Świętowanie Nowego Roku w Hiszpanii: Unikalne Tradycje i Radosne Uroczystości

 

W sercu Hiszpanii Nowy Rok to więcej niż tylko zmiana daty w kalendarzu. To wielkie święto, które przepełnione jest ciepłem, entuzjazmem i unikalnym połączeniem tradycji, ukazując tym samym bogate dziedzictwo kulturowe Hiszpanów. Od wykwintnych potraw i napojów po radosne śpiewy i tańce, hiszpańskie noworoczne uroczystości emanują pełnym wigoru duchem, rozświetlając ulice i zbliżając przyjaciół i rodzinę.

 

Noche Vieja

Hiszpańska noc sylwestrowa, znana jako Noche Vieja (Stara Noc), to wyjątkowy zwyczaj, który sprawia, że rodziny wolą pozostać w domu do późna. Warto zauważyć, że dla Hiszpanów rodzina jest niewątpliwie priorytetem, co sprawia, że sylwestrowy wieczór rozpoczynają przy wspólnym stole, biorąc udział w uroczystej kolacji w gronie najbliższych. Dopiero przed północą lub tuż po niej Hiszpanie wyruszają w odwiedziny do znajomych i przyjaciół, by kontynuować zabawę aż do białego rana.

Hiszpanów wyróżniają również ich zwyczaje i przesądy związane z sylwestrem i Nowym Rokiem, mające na celu zapewnienie szczęścia, miłości i obfitości w nadchodzącym roku. Jakie są te zwyczaje? Poznajmy kilka z nich.

 

Tradycja z Winogronami i Dzwonami

Nieodłączną częścią hiszpańskiego Nowego Roku jest tradycja spożywania winogron. Z pierwszym uderzeniem dzwonu rozpoczyna się urocze widowisko - spożywanie doce uvas, czyli dwunastu winogron, po jednym na każdy dzwonek. Ta tradycja ma przynieść szczęście, dostatek i radość w el Año Nuevo (Nowy Rok). W dużych miastach, mieszkańcy gromadzą się na głównych placach, aby uczestniczyć w tej ceremonii, po której następuje noc pełna tańca, trwająca do wczesnych godzin porannych.

computer hoy 1703864878
źródło: https://computerhoy.com/

Złoty Toast z CAVĄ

W Hiszpanii Nowy Rok rozpoczynamy wyjątkowym toastem, używając hiszpańskiego musującego wina CAVA lub tradycyjnego szampana. Jednak warto zauważyć, że nie jest to zwykłe podniesienie kieliszka czy butelki. Przy tej hiszpańskiej tradycji istnieje pewna ceremonia. Przed wypiciem CAVY do kieliszka wkładamy złoty akcent, najlepiej w postaci pierścionka lub obrączki, który pozostaje tam aż do wypicia trunku i złożenia życzeń. Dopiero wtedy wyjmujemy z kieliszka biżuterię. Przesąd mówi, że złoto wrzucone do kieliszka małżonka jest symbolem stabilizacji w związku, natomiast wrzucone do kieliszka ukochanej osoby może zwiększyć szanse na trwały związek. To nie tylko tradycja, ale także symboliczny gest, który dodaje wyjątkowego charakteru hiszpańskim obchodom Nowego Roku.

 

Día de los Reyes Magos - Trzech Króli

5 stycznia to dzień, w którym wybijają się kolorowe tradycje związane z paradą dla dzieci, czyli Día de los Reyes Magos (Dzień Trzech Króli). Małe serca biją szybciej, gdy dzieci czekają na przemarsz Trzech Króli - Menchiora, Gaspara i Baltazara. Przed snem maluchy pozostawiają swoje buty lub talerze z nadzieją, że obudzą się z prezentami pozostawionymi przez hojnych Królów. Uroczystość kończy się wyjątkowym deserem, Roscón de los Reyes, dużym ciastem w kształcie pierścienia ozdobionym kandyzowanymi owocami. Ukryte niespodzianki w cieście wyłaniają króla lub królową domu.

adobestock_508927554 1703863643
Pokaz sztucznych ogni w Alicante

W Hiszpanii nadejście Nowego Roku to nie tylko okazja do wprowadzenia zmian, ale także czas na podtrzymanie unikalnych tradycji, które przynoszą radość i jedność. Od pełnego życia rytuału spożywania winogron w Noche Vieja po uroczy przemarsz Trzech Króli, hiszpańskie noworoczne uroczystości ukazują bogactwo i piękno kultury tego kraju. Kiedy zegar bije północ, a winogrona są spożywane z każdym dzwonkiem, Hiszpania żegna stary rok, a nowy wita z otwartymi ramionami i sercem pełnym tradycji.

¡Feliz Año Nuevo!