Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Alicante

Alicante to stolica regionu Costa Blanca, słynie ona ze swoich długich piaszczystych plaży, raju dla wspinaczy oraz jednego z najważniejszy portów na Półwyspie Iberyjskim. To pogoda jest głównym czynnikiem przyciągającym tutaj rzesze turystów – zimy są tu łagodne, a lata upalne, z niewielkimi opadami deszczu. Ten mikroklimat odpowiada zarówno rozleniwionym plażowiczom, jak i aktywnym podróżnikom.

Widok z Penon de Ifach
Malowniczy widok na plażę w Alicante

Historia

Historia Alicante jest bardzo bogata – miasto to w przeciągu wieków znajdowało się pod panowaniem wielu nacji. Klimat arabski, żydowski czy starożytnego Rzymu możemy poczuć spacerując uliczkami tego miasta. Powstało ono 230 roku p.n.e. i zostało założone przez Kartagińczyków, swoją nazwę wzięło od charakterystycznego wypalonego słońcem wzgórza i dosłownie znaczy Biała Góra.

 

Ze względu na bogatą historię oraz silne wpływy innych nacji, które wydzierały sobie przez wieki panowanie po tej stronie wybrzeża, spacerując ulicami Alicante odczuwamy klimat zarówno arabski, jak i rzymski czy żydowski. Szczyt, zwany Benacantil, stał się idealnym punktem obserwacyjnym i obronnym, na którym wybudowano Zamek św. Barbary. Kiedy jego znaczenie militarne zmalało, przekształcony został w więzienie, a teraz służy do celów turystycznych. Z góry rozpościera się przepiękna panorama na miasto oraz port. Od strony centrum dostać się tam można szybem, liczącym ok. 200 metrów albo specjalnie wytyczoną arterią. Alternatywą dla zamku Santa Barbara jest zamek San Fernando, po wzniesionej za czasów wojny napoleońskiej, budowali zostały już tylko mury, jednak widok oraz okoliczne miejsca rekreacyjne są warte zobaczenia.

 

Atrakcje

  • W samym Alicante znajduje się Bazylika św. Marii, najstarszy kościół w mieście, który jest mieszanką najróżniejszych stylów architektonicznych – zbudowany w gotyku w XIII wieku, na zgliszczach dawnego meczetu, w wieku XVI doczekał się barokowego wejścia.
  • Również malarstwo odnalazło tutaj swoje miejsce. Bardzo ciekawe jest muzeum sztuki współczesnej, mieszące się w najstarszym, zachowanym budynku w mieście. Znajdziemy tutaj dzieła takich hiszpańskich mistrzów jak Salvador Dali, Joan Miro czy Pablo Picasso.
  • Na uwagę zasługuje także muzeum archeologiczne, które pozwala odkryć bogactwo kulturowe miasta, a gmach, w którym się mieści, pełnił niegdyś funkcję szpitala.
  • Idealnym spacerowym miejscem jest Explanada de España, promenada biegnąca wzdłuż nabrzeża, otoczona rzędem palm. Jej charakterystyczna, falista mozaika jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta, a także terenem tętniącym życiem, dzięki licznym restauracjom, kawiarenkom oraz ulicznym sprzedawcom.
  • Równie urokliwym miejscem jest dzielnica Santa Cruz, która daje możliwość oderwania się od plażowego zgiełku i pozwala zatracić się w swoich wąskich uliczkach.
  • Dla zgłodniałych po licznych atrakcjach przewidziana jest nagroda w postaci Mercado Central, targu, którego bogactwo ryb, owoców morza i lokalnych specjałów, nawet sam ich widok oraz zapach, wypełnią niejeden żołądek.
  • Z uroczystości mających miejsce w Alicante na uwagę zasługuje święto nadejścia lata, czyli Las Hogueras. Jeśli Twój urlop przypadnie akurat na koniec czerwca warto zagłębić się w celebrujący tłum i poddać się zabawie. W dzielnicach w tym czasie powstają ogromne konstrukcje, zwane hogueras - figury te zostają spalone w noc 24 czerwca.

 

Plaże

O statusie Costa Blanca stanowią jednak jej złociste piaski oraz nieskazitelnie niebieska woda. Turyści cenią Alicante właśnie za dostęp do plaży. Miasto skupia się wokół zatoki, a górzysty teren dodaje mu uroku.

Playa del Postiguet to najsłynniejsza plaża w Alicante. Znajduje się 5 minut spacerem od centrum miasta. Ze względu na swoją lokalizację oraz piaszczyste podłoże, jest również najbardziej zatłoczonym miejscem w okolicy. Dlatego warto wybrać się na Playa de la Albufereta to malutka, piaszczysta plaża, leżąca między Alicante a San Juan. Aby w pełni cieszyć się czasem wypoczynku, wystarczy tylko trochę oddalić się od centrum, swobodnie można tam dojechać również tramwajem. Warto także wybrać się w rejs na wyspę Tabaraca – obowiązkowe miejsce dla miłośników nurkowania.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us