Zakup nieruchomości w Hiszpanii - Calpe

Brzmi jak marzenie? A jednak jego realizacja wcale nie musi być trudna. Hiszpański rynek nieruchomości wychodzi z kryzysu, który dotknął go w latach 2008 – 2015. Obecnie najgorsze już za nami, ale ceny nieruchomości w dalszym ciągu pozostają na bardzo atrakcyjnym poziomie. Co więcej, dobre sygnały z rynku potwierdzają, że wzrost wartości nieruchomości ma się utrzymać w kolejnych latach. Jest to zatem doskonała okazja do inwestycji w nieruchomości w Hiszpanii!

 

Kolejną bardzo dobrą wiadomością jest ta, że nie musisz posiadać ogromnej gotówki na zakup własnego apartamentu w Hiszpanii. Banki otwierają liczne opcje kredytowania, aby pobudzić rynek nieruchomości. Dlatego jedną z najatrakcyjniejszych form pozyskania nieruchomości jest właśnie kredyt hipoteczny.

 

Rozpiętość cen nieruchomości w Hiszpanii jest ogromna. Począwszy od bardzo tanich pustostanów, przez małe domki wiejskie znajdujące się z dala od turystycznego zgiełku, po ogromne i luksusowe apartamenty zlokalizowane w najpopularniejszych kurortach, które zapierają dech w piersiach nie tylko designem, ale i ceną. Dlatego też koszty inwestycji oraz zwrot z zainwestowanego kapitału będą bardzo zróżnicowane zależnie od wybranej nieruchomości.

 

Apartament w Calpe – case study

Aby potwierdzić, że zakup apartamentu w Hiszpanii to nie jest opcja zarezerwowana dla nielicznych, przeanalizujemy zakup mieszkania w turystycznej miejscowości Calpe za kwotę 150 000,00 euro. Apartament został kupiony przez jedną z naszych Klientek, która postanowiła zrealizować swoje marzenia o własnej nieruchomości w Hiszpanii.

 

 

 

Profil inwestora - zakup apartamentu pod wynajem turystyczny

 

Wybór nieruchomości – apartament w Calpe

Apartament został zakupiony na początku roku 2017, a sezon wakacyjny 2018 to drugi sezon najmu apartamentu. Nieruchomość została nabyta w bardzo dobrym stanie technicznym i nie wymagała prowadzenia gruntowych remontów. Z założenia apartament miał być wygodnym mieszkaniem dla turystów, którzy chcą spędzić na Costa Blanca spokojny urlop. Dlatego też apartament został odpowiednio dostosowany i wyposażony. Aranżacja wnętrza miała na celu poprawę jego funkcjonalności i stworzenie nowoczesnego designu, który będzie odpowiadać zróżnicowanym wymogom turystów. Klientka postawiła na standard zachodnioeuropejski, zdając sobie sprawę, że zapewnienie atrakcyjnej ceny, uśrednionego standardu oraz przyjaznej lokalizacji umożliwi duże obłożenie apartamentu w sezonie letnim. 

 

Apartament w Calpe z basenem

 

 

Decydując się na zakup apartamentu nieco z dala od centrum, Klientka była świadoma że turyści będą rezerwować apartament przede wszystkim w sezonie wakacyjnym. Po zakończeniu głównego sezonu ceny wynajmu apartamentów znacznie spadają i zwiększa się dostępność topowych obiektów, a tym samym maleje zainteresowanie apartamentami na obrzeżach. Mniejsze obłożenie poza sezonem nie stanowiło jednak problemu, gdyż Klientka przynajmniej kilka tygodni w roku chce przeznaczyć na własne potrzeby -  wypoczynek z rodziną i nieodpłatne udostępnienie go znajomym. 

 

Wybór padł na apartament w Calpe - historyczne miasteczko na wybrzeżu Costa Blanca, które położone jest ok. 60 km od Alicante. Calpe to mekka sportów wodnych i doskonałe miejsce dla miłośników plażowania. Miasto oferuje ogromne możliwości w zakresie aktywnego spędzania wolnego czasu, zachęcając do wspinaczek górskich i podziwiania rezerwatów przyrody. Rozwinięty kurort turystyczny, który przyciąga bogatym życiem nocnym podczas sezonu wakacyjnego i licznymi atrakcjami w niedalekiej okolicy..

 

Apartament w Calpe – wyposażenie, udogodnienia

Zakupiony apartament w Calpe nie wymagał gruntownych remontów. Poniesione zostały jedynie koszty związane z zakupem pościeli, ręczników, przyborów kuchennych, firanek – a więc stosunkowo niewielkie koszty związane z aranżacją wnętrza.

 

 

Powierzchnia apartamentu -  100 m2

Układ:

 • 2 sypialnie
 • salon z rozkładaną kanapą
 • kuchnia
 • łazienka

Wyposażenie i dodatkowe udogodnienia

 • otwarty basen – Goście mogą skorzystać z basenu, który znajduje się kilka metrów od wejścia. Basen jest dzielony z innymi turystami
 • parking na ulicy przed budynkiem
 • w apartamencie mogą przebywać zwierzęta
 • ogrzewanie
 • pralka
 • klimatyzacja w salonie
 • internet

Lokalizacja apartamentu:

Apartament jest położony w spokojniejszej części miasta, dlatego najwygodniej można do niego dotrzeć autem. Idealne miejsce dla turystów szukających noclegu z dala od zgiełku miasta. Ogród i zieleń wokół apartamentu stwarzają dogodne warunku do relaksu i wypoczynku. Odległości od apartamentu:

 • do plaży 2 km
 • do centrum 2 km
 • do sklepów i restauracji ok. 1,5 km

 

Ile kosztuje zakup apartamentu w Hiszpanii na kredyt?

W miejscowości Calpe znajdziemy ogromny wybór nieruchomości. Ceny mieszkań zaczynają się już od 80 000 euro, ale oczywiście bez problemu znajdziemy piękne wille za 455 000 euro i więcej. Sprawdź więcej ofert nieruchomości w Calpe na sprzedaż.

 

Opisywany przez nas apartament kosztował 150 000 euro.

Poniżej prezentujemy kalkulację zakupu apartamentu w kredycie hipotecznym na 25 lat.

 

 

Wartość apartamentu - 150 000 euro

Podatki i opłaty związane z zakupem oraz zaciągnięciem kredytu – 21 000 euro

Wartość apartamentu + podatki i opłaty - 171 000 euro

Wkład własny 30% - 51 300 euro

Łączna wysokość kredytu hipotecznego – 120 000 euro

Rata kredytu zaciągniętego na 25 lat – 600 euro / miesiąc

 

 

Wynajem turystyczny - założenia

Od początku 2017 r. apartament został wystawiony na wynajem turystyczny. Gośćmi apartamentu okazali się głównie turyści z Europy Zachodniej. Apartament wybierany był przede wszystkim przez osoby, które cenią sobie spokój i prywatność. Przyjeżdżają do niego przede wszystkim rodziny z dziećmi. Dobry stosunek ceny do jakości przełożyły się na dużą liczbę rezerwacji. W apartamencie obowiązują standardowe godziny zameldowania ok. 14.00 i wymeldowania ok. 10.00. 

 

Dodatkowe koszty i warunki wynajmu:

 • minimalna długość pobytu – 3 dni
 • kaucja na wypadek zniszczeń – 200 euro
 • opłata za sprzątanie apartamentu – 50 euro

 

Obłożenie apartamentu 2017 r.

Zgodnie z założeniami najwyższe dochody generowane są w miesiącach wakacyjnych – lipiec, sierpień. Biorąc pod uwagę obłożenie, możemy wyróżnić trzy okresy:

 • Sezon wysoki – zdecydowanie największa opłacalność wynajmu występuje w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu. Wtedy można liczyć na największe obłożenie, przy stosunkowo wysokich cenach wynajmu. Obłożenie kształtuje się na poziomie 90%
 • Sezon średni – za średni sezon uznajemy czerwiec i wrzesień, to miesiące w których właściciel apartamentu może nastawić się na wynajmy krótkoterminowe głównie dla studentów, w mniejszym stopniu dla rodzin z dziećmi.
 • Poza sezonem – to tak naprawdę zdecydowana większość roku. Od stycznia do maja i od października do grudnia obłożenie jest na poziomie 20%. Przy czym w maju i grudniu obłożenie jest większe i stawki mogą być ustalane na wyższym poziomie. W pozostałych miesiącach warto nastawić się na wynajem długoterminowy, czyli możliwość wynajmu apartamentu na kilka tygodni, zakładając średnią stawkę za cały miesiące na poziomie ok. 700 euro / m-c. Alternatywnie jest to także doskonały moment na wykorzystanie apartamentu na własne potrzeby. Akurat w opisywanym przypadku apartament poza sezonem był udostępniany rodzinie i znajomym, natomiast w wyliczeniach uwzględnimy przypadek gdy właściciel zdecyduje się na wynajem długoterminowy. Przy założeniu przychodu na poziomie 700 euro / m-c przez okres 8 miesięcy, jesteśmy w stanie uzyskać taki przychód, rezerwując jednocześnie apartament na ok. 8 tygodni na własne potrzeby.

Rozkład obłożenia w poszczególnych miesiącach

Okres styczeń - maj czerwiec lipiec, sierpień wrzesień październik - grudzień
Obłożenie 20% 63% 90% 63% 20%
Stawka 700 euro / miesiąc 100 euro / dzień 169 euro / dzień 100 euro / dzień 700 euro / miesiąc

 

Przychody z wynajmu turystycznego apartamentu w Hiszpanii

Okres Sezon wysoki
(lipiec, sierpień)
Sezon średni
(czerwiec, wrzesień)
Poza sezonem
(styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, październik listopad, grudzień)
Obłożenie 90% obłożenia 60% obłożenia wynajem długoterminowy
Stawka dzienna / miesięczna 169 euro na dzień 100 euro na dzień 700 euro / miesiąc
Kalkulacja 169 euro x 62 dni x 0,9 100 euro x 60 dni x 0,6 700 euro x 8 miesięcy
Przychód 9 430,10 euro 3 600 euro 5 600 euro

 

 

 

Przychód z wynajmu apartamentu w Calpe

 

Koszty związane z wynajmem turystycznym

Decydując się na przeznaczenie apartamentu w Hiszpanii na wynajem turystyczny, musimy liczyć się z kosztami rzędu:

 • podatek od nieruchomości – ok. 450 euro na rok
 • podatek od wynajmu – 19%
 • opłaty eksploatacyjne (zużycie mediów, zakup drobnych elementów wyposażenia) – 200 euro / m-c
 • koszty promocji – wszyscy Klienci pozyskiwani są za pośrednictwem platformy Airbnb, dlatego dotychczasowe rezerwacje uzyskane były bez nakładów finansowych na marketing.
 • opłaty za sprzątanie – każdorazowo przy wynajmie apartamentu pobierana jest opłata za sprzątanie w wysokości 50 euro. Dlatego wydatki na sprzątanie nie zmniejszają dochodu z wynajmu.

Kalkulacja dochodów z wynajmu apartamentu

 

Przychód roczny – podatek od najmu

18 630,00 euro (przychód) x 19% (podatek od najmu) = 3 539,70 euro

18 630,00 euro – 3 539,70 euro = 15 090,30 euro

 

Przychód roczny pomniejszony o podatek od najmu, koszty eksploatacji i podatek od nieruchomości

15 090,30 euro – 450 euro (podatek) – 2400 euro (eksploatacja) = 12 240,30 euro

 

Miesięczny przychód

12 240,30 euro / 12 miesięcy = 1020,03 euro

 

Miesięczny dochód (pomniejszony o miesięczną ratę kredytu hipotecznego)

1020,03 euro – 600 euro (rata kredytu) = 420,3 euro

 

Rentowność zainwestowanego kapitału

ROE = (420,3 euro x 12m-cy)/ 51 300 euro) x 100% = 9,82 %

 

 

Rentowność inwestycji

 

Rentowność zainwestowanego kapitału własnego to aż 9,82 %.

Te wyliczenia potwierdzają ogólną tendencję na rynku nieruchomości w Hiszpanii. W I kwartale 2018 r. rentowność wynajmu mieszkań w Hiszpanii doszła do niezwykle wysokiego poziomu 7,8%. Dane z rynku potwierdzają, że na lokalach można zarobić nawet 8%.
 

Przelewając posiadane środki finansowe na lokatę bankową możemy oczekiwać rentowności netto w na poziomie 1,5% 2,5% . Dużo więcej można zarobić na inwestycjach na rynku nieruchomości.  Inwestując w nieruchomość w Hiszpanii nie tylko zapewniasz sobie dochód pasywny, ale także zyskujesz darmowy apartament, w którym możesz spędzać długie tygodnie.

 

Nie uwzględniliśmy jeszcze jednego ważnego czynnika, który dodatkowo może przemawiać za inwestowaniem w nieruchomości w Hiszpanii – wzrost wartości nieruchomości w czasie. W 2017 r. hiszpański rynek nieruchomości zanotował najwyższy wzrost od dekady na poziomie 4,47% (źródło: https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Spain/Price-History). Jeżeli tak wysoki wskaźnik utrzyma się przez kilka kolejnych lat, wówczas możemy liczyć na naprawdę bardzo duży zysk w przypadku sprzedaży nieruchomości. Dla bezpieczeństwa możemy założyć jednak niższy wzrost. Analizy cen nieruchomości pokazują, że w krajach rozwiniętych rosną one średnio na poziomie 1-2 punktu procentowego ponad inflację. Mając na uwadze dynamikę na rynku nieruchomości w Hiszpanii możemy spodziewać się bezpiecznego wzrostu wartości nieruchomości na poziomie 2,2% w skali roku. W kolejnych latach jednak prognozowana stopa wzrostu wartości nieruchomości jest dużo wyższa.

 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności