Parki narodowe w Hiszpanii

W  Hiszpanii  znajduje się wiele obszarów chronionych, w których można cieszyć się przyrodą i podziwiając jej piękno. Park narodowe to idealne miejsce na wycieczki - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - można spacerować, poznawać florę i faunę oraz odetchnąć świeżym powietrzem i zresetować myśli. Sprawdź, jakie parki narodowe warto odwiedzić w Hiszpanii.

 

Teide

Jest to najczęściej odwiedzany park narodowy w Hiszpanii i Europie, dzięki swojej głównej atrakcji: Teide - trzecim co do wysokości wulkanowi na świecie, o wysokości 3718 metrów. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2007 roku - krajobrazy są naprawdę spektakularne, ponieważ stożki wulkaniczne i strumienie lawy tworzą niezwykły zestaw kolorów i kształtów. Posiada również niezwykły procent endemicznych gatunków roślin. W parku znajduje się 37 tras o różnej długości i stopniu trudności, a w wielu punktach informacyjnych dla zwiedzających pomocni pracownicy pomogą wybrać odpowiednią trasę.

 

Park Narodowy Teide na Teneryfie
Park Narodowy Teide na Teneryfie

 

Picos de Europa

Park Narodowy Picos de Europa leży między Asturią, León i Kantabrią i jest drugim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Hiszpanii po Teide. Jest to również pierwszy Park Narodowy w Hiszpanii, ponieważ został ogłoszony w 1918 roku. Reprezentuje ekosystemy związane z lasem atlantyckim, a oprócz podziwiania imponujących, górskich widoków z ich jaskiniami, znajdują się tam również malownicze jeziora lodowcowe ( Ercina i Enol w Covadonga). Istnieje wiele atrakcji, dzięki którym można spędzać czas z rodziną, takich jak wspinaczka kolejką linową Fuente Dé, obserwowanie ponad 100 gatunków ptaków zamieszkujących park, oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku lub odwiedzanie pięknych miast, takich jak Potes, Llanes itp.

 

W parku znajdują się 33 oznakowane szlaki piesze, a latem można wybrać się na bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.

 

Park Narodowy Picos de Europa
Park Narodowy Picos de Europa

 

Archipelag Cabrera

To morsko-lądowy park narodowy, utworzony przez 19 małych wysp (najpopularniejsze z nich to Cabrera i Conejera). Dzięki niewielkiej interwencji człowieka jest to jeden z najlepiej zachowanych krajobrazów nadmorskich w Hiszpanii. To idealne miejsce do obserwacji ptaków, które zatrzymują się na Balearach podczas swoich wędrówek - zarówno jesienią, jak i wiosną. Park Narodowy znajduje się nieco ponad godzinę żeglugi od Majorki.

 

Archipelag Cabrera
Archipelag Cabrera

 

Ordesa i Monte Perdido

Park Narodowy znajduje się w Aragonii, góróje nad nim Monte Perdido (3355 m), a sam park zajmuje powierzchnię 150 000 hektarów i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa od 1997 roku. Znaleźć tam można wspaniały kontrast między suchymi obszarami na szczytach a zielonymi dolinami, przez które przechodzi wiele strumyków i rzeki. W parku można zobaczyć ponad 1400 gatunków roślin (niektóre są typowo spotykane w Pirenejach) oraz wiele gatunków ssaków, ptaków drapieżnych, gadów czy płazów.

 

Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido
Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido

 

Tematy: