Penon de Ifach - "mały Gibraltar"

Penon de Ifach stoi dumnie na wysokości 332 m na szczycie góry Calpe, otulony błękitem Morza Śródziemnego. To ogromna wapienna skała, połączona z lądem przez detrytyczny przesmyk (skały, minerały naniesione przez wiatr czy wodę). Dzięki chronionej powierzchni wynoszącej zaledwie czterdzieści pięć hektarów Penon de Ifach jest jednym z najmniejszych rezerwatów przyrody w Europie. Mimo niewielkich rozmiarów miejsce to przyciąga około stu tysięcy turystów rocznie.

Widok z plaży na górę Penon de Ifach
Penon de Ifach to masywny wapienny kamień wychodzący z morza i połączony z brzegiem przez skały

Historia Penon de Ifach

Historia Penon de Ifach ciągnie się przez wieki, a miejsce to służyło wielu celom. W IV-III wieku przed Chrystusem istniała u podnóża zachodniej części skały wioska iberyjska. Później, w czasach rzymskich, osada przeniosła się na przesmyk łączący skałę ze stałym lądem. Odkrycia potwierdzają jednak, że boki skały zostały ponownie zamieszkane w czasach średniowiecza.

Penon de Ifach służył kiedyś także jako punkt orientacyjny dla żeglarzy. Został następnie wykorzystany jako wieża strażnicza, która została wybudowana na samym szczycie skały. Miejsce to oferowało doskonały punkt obserwacyjny do identyfikacji zbliżających się wrogów. Niezależnie od najlepszych środków zapobiegawczych miasto nękały ciągłe ataki piratów i najeźdźców.

Pierwotnie Penon de Ifach było własnością gminy Calpe. Jednak w 1872 roku przekształciła się w prywatną własność. Po kilku różnych niepublicznych właścicielach została zakupiona przez Generalitat Valenciana Authority, następnie w 1987 roku została oficjalnie ogłoszona rezerwatem przyrody.

 

Fauna i flora na Penon de Ifach

Penon de Ifach zamieszkuje i porasta różnorodna fauna i flora. Miejsce to stanowi oazę dla świata przyrody, zamieszkują tutaj rzadkie i zagrożone gatunki. W niższych partiach skały występują popularne w całej Hiszpanii rodzaje roślinności, jednak im wyżej zaczniemy się wspinać naszym oczom zaczną się ukazywać okazy, mające cechy roślinności alpejskiej. Gatunki, takie jak praktycznie wymarły Silene hifacensis, Rock scabious i Thymus Webbianus, rozwijają się w szczelinach i półkach na czystej skalnej powierzchni.

Jeśli chodzi o faunę, to gromadzi się tutaj, w zależności od pory roku, aż 60 gatunków ptactwa, z zimowym strzyżykiem, kormoranem, jerzykiem bladym i sokołem wędrownym na czele. Inni mieszkańcy Penon de Ifach to gady - jaszczurki i węże Montpellier oraz ssaki, takie jak jeże, ryjówki czy króliki.

 

Spacerując po Penon de Ifach

Od 1918 roku Penon de Ifach stał się dostępny również dla amatorów wspinaczek, wtedy został bowiem wydrążony w skale 50-metrowy tunel, umożliwiając tym samym łatwe zdobycie szczytu od strony północnej. Tam też prowadzi czerwony szlak. Bardziej wymagające trasy przeznaczone głównie dla alpinistów i profesjonalistów prowadzą przez południową część skały, która jest zdecydowanie trudniejsza w spinaczce.

Przyjemny spacer w górę Penon de Ifach można odbyć, podążając ścieżką zwaną Crimson Route. Wycieczkę rozpoczyna się przy punkcie informacyjnym i idzie w górę północnej części skały. Wzdłuż szlaku znajduje się osiem punktów z ciekawostkami na temat miejsca oraz szereg malowniczych widoków zapewniających zapierające dech w piersiach panoramy na Calpe.

Wycieczkę tę można podzielić na dwie główne części –  krętą ścieżkę, prowadzącą do tunelu oraz spacer od tunelu na sam szczyt skały. Trasa do tunelu jest dość stroma, dlatego warto zaopatrzyć się na tę wyprawę w wygodne buty, najlepiej z grubą podeszwą. Całość powinna zająć ok. 1,5-2 godziny Okres wiosenny to najlepszy czas na wspinaczkę, to wtedy łąki i wzgórza wzdłuż wybrzeża Costa Blanca soczyście się zielenią i są pełne kwiatów. W okresie tym trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ze względu na  gnieżdżące się w skałach mewy.

Na trasie czeka na wspinaczy wiele punktów widokowych. Na początku Western Vantage Level, a nieco wyżej Botanant Cavanilles Vantage Point. Oba oferują widoki na zachodnie wybrzeże i okolicę. Tuż przed wyjściem z tunelu znajduje się niewielka platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na plażę Fossa. Niemniej jednak zdobycie szczytu z pewnością daje największą nagrodę: zapierające dech w piersiach widoki rozciągające się od horyzontu od Serra Gelada do Calpe, aż do Punta de Moraira.

Penon de Ifach widziany z plaży
Trzeba przyznać, że taki widok zapiera dech w piersiach

Jak dojechać do Penon de Ifach?

Autobus – Calpe jest połączone z dowolnym większym miastem w okolicy. Autobusy ALSA przyjeżdżają i odjeżdżają codziennie z Walencji, Denia, Altei, Benidorm i Alicante.

Samochód - drogami N-332, która biegnie przez miasto, więc możemy napotkać liczne światła, przejścia dla pieszych i korki w godzinach szczytu lub AP-7, jest to płatna autostrada, biegnąca wzdłuż wybrzeża. Jeśli jedziemy do Calpe z południa, należy zjechać z drogi AP-7 na N-332 w pobliżu Altei lub na Bonaire, jeśli przyjeżdżamy z północy. Najlepiej skorzystać z parkingu poniżej skały, przy wejściu do parku albo zostawić samochód w dowolnym miejscu w Calpe i podejść do centrum informacyjnego Parku Penon de Ifach, gdzie rozpoczyna się wędrówka.


 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us