Zakup nieruchomości – 3 rady na początek

Zakup nieruchomości to inwestycja, która oznacza niemały wydatek. Aby nie żałować decyzji o nabyciu domu czy mieszkania, warto przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży rozważyć kilka kwestii. Poniżej garść informacji, które pomogą osobom będącym na początku drogi do wymarzonej nieruchomości.

 

Wymienione tematy nie są wszystkimi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę mierząc się z zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Jednak od czegoś należy zacząć i zadać sobie na początek kilka ważnych pytań.

 

Jeśli poszukujemy nieruchomości, w której sami zamierzamy mieszkać krótko lub długoterminowo, warto jak najlepiej poznać kraj oraz regiony, pośród których wybieramy to wymarzone miejsce.

 

1. Gdzie zamieszkać w Hiszpanii?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, w jakiej części Hiszpanii chcemy mieszkać. Jednym z najbardziej rozwiniętych regionów Hiszpanii pod kątem ekonomicznym i gospodarczym jest Madryt - za nim Katalonia. To sprawia, że ceny nieruchomości są w tych miejscach nieco wyższe. Z kolei jednak jest to odpowiednie miejsce dla osób poszukujących pracy w większych firmach.

 

Bardzo często osoby pracujące w branży IT lub firmy poszukujące miejsc dobrych dla programistów wybierają jako punkt docelowy właśnie te większe miejscowości, skupiska sporych i znaczących korporacji oraz pewność dobrej łączności oraz łatwość do nawiązania kontaktów z tej samej dziedziny.

 

Jeżeli chodzi o bardziej wypoczynkowe punkty zaraz przy morzu, to najbardziej popularnym pod względem ilości zakupionych nieruchomości jest wybrzeże Costa Blanca. Tutaj znajdują się spore lotniska w Alicante oraz Walencji. Umiarkowane ceny, temperatury powietrza należące do najwyższych w Hiszpanii oraz panujący klimat, sprawiają, że ten rejon cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów.

 

Wybierając konkretny region warto zagłębić się nieco dalej, ponieważ tak jak w przypadku Costa Blanka jej północ, a południe znacząco różnią się od siebie. Dobrze jest zorientować się w cenach, zwyczajach, architekturze, środowisku i społecznościach przeważających w poszczególnych częściach regionu, który już sobie wybierzemy.

 

nieruchomości w Guardamar del Segura
Nieruchomości w Guardamar del Segura

 

2. Na jakie cele będzie przeznaczone mieszkanie?

Następnie należy określić przeznaczenie mieszkania. Czy w mieszkaniu będziemy mieszkać na stałe, czy będziemy wynajmować je innym osobom? Jeżeli w grę wchodzi ta druga opcja, to powinniśmy określić, czy będzie to najem długoterminowy czy krótkoterminowy. Każda z grup najemców posiada zupełnie inne potrzeby. Podczas gdy nam na przykład mieszkającym na stałe w apartamencie będzie przeszkadzać zgiełk i bliska odległość od rozrywkowej części miasta, to dla turystów wynajmujących mieszkanie może to być duży atut.

 

Warto dowiedzieć się, jakie oferty w danym regionie lub danej miejscowości są tak zwanym „pewniakiem”, czyli nieruchomością, która cieszy się największym powodzeniem. Na przykład na wybrzeżu Costa Blanca z pewnością bardzo atrakcyjną ofertą będzie apartament z minimum dwoma sypialniami, pięknym widokiem na morze, w bliskiej odległości od piaszczystej plaży oraz z dostępem do basenu i jednocześnie w małej odległości od centrum i sklepów.  

 

3. Koszty związane z posiadaniem nieruchomości w Hiszpanii

Po trzecie, należy określić maksymalny budżet i poznać rzeczywiste koszty, jakie będą wiązać się z posiadaniem nieruchomości. Na przykład w Hiszpanii – w odróżnieniu od Polski – obowiązuje podatek IBI. Jest to podatek, który niezależnie od tego, czy jest się rezydentem, czy też nie, należy zapłacić. To, czy podatek zostanie nałożony w formie jednej raty czy na przykład dwóch w ciągu roku uzależnione jest od konkretnej przynależności terytorialnej i od konkretnego urzędu. Jego wysokość również uzależniona jest od położenia i wielkości nieruchomości. To tylko jedna z opłat, o których warto wiedzieć.

 

Podsumowanie

Podsumowując, jeżeli w naszej głowie zaczęła kiełkować myśl o zakupie nieruchomości w Hiszpanii, zacznijmy od określenia części kraju, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Weźmy pod uwagę również otoczenie i przeznaczenie mieszkania. Nie możemy zapomnieć także o opłatach, które będą musiały być regularnie uiszczane.

 

Konkurs

Bądź autorem naszego przewodnika po Costa Blanca! 
Wybierz ulubioną atrakcję, której zdjęcie posiadasz i wyślij wraz z opisem na info@tripinvest.es
Najlepsze zdjęcia nagrodzimy pamiątkowym magnesem! Nie pożałujesz! 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności