Zakup nieruchomości – 3 rady na początek

Zakup nieruchomości to inwestycja, która oznacza niemały wydatek. Aby nie żałować decyzji o nabyciu domu czy mieszkania, warto przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży rozważyć kilka kwestii. Poniżej garść informacji, które pomogą osobom będącym na początku drogi do wymarzonej nieruchomości.

 

Wymienione tematy nie są wszystkimi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę mierząc się z zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Jednak od czegoś należy zacząć i zadać sobie na początek kilka ważnych pytań.

 

Jeśli poszukujemy nieruchomości, w której sami zamierzamy mieszkać krótko lub długoterminowo, warto jak najlepiej poznać kraj oraz regiony, pośród których wybieramy to wymarzone miejsce.

 

1. Gdzie zamieszkać w Hiszpanii?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, w jakiej części Hiszpanii chcemy mieszkać. Jednym z najbardziej rozwiniętych regionów Hiszpanii pod kątem ekonomicznym i gospodarczym jest Madryt - za nim Katalonia. To sprawia, że ceny nieruchomości są w tych miejscach nieco wyższe. Z kolei jednak jest to odpowiednie miejsce dla osób poszukujących pracy w większych firmach.

 

Bardzo często osoby pracujące w branży IT lub firmy poszukujące miejsc dobrych dla programistów wybierają jako punkt docelowy właśnie te większe miejscowości, skupiska sporych i znaczących korporacji oraz pewność dobrej łączności oraz łatwość do nawiązania kontaktów z tej samej dziedziny.

 

Jeżeli chodzi o bardziej wypoczynkowe punkty zaraz przy morzu, to najbardziej popularnym pod względem ilości zakupionych nieruchomości jest wybrzeże Costa Blanca. Tutaj znajdują się spore lotniska w Alicante oraz Walencji. Umiarkowane ceny, temperatury powietrza należące do najwyższych w Hiszpanii oraz panujący klimat, sprawiają, że ten rejon cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów.

 

Wybierając konkretny region warto zagłębić się nieco dalej, ponieważ tak jak w przypadku Costa Blanka jej północ, a południe znacząco różnią się od siebie. Dobrze jest zorientować się w cenach, zwyczajach, architekturze, środowisku i społecznościach przeważających w poszczególnych częściach regionu, który już sobie wybierzemy.

 

nieruchomości w Guardamar del Segura
Nieruchomości w Guardamar del Segura

 

2. Na jakie cele będzie przeznaczone mieszkanie?

Następnie należy określić przeznaczenie mieszkania. Czy w mieszkaniu będziemy mieszkać na stałe, czy będziemy wynajmować je innym osobom? Jeżeli w grę wchodzi ta druga opcja, to powinniśmy określić, czy będzie to najem długoterminowy czy krótkoterminowy. Każda z grup najemców posiada zupełnie inne potrzeby. Podczas gdy nam na przykład mieszkającym na stałe w apartamencie będzie przeszkadzać zgiełk i bliska odległość od rozrywkowej części miasta, to dla turystów wynajmujących mieszkanie może to być duży atut.

 

Warto dowiedzieć się, jakie oferty w danym regionie lub danej miejscowości są tak zwanym „pewniakiem”, czyli nieruchomością, która cieszy się największym powodzeniem. Na przykład na wybrzeżu Costa Blanca z pewnością bardzo atrakcyjną ofertą będzie apartament z minimum dwoma sypialniami, pięknym widokiem na morze, w bliskiej odległości od piaszczystej plaży oraz z dostępem do basenu i jednocześnie w małej odległości od centrum i sklepów.  

 

3. Koszty związane z posiadaniem nieruchomości w Hiszpanii

Po trzecie, należy określić maksymalny budżet i poznać rzeczywiste koszty, jakie będą wiązać się z posiadaniem nieruchomości. Na przykład w Hiszpanii – w odróżnieniu od Polski – obowiązuje podatek IBI. Jest to podatek, który niezależnie od tego, czy jest się rezydentem, czy też nie, należy zapłacić. To, czy podatek zostanie nałożony w formie jednej raty czy na przykład dwóch w ciągu roku uzależnione jest od konkretnej przynależności terytorialnej i od konkretnego urzędu. Jego wysokość również uzależniona jest od położenia i wielkości nieruchomości. To tylko jedna z opłat, o których warto wiedzieć.

 

Podsumowanie

Podsumowując, jeżeli w naszej głowie zaczęła kiełkować myśl o zakupie nieruchomości w Hiszpanii, zacznijmy od określenia części kraju, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Weźmy pod uwagę również otoczenie i przeznaczenie mieszkania. Nie możemy zapomnieć także o opłatach, które będą musiały być regularnie uiszczane.

 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us