Calpe, dla kochających aktywny wypoczynek.

Calp lub Calpe, bo obie wersje są poprawne jest miastem położonym koło 70 km na północ od Alicante. Miasto złożone jest w większości z cudzoziemców, a gospodarka opiera się na turystyce i połowie ryb. W Calpe znajduje się wiele różnych atrakcji turystycznych, linia brzegowa ma koło 11 kilometrów długości z dwoma głównymi plażami, oraz kilkoma mniejszymi w zatoczkach. Jest to również raj dla rowerzystów czy też miłośników wspinaczki górskiej. W tej miejscowości na pewno znajdziesz dla siebie idealny sposób na odpoczynek.

Penon de Ifach
Widok na zatokę i Penon de Ifach

Historia

Historia Calpe, ze względu na położenie miasta jest niezwykle bogata kulturowo. Można odnaleźć ślady Iberów, a także Rzymian, którzy rozwinęli pozyskiwanie soli. W okresie panowania Arabów, chrześcijanie i muzułmanie żyli na tym obszarze w pokoju. Spokój zakłócały okazjonalnie ataki piratów w XVI i XVII w. Natomiast już w XIX wieku Miejscowość ta stała się małym rajem dla turystów.

Schody w Calpe
Schody w kolorach flagi Hiszpanii w Calpe

Stare Miasto

Jednym z pozostałości historycznych Calpe jest zachowane stare miasto znajdujące się na wzgórzu. Wypełnione wąskimi uliczkami zachowało hiszpański klimat sprzed lat. Jest to niezwykle malownicze miejsce na spacer. Innymi zabytkami wartymi zobaczenia jest Castellet de Calp wybudowana w XVI wieku wieża strażnicza, jej celem była ochrona przed atakami berberyjskich piratów, Casa Nova czyli fortyfikacja pochodząca z końca XVII wieku, z tego samego wieku jest również pustelnia Ermita de San Juan de la Cometa oraz z XVIII wieku Pou Salat, konstrukcja wiejska do pozyskiwania wody.

 

Atrakcje naturalne

Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych atrakcji jest skała Penon de Ifach ma ona kilometr długości i 332 metry wysokości, a z obu jej stron rozciągają się dwie piękne piaszczyste plaże. Jest ona znakiem rozpoznawczym Calpe i jej wizerunek znajdziemy na większości pocztówek i magnesów. Ze względu na występowanie tam rzadkich gatunków lokalnej flory oraz ponad 300 gatunków zwierząt skała i jej najbliższa okolica została w 1987 roku rezerwatem przyrody, najmniejszym w Hiszpanii bo liczącym zaledwie 45 ha. Co więcej Penon de Ifach jest wybierany jako miejsce lęgowe dla wielu ptaków. Na skałę można wejść wytyczoną ścieżką, a przy dobrej pogodzie dla się dojrzeć nawet Ibizę.

 

Drugim niezwykłym miejscem jest słone jezioro położone w centrum miasta. Pierwotnie służyło mieszkańcom miasta do wydobywania soli, teraz natomiast jest idealnym miejscem na spacer. Eksploatacja trwała do do roku 1988r. a od 1993 jest obszarem chronionym. W trakcie wędrówki można obserwować flamingi, którym brakuje ich typowego różowego zabarwienia. Dzieje się tak ponieważ w jeziorze nie występują różowe skorupiaki, które są odpowiedzialne za ubarwienie flamingów, które naturalnie mają białe pióra.

 

Jednym z ciekawszych miejsc jest także góra Morro de Toix z punktem widokowym Monte Toix. Rozciąga się stąd piękny widok na całe Calpe, można również obejrzeć miasta na południe takie jak Altea czy Benidorm. Trasa po szczycie zapewnia przyjemny spacer, trzeba jednak pamiętać o butelce wody i porządnych butach. Dla tych co także chcą cieszyć się pięknymi widokami, a nie mają ochoty na wspinaczkę mogą wjechać na szczyt hotelu do Sky Baru w centrum Calpe i z tamtąd podziwiać niezapomniane widoki.

 

Plaże

Calpe cieszy się dość długą linią brzegową dlatego też ma dwie duże, piękne piaszczyste plaże oraz kilka mniejszych położonych w zatoczkach, które dzięki temu są niezwykle urodziwe i kameralne. Wszystkie plaże są również strzeżone i większości z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. W sezonie są one także regularnie czyszczone. Wzdłuż plaż De La Fossa i Arenal- Bol znajdują się promenady wypełnione restauracjami, kawiarenkami oraz sklepami z pamiątkami będąc idealnym miejsce wypoczynku dla turystów. dla tych co chcą uciec od zgiełku tłocznych i popularnych plaż jest szeroka gama mniejszych plaż, gdzie każda jest unikatowa i ma swój własny niepowtarzalny urok. Przykładami takich plaż są: Cala Del Morelló z ruinami rzymskimi, Playa Del Cantal Roig idealna dla całej rodziny oraz Cala Del Mallorquí w uroczym zakątku dla par.

 

Rowery, wspinaczki i sporty wodne

Calpe jest idealnym miejscem dla pragnących aktywnego wypoczynku. Szeroka gama możliwości ciągnie się od kolarstwa po wspinaczkę górską przez najróżniejsze sporty wodne. Bardzo dobrze rozwinięte trasy rowerowe pozwalają na cieszenie się nimi nie zależnie od stopnia zaawansowania.

 

W tym roku odbył się tu 2 etap 74. edycji Vuelta a Espana. Trasa liczyła 193 km długości ciągnąc się od Benidormu po Calpe. Jednym z uczestników jest polski kolarz szosowy Rafał Majka, który należy do dywizji UCI WorldTeams drużyny Bora-Hansgrohe.

 

Penon de Ifach jak i Morro de Toix stwarzają inne atrakcje dla miłośników gór. Są na nich bowiem przygotowane trasy do wspinaczki górskiej.Trasy te, zwłaszcza na skałę Ifach są zaawansowane dlatego też wymagają one pewnego stopnia doświadczenia.

 

Niezależnie od posiadanych umiejętności osoby zainteresowane sportami wodnymi, mogą się w pełni cieszyć szeroką gamą możliwości. Dostępne jest wypożyczenie sprzętu oraz wynajęcie instruktora.

Pewne jest to, że nie zależnie od tego jaki rodzaj aktywnego wypoczynku preferujesz, w Calpe znajdziesz coś dla siebie.

 

Chciałbyś tutaj zamieszkać? Sprawdź oferty: nieruchomości Calp

 

Tematy: