Porównanie cen życia i mieszkania w Polsce i Hiszpanii

Jaka jest cena za pobyt w raju? To pytanie stawia każdy, kto swój przyszły dom widzi w Hiszpanii, która kusi nie tylko doskonałą lokalizacją, ale również świetnymi kosztami utrzymania. Przekonajmy się, ile kosztuje życie w Hiszpanii!

 

Należy pamiętać, że koszty życia zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii zależą dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy oraz jaki styl życia preferujemy
Należy pamiętać, że koszty życia zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii zależą dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy oraz jaki styl życia preferujemy

 

Ile gotówki na dobry start?

Lubisz imprezować i nie szczędzisz gotówki na weekendowe rajdy po barach? A może jesteś domatorem, preferującym brzęk monet wpadających do skarbonki?

Szacuje się, że oszczędna osoba, niewymagająca nadmiernego luksusu może utrzymać się w Hiszpanii już za około 1000€  miesięcznie. Z kolei dwukrotność tej kwoty pozwala już na komfort, więcej rozrzutności i zdecydowanie więcej rozrywki.

Taka perspektywa w Polsce to marzenie!

 

 

Gdzie i za ile zamieszkać w Hiszpanii?

Cena życia w Hiszpanii zmienia się w zależności od wybranej lokalizacji.

Madryt jest najdroższym miastem, ale wciąż tanim w stosunku do innych, światowych stolic. Znajduje się na 64 pozycji w światowym rankingu. Tuż za nim plasuje się Barcelona, a podium zamyka Walencja. Warszawa – najdroższe miasto w Polsce – zajmuje 239 lokatę.

Cena zakupu nieruchomości w Madrycie wynosi średnio kilka tysięcy euro za metr kwadratowy. Pozostałe koszty prowadzenia domu wynoszą nieco ponad sto euro miesięcznie.

 

A jak wyglądają ceny w innych lokalizacjach?

Niskie koszty nieruchomości na Costa Blanca przyciągają każdego roku dziesiątki tysięcy ludzi. Torrevieja, Alicante, Calpe, Benidorm, Altea… To właśnie tam mnóstwo ludzi znajduje swój nowy dom.

Costa Blanca jest również doskonałym regionem do inwestowania. Czy może być coś piękniejszego niż stały dopływ gotówki z wynajmu nieruchomości oraz darmowy nocleg podczas wakacji?

Koszty nieruchomości oraz ceny życia w Hiszpanii – podobnie jak w Polsce – zależą od lokalizacji. O ile Madryt może odstraszać kosztami utrzymania, o tyle rajska Torrevieja, urocza Javea, czy prześliczna Santa Pola, nie bez powodu obfitują w dynamiczny rozwój rynku nieruchomości!

Kupuj na miarę własnych możliwości!

 

Ile kosztuje jedzenie w Hiszpanii?

Cena żywności w Hiszpanii jest porównywalna do tej, którą spotykamy w Polsce. Wiele podstawowych produktów, jak: mleko, chleb, ryż, jajka, ziemniaki, pomidory,  czy soczyste pomarańcze kupimy już za około 1€.  Za chude mięso zapłacimy natomiast około 6€, a za kilogram sera 10€.

Autobusem, czy samochodem?

Koszty za transport publiczny prezentują się równie ciekawie.

Mniej niż 2€ kosztuje bilet na miejski autobus w Alicante i Barcelonie. Zakup miesięcznego biletu to oszczędność kolejnych, cennych banknotów, a dla osób zmotoryzowanych cena za litr benzyny w Hiszpanii wynosi około 1,5€.

 

Do szkoły i lekarza za darmo

Edukacja oraz Opieka Zdrowotna w Hiszpanii jest darmowa, jedynym warunkiem, który należy spełnić, aby korzystać z darmowej opieki zdrowotnej jest zameldowanie. Jednak niektóre zabiegi oraz badania mogą wymagać dodatkowych opłat.

 

W Hiszpanii za darmo możemy uczęszczać do szkół państwowych. Również studenci nie mają powodów do obaw. Już za około 1000€ rocznie mogą zostać przyszłymi absolwentami uniwersytetów publicznych!

Natomiast szkoły dwujęzyczne oznaczają wydatek nawet kilku tysięcy euro rocznie, a uczelnie prywatne potrafią uszczuplić studencki budżet o nawet 15000€ rocznie…

 

Progi podatkowe w Hiszpanii

Osiedlenie się w innym kraju, wiąże się z przestrzeganiem tamtejszego prawa. Również tego związanego z progami podatkowymi, które w Hiszpanii w 2019 roku prezentowały się następująco:

  • Do 12 450 €: 19%
  • 12 450 - 20000 €: 24%
  • 20 200 - 35,200 €: 30%
  • 35 200 - 60 000 €: 37%
  • Ponad 60 000 €: 45%

Osoby, których dochód roczny nie przekracza 22000€, nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego. Warto skonsultować to z ekspertem, gdyż taka okazja wiąże się z koniecznymi warunkami do spełnienia.

 

Prawie jak w Polsce!

Ceny życia w Hiszpanii nie odbiegają od tych, których doświadczamy w Polsce. Ich wartość różni się głównie od zamieszkałej lokalizacji oraz preferowanego stylu życia. Osoby z odpowiednim zapleczem finansowym i perspektywą stałego zatrudnienia, mogą spać spokojnie i śnić o przyszłym, hiszpańskim życiu.

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us