanca. Położony w prowincji Alicante, obejmuje między innymi takie kurorty jak Playa Flamenca, Cabo Roig, La Zenia oraz Campoamor. Słynący ze wspaniałych plaż i licznych atrakcji turystycznych region to znakomita baza wypadowa, ale i świetne miejsce na inwestycję na rynku nieruchomości. Sprawdź, co kryje w sobie Orihuela Costa i dowiedz się, dlaczego warto rozważyć zakup nieruchomości w tej części Hiszpanii.

 

Atrakcje turystyczne w Orihuela Costa

Piękne wybrzeże Orihuela Costa skrywa znakomite plaże, oceniane jako najlepsze w całej Hiszpanii. 15-kilometrowe pasmo zniewalających, piaszczystych plaż stale nagradzane jest certyfikatami Bandera Azul (Błękitna Flaga), które przyznawane są najczystszym i najwyższej klasy światowym plażom.

 

Orihuela Costa to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, ale i dobra lokalizacja do pieszych i rowerowych wycieczek. Popularne udogodnienia dla turystów w postaci sprzętu do uprawiania sportów i plażowania pozwalają na beztroski wypoczynek w towarzystwie najlepszej europejskiej pogody. Temperatura osiąga tu w zimie minimalnie +15oC, co sprzyja uprawianiu wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu, a licznie rozmieszczone pola golfowe stanowią znakomite strefy odpoczynku.

 

plaża La Zenia w Orihuela Costa
Piękne, piaszyczyste plaże to wizytówka Orihuela Costa

 

Miłośnikom jedzenia przypadną do gustu z pewnością okoliczne knajpki, bary i restauracje serwujące kuchnię hiszpańską (i nie tylko). Wieczorami można pobawić się w klubach muzycznych lub na dyskotekach.

 

Tych, którzy uwielbiają spędzanie czasu na łonie natury, zadowoli z pewnością Playa Flamenca. Plaża kryjąca urokliwe zatoczki i piękną promenadę to przestrzeń zapewniająca relaks w pełnym wydaniu. W okolicach plaży w każdą sobotę organizowany jest bardzo popularny w tym regionie, lokalny targ.

 

Orihuela Costa to także bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. W zależności od zapotrzebowania można przyjechać tam na krótki pobyt i wynająć pokój hotelowy lub dłuższy z zakwaterowaniem w prywatnym apartamencie, mieszkaniu lub domu.

 

Rynek nieruchomości w Orihuela Costa

Orihuela Costa to nie tylko wspaniały kierunek wakacyjnych wyjazdów, ale również dobre miejsce do inwestycji w nieruchomości. W porównaniu z innymi, popularnymi hiszpańskimi wybrzeżami Orihuela Costa jest bardzo atrakcyjna pod względem cenowym. Rozważając zakup nieruchomości w Hiszpanii, warto zastanowić się nad inwestycją w tym właśnie rejonie.

 

Warto podkreślić, że Orihuela Costa wchodzi w skład gminy Orihuela. Jej główne miasto (o takiej samej nazwie) jest oddalone o 20 km od wybrzeża. Położenie Orihuela Costa nad samym morzem stanowi jej ogromny atut pod kątem inwestycyjnym. Mimo że to nieruchomości zlokalizowane w śródlądowej części gminy Orihuela charakteryzują się niższymi cenami, to i Orihuela Costa przedstawia się pod tym względem niezwykle przystępnie - szczególnie, jeśli porównamy ją do popularnych, hiszpańskich kurortów.

 

Jeśli chodzi o nieruchomości w Orihuela Costa, średnia cena za m2 kształtuje się na poziomie 1 872 euro (dane z lipca 2020).

 

W pobliżu centrum, które gwarantuje liczne udogodnienia w postaci sklepów, restauracji, barów, butików oraz wspaniałych miejsc rozrywki, możemy znaleźć nieruchomości już za 80 tys., 90 tys., czy też 100 tys. euro. Poszukujesz luksusowej nieruchomości? W Orihuela Costa znajdziesz to, czego szukasz. Apartament z malowniczym widokiem, ekskluzywną willę z ogrodem i basenem, czy też nowoczesny bungalow za 200 tys., 400 tys., a nawet 500 tys. euro. Orihuela Costa to idealne miejsce dla każdego inwestora - niezależnie od budżetu.

 

Gdzie inwestować w Orihuela Costa?

Jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do inwestycji w Orihuela Costa są okolice Campoamor. Jest to nadmorski region, sąsiadujący z licznie rozmieszczonymi tu polami golfowymi i naturalnymi rezerwatami. Zlokalizowane w tej okolicy parki przyrody Sierra Escalona i Dehesa de Campoamor poszczycić się mogą niezwykle bogatą roślinnością i wspaniałymi gatunkami zwierząt. Znajdują się tam także wyjątkowo atrakcyjne nieruchomości - pokaźne wille, domy z basenem oraz nowoczesne apartamenty. Jako że Campoamor stanowi główny cel turystyczny w Orihuela Costa, ceny nieruchomości są tu najwyższe w całym regionie.

 

Nieco bardziej wymagający inwestorzy, ceniący luksus i wysoki komfort życia, doskonale odnajdą się w przylądku Cabo Roig. Nadmorski kurort położony w południowej części Costa Blanca, otoczony jest kilkoma plażami z błękitną flagą. Po centrum Cabo Roig można spacerować wśród zjawiskowych palm lub pięknych, bujnych ogrodów. 

 

przylądek Cabo Roig - Orihuela Costa
Cabo Roig - widok z lotu ptaka

 

Playa Flamenca zachwyci gości, którzy lubią spędzać aktywnie czas. Popularne pola golfowe, korty tenisowe, parki wodne i gokarty to nie lada gratka dla sportowych miłośników.

 

Bardzo dobrym miejscem na inwestycję w nieruchomości w Orihuela Costa jest również La Zenia. Znajdują się tam liczne hiszpańskie i międzynarodowe restauracje, fantastyczne plaże oraz atrakcyjne miejsca rozrywki. Dodatkowo stanowi znakomitą bazę wypadową. W La Zenia można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach m.in. wille, apartamenty i mieszkania, ale również bungalowy oraz domy.

 

Chcąc zaopatrzyć się w apartament, mieszkanie lub willę w okolicach charakterystycznych, sosnowych wydm i długich białych plaż, warto rozejrzeć się w Punta Prima - jedną z atrakcyjniejszych nadmorskich lokalizacji w tym regionie.

 

Koszty utrzymania nieruchomości w Orihuela Costa

Podobnie jak w wielu europejskich regionach, także i w Orihuela Costa koszty utrzymania nieruchomości zależne są od kilku czynników. Do najważniejszych zaliczyć można standard nieruchomości, jej metraż i usytuowanie. Im wyższy standard mieszkania lub domu, tym koszty utrzymania są wyższe. Trzeba mieć także świadomość, że niższe koszty użytkowania nieruchomości poniesiemy na przedmieściach, wyższe w centrach największych kurortów. Warto także dodać, że niekiedy za utrzymanie domu zapłacimy mniej niż za apartament – w takim przypadku poniesiemy jedynie koszty związane z podatkiem, a nie będą nas obowiązywać opłaty czynszowe.

 

Właściciele posesji w Hiszpanii muszą liczyć się z trzema podstawowymi opłatami:

  • czynsz tzw. Comunidad,
  • podatek od nieruchomości,
  • opłaty za media.

Comunidad – fundusz remontowy

Comunidad to w Hiszpanii odpowiednik polskiego czynszu, czyli obowiązkowej opłaty regulowanej z tytułu wspólnego użytkowania. Należność dotyczy nieruchomości usytuowanych w przestrzeni urbanistycznej, bloku mieszkalnym lub apartamentowcu.

 

Płatność pokrywa koszty utrzymania części wspólnych, w tym terenów zielonych. Fundusze z Comunidad przeznaczone są m.in. na pielęgnację tych terenów, zapewnienie czystości wokół budynków i na klatkach schodowych, konserwację bram wjazdowych, furtek itp. Kiedy do nieruchomości przypisany jest basen, utrzymywany jest także z tego funduszu. Same opłaty wspólnotowe na Orihuela Costa to miesięczny wydatek rzędu 60-75 euro (dot. apartamentu na osiedlu z basenem komunalnym).

 

Płatności w ramach Comunidad dokonuje się okresowo — raz na kwartał, 6 miesięcy lub rok. Przy tanich nieruchomościach tego typu należność to wydatek rzędu 200-350 euro na rok, z kolei przy bardziej komfortowych – nawet 1200-2400 euro. Najbardziej luksusowe nieruchomości o bardzo wysokim standardzie mogą obligować do miesięcznych opłat rzędu nawet 650-700 euro.

 

Podatek od nieruchomości

Hiszpański katastralny podatek od nieruchomości zwany I.B.I (Impuestos sobre Bienes Inmuebles) reguluje się raz do roku. Opłaty można dokonać wyłącznie on-line lub kartą w urzędzie. Wysokość należności uwarunkowana jest między innymi od regionu i rodzaju nieruchomości. Średnio za mieszkanie o powierzchni 65 m2 na wybrzeżu Costa Blanca trzeba zapłacić ok. 200 euro podatku.

 

Opłaty za media

W skład opłat za media wchodzą: rachunek za wodę i prąd. Do rozliczenia za wodę wkalkulowane są koszty oświetlenia ulic i odprowadzania kanalizacji. Z reguły opłaty te regulowane są raz na 3 miesiące. Za podstawowe użytkowanie wody w tym okresie w apartamencie na Orihuela Costa zapłacimy średnio ok. 100 euro.

 

Do rachunku za wodę, trzeba doliczyć koszty zużycia prądu. Tu opłat należy dokonywać raz na miesiąc. Podstawowe użytkowanie generuje miesięczny wydatek rzędu 40-50 euro/osobę.

 

Koszty dodatkowe

Właściciele posesji muszą liczyć się również z dodatkowymi należnościami. Do uzupełniających kosztów zaliczyć można ubezpieczenie i opłaty za Internet. W rejonie Orihuela Costa za ubezpieczenie nieruchomości zapłacimy ok. 200 euro za rok, a koszt posiadania Internetu to miesięczny wydatek w granicach 20-25 euro.

 

Co roku trzeba również opłacić wywóz śmieci. W tym przypadku cena zależy od gminy, w której zakupiliśmy nieruchomość. Dodatkowo osoby, które nie przebywają w Hiszpanii na stałe, muszą opłacać podatek dla nierezydentów.

 

Nieruchomości w Orihuela Costa – główni inwestorzy

Orihuela Costa posiada bardzo zróżnicowaną ofertę nieruchomości, więc chętni do zakupu są tu zarówno inwestorzy europejscy, jak i ci pochodzący z innych państw, w tym Stanów Zjednoczonych.

 

Najliczniejszą grupę zagranicznych kupców na hiszpańskim rynku nieruchomości stanowią mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Chętni na zakup posiadłości w tym jakże malowniczym regionie są także Rumuni, Niemcy, Bułgarzy, Holendrzy i Włosi.

 

Inwestycja z tripinvest w Orihuela Costa

Jeśli spodobała ci się Orihuela Costa, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą apartamentów, willi, bungalowów i innych nieruchomości w tym rejonie. Zespół doradców i specjalistów z tripinvest chętnie doradzi i odpowie na wszystkie twoje pytania dotyczące inwestycji w tej części Hiszpanii.

 

Tematy: