Wzgórze Penon de Ifach w Calpe

Penon de Ifach czyli 332 m wapiennej przygody, która czeka na Ciebie w Calpe. Zobacz, dlaczego ta skała wapienna uważana jest za jeden z najpiękniejszych cudów natury w Hiszpanii. Sprawdź nasze porady dla osób wybierających się na wspinaczkę i zdobądź szczyt Penon de Ifach.

 

Atrakcje przyrodnicze Calpe

Skała wapienna, która uważana jest za jeden z najpiękniejszych cudów natury w Hiszpanii - Penon de Ifach. Swoim monumentalnym wyglądem zadziwia turystów oraz wciąż umila chwile mieszkańcom Calpe. Jest idealnym dopełnieniem nadmorskiego krajobrazu oraz nietuzinkowym  akcentem dla fotografów oraz operatorów kamer.

 

Wydaje Ci się że wyjazd, przeprowadzka czy wakacje w Calpe to tylko piękne plaże, błękitne morze, gorące słońce czy wspaniali ludzie? Nic bardziej mylnego! Zastanawiasz się nad wyjazdem do Hiszpanii i pierwsze co przychodzi Ci na myśl to morze prawda? Masz rację, natomiast niektóre miejsca w tym kraju potrafią bardzo zaskoczyć. Może okazać się, że zmienisz szybko zdanie i zauważysz, iż Hiszpania to nie tylko woda lecz także fantastyczne góry.

 

Skała Penon de Ifach
Penon de Ifach uważana jest za jeden z piękniejszych cudów natury w Hiszpanii

 

Penon de Ifach – symbol Calpe

Pragniemy przestawić Ci jedno z miejsc uważane za cud natury w całej Hiszpanii - skała Penon de Ifach. Jest to miejsce, które zdecydowanie zapiera dech w piersiach większości odwiedzających. Charyzmatyczna skała Penon de Ifach, zwana często „Małym Giblaltarem” położona jest w Calpe na powierzchni 42 hektarów, otoczona aromatycznymi roślinami, tymiankiem, rozmarynem czy dziką szałwią, obecnie uważana jest za najmniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii. Mierząca 332 m wysokości wapienna samotna, wspaniała skała leżąca na wybrzeżu Costa Blanca jest niewątpliwie symbolem miasta Calpe.

 

Penon de Ifach zamieszkała jest głównie przez mewy, dzikie koty, ponadto w skale można znaleźć około 300 gatunków różnych zwierząt, jeżeli więc chcesz zamieszkać bądź spędzić wakacje w Calpe to odwiedzenie tego miejsca jest obowiązkowe.

 

Historia Penon de Ifach

Historia Penon de Ifach ciągnie się przez wieki, a miejsce to służyło wielu celom. W IV-III wieku przed Chrystusem istniała u podnóża zachodniej części skały wioska iberyjska. Później, w czasach rzymskich, osada przeniosła się na przesmyk łączący skałę ze stałym lądem. Odkrycia potwierdzają jednak, że boki skały zostały ponownie zamieszkane w czasach średniowiecza.

 

Penon de Ifach służył kiedyś także jako punkt orientacyjny dla żeglarzy. Został następnie wykorzystany jako wieża strażnicza, która została wybudowana na samym szczycie skały. Miejsce to oferowało doskonały punkt obserwacyjny do identyfikacji zbliżających się wrogów. Niezależnie od najlepszych środków zapobiegawczych miasto nękały ciągłe ataki piratów i najeźdźców.

 

Pierwotnie Penon de Ifach było własnością gminy Calpe. Jednak w 1872 roku przekształciła się w prywatną własność. Po kilku różnych niepublicznych właścicielach została zakupiona przez Generalitat Valenciana Authority, następnie w 1987 roku została oficjalnie ogłoszona rezerwatem przyrody.

 

Penon de Ifach - skała w Calpe
Skała Penon de Ifach to symbol Calpe

 

Fauna i flora na Penon de Ifach

Penon de Ifach zamieszkuje i porasta różnorodna fauna i flora. Miejsce to stanowi oazę dla świata przyrody, zamieszkują tutaj rzadkie i zagrożone gatunki. W niższych partiach skały występują popularne w całej Hiszpanii rodzaje roślinności, jednak im wyżej zaczniemy się wspinać naszym oczom zaczną się ukazywać okazy, mające cechy roślinności alpejskiej. Gatunki, takie jak praktycznie wymarły Silene hifacensis, Rock scabious i Thymus Webbianus, rozwijają się w szczelinach i półkach na czystej skalnej powierzchni.

 

Jeśli chodzi o faunę, to gromadzi się tutaj, w zależności od pory roku, aż 60 gatunków ptactwa, z zimowym strzyżykiem, kormoranem, jerzykiem bladym i sokołem wędrownym na czele. Inni mieszkańcy Penon de Ifach to gady - jaszczurki i węże Montpellier oraz ssaki, takie jak jeże, ryjówki czy króliki.

 

Wspinaczka na Penon de Ifach

Nie trzeba być specjalistą czy wyszkolonym ekspertem, aby zdobyć szczyt skały, ponieważ na szczyt prowadzą różne trasy. Czerwona trasa wyznaczona jest dla amatorów i osób które nie mają na co dzień do czynienia ze sportem, natomiast południowa cześć skały zdecydowanie polecana jest dla alpinistów i profesjonalistów, ta część trasy jest o wiele trudniejsza i stroma.

 

Przyjemny spacer w górę Penon de Ifach można odbyć, podążając ścieżką zwaną Crimson Route. Wycieczkę rozpoczyna się przy punkcie informacyjnym i idzie w górę północnej części skały. Wzdłuż szlaku znajduje się osiem punktów z ciekawostkami na temat miejsca oraz szereg malowniczych widoków zapewniających zapierające dech w piersiach panoramy na Calpe.

 

Wycieczkę tę można podzielić na dwie główne części –  krętą ścieżkę, prowadzącą do tunelu oraz spacer od tunelu na sam szczyt skały. Trasa do tunelu jest dość stroma, dlatego warto zaopatrzyć się na tę wyprawę w wygodne buty, najlepiej z grubą podeszwą. 

 

Warto wiedzieć, iż każda z tras w drodze na górę zapewni Ci piękne punkty widokowe, z których rozciągają się wspaniałe widoki na wybrzeże, morze, ponadto w oddali możecie zauważyć El Clabo de San Antonio, małe miasteczka oraz wioski. Zdobycie szczytu nie jest trudne i nie zajmie nam dużo czasu, trasa w górę i w dół trwa około 2 godzin, warto pamiętać aby zabrać wszystkie niezbędne rzeczy ze sobą w drogę. Okres wiosenny to najlepszy czas na wspinaczkę, to wtedy łąki i wzgórza wzdłuż wybrzeża Costa Blanca soczyście się zielenią i są pełne kwiatów. W okresie tym trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ze względu na  gnieżdżące się w skałach mewy.

 

Na samym szczycie góry największym prezentem, jaki możesz sobie sprawić jest przepiękne zdjęcie z widokiem na Calpe. Krajobraz, który ukazuje się przed oczami na górze ciężki jest do opisania słowami. Jest to miejsce, do którego turyści wracają ponownie gdyż jest w nim coś magicznego i niezwykle przejmującego. Połączenie wysiłku włożonego w dotarcie na szczyt, bliskości natury oraz efektu zachwytu punktem docelowym zapewnia niezapomniane wspomnienie, które żywo pamięta się przez długie lata.

 

Kobieta stojąca na szczycie Penon de Ifach w Calpe
Zapierająca dech panorama Calpe ze szczytu Penon de Ifach

Kiedy warto wybrać się na Penon de Ifach?

Jeżeli już jesteś zdecydowany na wspinaczkę to najlepszym okresem będzie wiosna, po zimie łąki i wzgórza są zielone i pełne pachnących kwiatów. Wędrówkę polecamy zacząć wczesnym rankiem tak, aby zejść przed południem i uniknąć popołudniowego upału i gorącego słońca.

Niezbędne rzeczy w które musisz się zabezpieczyć:

  • woda
  • odpowiednie obuwie i ubranie
  • nakrycie na głowę chroniące przed słońcem
  • latarka

 

Jak dojechać do Penon de Ifach?

  • Autobus - Calpe jest połączone z dowolnym większym miastem w okolicy. Autobusy ALSA przyjeżdżają i odjeżdżają codziennie z Walencji, Denia, Altei, Benidorm i Alicante.
  • Samochód - drogami N-332, która biegnie przez miasto, więc możemy napotkać liczne światła, przejścia dla pieszych i korki w godzinach szczytu lub AP-7, jest to płatna autostrada, biegnąca wzdłuż wybrzeża. Jeśli jedziemy do Calpe z południa, należy zjechać z drogi AP-7 na N-332 w pobliżu Altei lub na Bonaire, jeśli przyjeżdżamy z północy. Najlepiej skorzystać z parkingu poniżej skały, przy wejściu do parku albo zostawić samochód w dowolnym miejscu w Calpe i podejść do centrum informacyjnego Parku Penon de Ifach, gdzie rozpoczyna się wędrówka.

 

Tematy: