Torrevieja - jedno z najzdrowszych miejsc w Europie

Torrevieja jest miejscowością położoną na wybrzeżu Costa Blanca w prowincji Alicante. Leży ono koło 40 km na południe od miasta Alicante. Oryginalnie było wsią rybacką, lecz duże złoża soli umożliwiły rozkwit miasta. Dzięki temu posiada ono niezwykły mikroklimat określany jako jeden z najzdrowszych w Europie. Po dziś dzień Torrevieja jest jednym z największych producentów soli na Starym Kontynencie.

 

plaża w Torrevieja
Playa Del Cura - Torrevieja

Historia Torrevieja

Do roku 1802 Torrevieja istniałam tylko jako stara wieża strażnicza, stąd też się wzięła nazwa miasta Torre — wieża i Vieja — stara, oraz małych chatek dla pracowników. W 1803 roku Karol IV przeniósł do miasta produkcję soli i zadbał o rozwój infrastruktury. Mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi w 1829 już 2 lata później Alfonso XIII nadał odbudowanemu Torrevieja prawa miejskie.

 

Miasto - co warto zobaczyć?

Torrevieja zbudowana jest głównie z cegły, brak w nim również starej zabudowy. Nie należy się tym zniechęcać, spacerując po mieście mamy szanse zobaczyć odrestaurowane wiatraki, warte zobaczenia jest również molo. Jest to cudowne miejsce na spacer, które zapewnia niezwykłe widoki na miasto i morze o każdej porze dnia i nocy. Urozmaiceniem jest seria rzeźb rozrzucona wzdłuż tego bardzo długiego falochronu. W centrum miasta oczy cieszy stary kościół neoklasyczny, którego budowa zakończyła się w 1928 na miejscu poprzednio zniszczonej świątyni, jest on niezwykle piękny zarówno na zewnątrz, jak i w środku, można zobaczyć w nim kilka niezwykłych arcydzieł. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce w okresie Wielkanocy, ponieważ odbywa się tu cudowna procesja. Przed kościołem znajduje się plac La Constitucion z piękną fontanną i ławeczkami stwarzając spokojne miejsce do odpoczynku dla całej rodziny. Turyści mogą się również cieszyć czystymi, piaszczystymi plażami, takimi jak Playa La Mata, Playa Del Cura, Playa Los Locos, a także kilkoma mniejszymi wzdłuż całego wybrzeża.

 

zabytkowy kościół w Torrevieja
Kościół przy Placu La Constitucion

 

Mikroklimat

Położenie miasta zapewniło mu niezwykle zdrowy mikroklimat. Z jednej strony mamy czyste morze, z drugiej natomiast znajdują się ogromne złoża soli. Torrevieja cieszy się również średnio 335 słonecznymi dniami w ciągu roku. Nawet w zimie temperatura rzadko spada poniżej 12 stopni. Wyjątkiem jest luty, który jest najzimniejszym miesiącem z silnymi wiatrami od morza, nadal jednak temperatury są na „plusie”.

 

Las Salinas - jedyne takie miejsce w Europie

Słone jeziora, w tym różowe jezioro znajdują się na obszarze parku narodowego. Różowe jezioro niedaleko miasta jest jednym z największych tego koloru jezior na świecie, a także jedynym w Europie. Swój niezwykły kolor zawdzięcza żyjącym w nim mikroalgom, halobakteriom oraz skorupiakom. Najpiękniejszy różowy kolor widać latem, kiedy to promienie słoneczne padają pod odpowiednim kątem. Kontrast między żywym różem i krystaliczną bielą soli jest wręcz olśniewający. Warty zobaczenia jest również kanał zanany też jako Różowa Rzeka. Wielu turystów zachwyca się niezwykłym właściwościami zdrowotnymi kąpieli w tym jeziorze, jak również narzeka na brak usług takich jak prysznice, by spłukać z siebie słoną wodę. Zapominają jednak oni, że znajdują się na terenie Parku Narodowego, a kąpiel w różowym jeziorze jest zabroniona. Dojazd do słonych jezior jest dość trudny, brak tu transportu publicznego dlatego też jednym sposobem własny samochód. Dostępne są jednak tutaj darmowe parkingi, park jest otwarty 24h na dobę, a wejście jest bezpłatne. Warto skorzystać z pomocny nawigacji. Współrzędne GPS: 38.017803, -0.706666 do wejścia do rezerwatu oraz współrzędne GPS: 38.024154, -0.721554 do kanału.

 

Las Salinas w Torrevieja
Torrevieja - różowe jezioro

 

Flamingi - atrakcja słonych jezior

Okolica słonych jezior jest domem dla wszelkiego ptactwa wodnego, w tym również flamingów. Tymi ptakami można zachwycać się w kilku miejscach w Hiszpanii, między innymi w Calpe. Jednak tylko tu w Torrevieja są one różowe. Flamingi z natury są białe, natomiast ich ubarwienie zmienia się w zależności od diety. Swój unikatowy kolor zawdzięczają one skorupiakom, dokładnie tym samym, które barwią jezioro na niespotykany kolor. Flamingi najłatwiej jest spotkać w okresie letnim, jednak nie wszystkim się to udaje.

 

flamingi w okolicach Las Salinas
Różowe flamingi w Torrevieja

 

Zainteresowany zakupem mieszkania lub domu w Hiszpanii? Sprawdź aktualne oferty nieruchomości w Torrevieja.

 

Tematy: