Benissa, miasto na styku morza i gór

Benissa to miasto położone w prowincji Alicante. Może się poszczycić urokliwymi małymi zatoczki położonymi między klifami oraz piękną górską okolicą, idealną dla miłośników pieszych wędrówek.

 

Spacer podczas zachodu słońca - Benissa
Benissa bywa przez niektórych nazywana "małą Europą", ze względu na przeróżne narodowości mieszkańców

Benissa znajduje się 73 km od miasta Alicante. To atrakcyjne miasto, w którym morze i góry stykają się ze sobą, tworząc niepowtarzalne miejsce po tej części Półwyspu Iberyjskiego. Wybrzeże ma 4 kilometry długości i jest jedną z najpiękniejszych zatoczek na Costa Blanca. Do najpopularniejszych plaż należą: Cala Lobella, Baladrar, La Fustera i Cala Pinet. Krystalicznie czyste wody są idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo. Bogata fauna i flora, oraz morskie jaskinie są miejscem czekającym tylko na eksplorację. Wędrówki to kolejna czynność dostępna tutaj. Miasto otoczone jest górami, takimi jak góry Bèrnia, idealnymi do spacerów.

 

Historia

Nazwa miasta, Benissa pochodzi od arabskiego plemienia Beni-Hisa lub Beni-Eyce, co w tłumaczeniu oznacza Synów Chrystusa. Po chrześcijańskim podboju (1248 r.) przez wojska Jakuba II z Aragonii, miasto zostało zasiedlone przez mieszkańców Pirenejów, chociaż większość ludności pozostała wyznawcami islamu przez wieki. Ostatni obywatele muzułmańscy zostali wydaleni w 1609 r. Benissa wraz z Alteą, Calpe i Teuladą utworzyła seniorat, którego władcą był sycylijski admirał Roger z Laurii. W XV i XVI wieku tereny te doznały licznych ataków ze strony afrykańskich piratów.

 

Wnętrze katedry Parròquia Puríssima Xiqueta i Sant Pere Apòstol
Malownicze wnętrze katedry Parròquia Puríssima Xiqueta i Sant Pere Apòstol

Atrakcje

Na uwagę zasługuje stare miasto: możemy podziwiać tutaj budynki takie jak XV-wieczny rynek Constitución, renesansowe domy pałacowe, neogotycką katedra w La Marina oraz ulicę Calle Desamparados, która jest pełna okazałych domów z kratami z kutego żelaza. W kwietniu Benissa organizuje lokalne fiesty m.in. na cześć świętej patronki, Purísimy Xiqueta, podczas gdy w czerwcu obchodzi się uroczystości związane z upamiętnieniem Maurów i chrześcijan. Na wyróżnienie zasługuje także lokalna gastronomia, z wykwintnymi daniami z ryżu i mięsa. Miłośnicy golfa mogą skorzystać z usług kurortu San Jaime Golf Club, który oferuje dziewięć dołków oraz sześćdziesiąt pól.

 

Inwestycja w nieruchomości w Benissa

Jeśli szukasz miejsca na inwestycję w nieruchomość, preferujesz kameralną atmosferę i nie przepadasz za wielkomiejskim zgiełkiem, Benissa będzie dobrym wyborem. To miasto oferuje nie tylko przepiękne plaże i widoki, ale także różnorodną architekturę oraz bogatą ofertę lokali gastronomicznych i rozrywek dla turystów.

 

Benissa, jako miejsce inwestycyjne, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kupców z zagranicy. Miasto to jest określane „małą Europą” – sporą część jego mieszkańców stanowią obcokrajowcy, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii.

 

Średnie ceny za m2 w malowniczej Benissa w grudniu 2022 kształtowały się na poziomie 3 092 euro. Wśród inwestorów, którzy zdecydowali się kupić nieruchomość w Benissa, dużym zainteresowaniem cieszyły się wille, bungalowy (idealne na dom wakacyjny) i domy z pięknymi tarasami.

 

Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania? Sprawdź aktualne oferty nieruchomości w Benissa lub skontaktuj się z naszymi specjalistami - zapewniamy doradztwo i pomoc podczas każdego etapu zakupu nieruchomości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach zakupu nieruchomości w Hiszpanii - sprawdź koniecznie nasz artykuł na ten temat.

 

Tematy: