Rowerem przez Costa Blanca

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą jazdy na rowerze, czy uprawiasz ten sport okazjonalnie, wakacje na Costa Blanca to idealny czas na jazdę na dwóch kółkach i jako profesjonalista, i jako amator wraz z całą rodziną.

 

Kolarstwo szosowe podczas zachodu słońca
Istnieje 31 tras, zaprojektowanych specjalnie dla rowerzystów górskich, szosowych, czy też przeznaczonych na rodzinne rekreacyjne przejażdżki, więc zaplanowanie własnej wycieczki rowerowej na Costa Blanca powinno stać się punktem każdego urlopu.

 

La Vuelta a España

La Vuelta a España to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych wyścigów rowerowych na świecie. Gorący asfalt potrafi przekroczyć temperaturę 40 stopni,  więc długie trasy oraz wspinaczki w górach to niemały wyczyn. Wyścig ten trwa trzy tygodnie i eliminuje nawet najlepszych kolarzy, do mety finałowego etapu dojeżdżają nieliczni. Vuelta zagościła na Costa Blanca wielokrotnie. Oficjalnych startów (Grand Departs) było tutaj pięć, ostatni w 2011 roku z Benidormu. Poza tym swój początek miały tutaj 54 etapy i 49 finiszów. W 2019 roku 74. edycja wyścigu zagościła w Torrevieji, gdzie naturalne złoża soli i różowe laguny stanowiły surrealistyczne tło dla rywalizacji sportowej. Dwa kolejne etapy przebiegły wzdłuż znanych nadmorskich dróg i mniej popularnych szczytów w głębi lądu.

 

Jeśli mowa o profesjonalnym kolarstwie oraz Półwyspie Iberyjskim, warto również wspomnieć o polskiej sportsmence Małgorzacie Jasińskiej, która od 2020 roku jeździ w barwach klubowych Casa Dorada Women Cycling. Małgorzata Jasińska jest utytułowana kolarką szosową, wielokrotną mistrzynią Polski, która w 2018 roku zajęła 5. miejsce na Mistrzostwach Świata. Trzymamy kciuki za udane starty w nowym sezonie!

 

 

Kolarstwo szosowe

Coll de Rates to najpopularniejsza trasa wspinaczki dla rowerzystów szosowych w regionie Alicante. Jest łatwo dostępna z popularnych nadmorskich miejscowości – Deni, Javei i Calpe i ma kilka różnych wariantów podjazdu oraz zjazdu. Każdy z nich stanowi inne wyzwanie - gradienty są dość łagodne i pozwalają dostosować trening w zależności od wyznaczonych celów. Xorret de Cati ma zupełnie inny charakter niż większość tras na Costa Blanca, ponieważ jest krótka i stroma, nawet bardzo stroma. Wspinaczka z miejscowości Castalla ma zaledwie 4 kilometry długości, ale ze średnim nachyleniem 11%, a jeden z kilometrów nie spada nawet poniżej 14%. Następna jest urokliwa Sierra Mariola, położona na zachód od Alcoy, znajduje się w pobliżu wielu tras rowerowych, nie jest jednak tak często odwiedzana przez rowerzystów, jak dwie wyżej opisane drogi. Jest to jednak bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc do jazdy na rowerze na Costa Blanca. Drogi są ciche, istnieje wiele pagórkowatych odcinków, a sceneria bardzo różni się od skalistego krajobrazu bliższego wybrzeżu.

Kolarz szosowy
Bardzo dobrze rozwinięte trasy rowerowe pozwalają na cieszenie się nimi niezależnie od stopnia zaawansowania.

Kolarstwo górskie

Szlaki górskie stanowią dla rowerzystów ekscytującą alternatywę wobec szosy – stanowią nie mniejsze fizyczne wyzwanie, jak i oferują rzeszę niezapomnianych widoków, zjazdów przez gęstą zieleń i zakurzone skały oraz zarośla. W przypadku kolarstwa górskiego warto mieć przewodnika, ponieważ niektóre trasy są technicznie bardzo wymagające. Warty uwagi jest odcinek La Nucia, Finestrat i Banyeres de Mariola, położone od Benidormu w głąb lądu. Pogórza te są lokalnym ośrodkiem sportu i regularnie organizowane są wyścigi i imprezy kolarskie. A krajobrazy tutaj są warte każdego wysiłki fizycznego. Dalej, w głębi lądu znajduje się Biar, który jest popularny zarówno wśród kolarzy szosowych, jak i rowerzystów górskich. Ci ostatni mogą korzystać z trasy prowadzącej przez lasy sosnowe wokół Barranc de Fontalbres, a następnie dalej do Cerro de La Cruz, aby podziwiać niesamowite widoki.

 

Rekreacyjne przejażdżki

Słoneczna Costa Blanca jest idealnym miejscem do rekreacyjnych przejażdżek rowerowych, czy to na plaże, brzegiem morza, czy aby zwiedzić atrakcje turystyczne. Alcoy jest jednym z takich miejsc, które oferuje świetnie przygotowane trasy, popularne również wśród rowerzystów - a widoki na parki przyrody Font Roja i Sierra de Mariola są warte zafundowania sobie takiej przejażdżki. Bliżej Alicante znajduje się Agost, który ma jedną z klasycznych tras, sprzyjających rodzinnym wycieczkom – łatwo dostępnych, jeśli mieszkamy w mieście, zapewnia także całodniową wyprawę. Zielony korytarz rzeki Segury również oferuje jedne z najlepszych rodzinnych tras w regionie. Lokalne sklepy rowerowe dają możliwość wypożyczenia w ciągu dnia lub tygodnia rowerów, dzięki czemu wakacje na dwóch kółkach stają się łatwo dostępne dla osób nieposiadających własnego sprzętu albo z nim niepodróżujących.

 

Obozy sportowe dla triathlonistów i kolarzy

Warto przygotować się do sezonu rowerowego na Costa Blanca, gdzie organizowane są obozy sportowe. Ferie zimowe w ciepłym klimacie na pewno będą miłą odmianą, a nasze ciało i organizm podziękują nam za trochę fizycznego wysiłku. Kampusy organizowane są tak naprawdę dla wszystkich, w zależności od wieku, płci czy umiejętności, każdy znajdzie coś dla siebie. Również profesjonalne kluby kolarskie mogą zgłosić swoją chęć uczestnictwa, wtedy system treningowy jest ściśle dostosowany do potrzeb sportowców. Organizatorzy takich wyjazdów dbają o wszystko – nocleg, wyżywienie, transfer z lotniska, wypożyczenie sprzętu, siłownia – co tylko jest niezbędne. Ceny takich wyjazdów wahają się od 4000 – 1700 złotych w zależności od pakietu, na który się zdecydujemy, wpływ na to ma m.in. miejsce noclegowe, ilość osób w apartamencie, trening indywidualny itp.

 

Costa Blanca na dłużej

Chciałabyś dziennie mieć okazję skorzystać z atrakcyjnych tras rowerowych i doskonałych warunków pogodowych? Pomyśl o przeprowadzce na Costa Blanca. Oferty atrakcyjnych nieruchomości na Costa Blanca w Hiszpanii znajdziesz w naszym serwisie z ogłoszeniami.