Zakup apartamentu w Hiszpanii pod wynajem - wywiad

Przeczytaj wywiad z jedną z naszych Klientek, która zainwestowała w zakup nieruchomości w Hiszpanii. Pani Aleksandra opowiada jaki apartament zdecydowała się kupić i dlaczego. Jeżeli także rozważasz inwestycje na hiszpańskim rynku nieruchomości, poniższe porady mogą być dla Ciebie bardzo pomocne. Sprawdź, jakie czynniki będą miały wpływ na obłożenie apartamentu i Twoje zarobki.

 

 

 

Profil inwestora w Hiszpanii
Profil inwestora - zakup apartamentu w Hiszpanii

 

Tripinvest: Jaki kupiła Pani apartament?

Aleksandra: Zdecydowałam się na zakup apartamentu w miejscowości Orihuela na początku maja 2017 r. Kupiłam urządzony apartament, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z remontem i nastawiłam się na Klientów budżetowych. Apartament ma ok. 100 m2, jest przeznaczony na max. 10 osób i wyposażony jest w:

 • 3 sypialnie
 • 3 łazienki
 • klimatyzację
 • TV (netflix)
 • wi-fi
 • możliwość korzystania z basenu komunalnego

 

Tripinvest: Jaka jest lokalizacja apartamentu?

Aleksandra: Apartament w Orihuela zlokalizowany jest w dzielnicy mieszkalnej. Dlatego bardzo wygodnie się tutaj mieszka i żyje. Nie jest to dzielnica stricte turystyczna - do morza mam ok. 20 minut. Ze względu na lokalizację oraz powierzchnię apartamentu, najczęściej wybierają go rodziny z dziećmi, chociaż sam apartament nie posiada dodatkowych udogodnień dla dzieci.

 

Tripinvest: Jak wysokie są koszty utrzymania i wynajmu apartamentu?

Aleksandra: Koszty utrzymania apartamentu nie należą do specjalnie wysokich w Hiszpanii:

 • opłaty komunalne to koszt rzędu 300 euro za rok,
 • zużycie prądu – przy skromnym zużyciu prądu przez jedną osobę jest to koszt ok. 50 euro/ m-c. Jeżeli z apartamentu korzysta ok. 3-5 osób opłaty wynoszą ok. 100 euro / m-c,
 • zużycie wody – średnio 100 euro / trymestr,
 • ogrzewanie – apartament dogrzewam kominkiem, ewentualnie korzystam z butli gazowej,
 • koszt sprzątania – koszt jednorazowego sprzątania apartamentu to 50 euro. Dlatego optymalnym rozwiązaniem dla mnie jest wynajem długoterminowy.

 

Tripinvest: Na co zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w Hiszpanii?

Aleksandra: Zanim kupisz apartament lub wille pod wynajem, zastanów się, do jakich Klientów będziesz chciał trafić. Branża turystyczna ma się w Hiszpanii doskonale – kraj ten odwiedzają corocznie miliony turystów o różnej zasobności portfela. Z drugiej jednak strony w niektórych miastach hiszpańskich mamy bardzo dużą konkurencję jeżeli chodzi o bazę noclegową. Rynek Hiszpanii jest bardzo atrakcyjnym miejscem na inwestycje. Warto jednak dobrze przekalkulować i przemyśleć zakup nieruchomości, aby inwestycja przyniosła nam oczekiwane zyski.

 

Tripinvest: Apartament luksusowy czy budżetowy? Który bardziej opłaca się kupić?

Aleksandra: Przyjeżdżają tutaj zarówno klienci budżetowi, szukający najtańszych opcji noclegowych, jak i turyści spragnieni luksusowych warunków i atrakcji. Przed zakupem apartamentu sprawdź, jak wygląda baza noclegowa w miejscowości, w której planujesz zakupić apartament. Zobacz, czy dominują tu oferty tanich apartamentów, czy luksusowych. Pamiętaj, że luksusowe apartamenty o wysokim standardzie nie w każdej miejscowości będą cieszyły się równie wysoką popularnością. Jeżeli chcesz zdecydować się na zakup luksusowego apartamentu, którego cena za wynajem będzie odpowiednio wysoka, przekonaj się, czy daną miejscowość masowo odwiedzają zamożni Klienci. Brak rozwiniętej infrastruktury turystycznej może zniechęcać bogatych turystów do rezerwacji apartamentu w danej miejscowości, a tym samym spadają nam szanse na wysokie obłożenie apartamentu. Z kolei nastawienie na Klientów budżetowych wiąże się z uzyskaniem niższych opat za wynajem. Oznacza to, że nie musisz inwestować dużych środków na podniesienie standardu apartamentu, jednak aby zarobić, będziesz musiał obsłużyć dużą liczbę rezerwacji. Ja zdecydowałam się na zakup apartamentu adresowanego do Klientów budżetowych.

 

 

Tripinvest: W jakim mieście warto zainwestować, aby zarobić?

Aleksandra: To zależy czy chcesz się nastawić tylko i wyłącznie na wynajem turystyczny, czy chcesz też przeznaczyć nieruchomość na inne, własne cele. Jeżeli zależy Ci na maksymalnym zysku, sprawdź konkurencję. Może się okazać, że w danej miejscowości udostępniona jest turystom bardzo duża liczba mieszkań i apartamentów, co w konsekwencji może prowadzić do wysokiej konkurencji. Dlatego zanim zdecydujesz się na wybór miasta, sprawdź jak wielu turystów odwiedza średniorocznie daną miejscowość, a następnie zestaw tę ilość z dostępną bazą noclegową.

 

Tripinvest: Północ czy południe Hiszpanii?

Aleksandra: Nie każda miejscowość w Hiszpanii jest równie atrakcyjna pod kątem inwestycyjnym. Na długość sezonu, a tym samym liczbę miesięcy pełnego obłożenia apartamentu wpływa przede wszystkim pogoda oraz atrakcyjność regionu. Warto także pamiętać, że poza wysokim sezonem, zdecydowana większość turystów wybiera duże miasta. Po zakończeniu sezonu jest w nich taniej, a jednocześnie dalej mamy do wyboru liczne atrakcje, z których możemy korzystać cały rok. Jeżeli decydujesz się na zakup apartamentu stricte pod inwestycję, wybieraj te rejony, w których wysoki sezon trwa najdłużej. Jeżeli jednak planujesz połączenie wynajmu z wykorzystaniem apartamentu pod własne potrzeby, wybierz miejsce, które będzie także wygodne do mieszkania.

 

Tripinvest: Jakie czynniki mogą wpłynąć na liczbę rezerwacji?

Aleksandra: Wynajem apartamentu prywatnym użytkownikom jest bardzo elastyczny i wiele czynników może wpływać na liczbę rezerwacji. Rodziny z dziećmi muszą planować wyjazd w okresie wakacyjnym i to oni są najpewniejszym Klientem. Z kolei młodzi ludzie, czy osoby niezależne coraz częściej podejmują spontaniczne decyzje o urlopie. Paradoksalnie wyjątkowo upalne lato może wpłynąć na mniejszą liczbę rezerwacji, gdyż osoby, które nie są ograniczone żadnymi terminami, prawdopodobnie zrezygnują z wyjazdu wakacyjnego, przekładając go na inny termin. Z drugiej strony bardzo cieszymy się, gdy w okolicy odbywają się duże imprezy i ciekawe eventy – wtedy możemy liczyć na większą liczbę turystów.

 

Tripinvest: Apartament nad morzem czy w dzielnicy mieszkalnej?

Aleksandra:  Zakup domu / apartamentu nad morzem zdecydowanie zwiększa jego atrakcyjność, a tym samym szanse na wysokie obłożenie apartamentu w ciągu roku. Na etapie zakupu niemal zawsze oznacza on zdecydowanie wyższy koszt inwestycji. Dlatego musimy przekalkulować, czy opłaca się zainwestować więcej, ale mieć zdecydowanie większe szanse na większą liczbę gości w ciągu roku. Przykładowo kupując apartament w typowo mieszkalnej dzielnicy, z dala od morza i turystycznych atrakcji możesz liczyć na pełne obłożenie tylko w sezonie wakacyjnym. Poza sezonem konieczne będzie obniżenie ceny za wynajem, a także nastawienie się na wynajem długoterminowy.

 

Tripinvest: W jaki sposób pozyskać Klientów?

Zdecydowanie najpopularniejszą formą pozyskania Klientów jest publikacja oferty noclegowej na popularnych serwisach typu Airbnb czy Booking. Ja również korzystałam z obu tych serwisów. Portale te są bardzo pomocne w początkowej fazie wynajmu, kiedy nie masz jeszcze własnych, zaufanych Klientów. Wówczas możesz pozyskać osoby z całego świata, bez konieczności inwestowania w marketing i reklamę. Musisz jednak pamiętać, że polityka obu serwisów jest bardzo mocno nastawiona na osoby szukające noclegów i zapewnia im ogromną wygodę w rezerwacji. To niestety oznacza, że wynajmujący musi przestrzegać licznych obostrzeń, w przeciwnym razie mogą zostać nałożone kary. Dlatego z biegiem czasu warto zadbać o stałych Klientów, którzy będą do nas regularnie wracać. Ja promuję się także na Facebooku i tą drogą staram się dotrzeć do nowych Klientów.

 

Tripinvest: Inwestować, czy nie inwestować na hiszpańskim rynku?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Ale chciałam dodać mój wniosek na słodko do tego. Każdy powinien mieć na dojrzały wiek swój ciepły azyl. Polski klimat nie sprzyja. A ten tu kawałek Europy jest bardzo kosmopolityczny.

 

Tematy: