Co robić wiosną na Costa Blanca?

Wiosna jest momentem, w którym nie tylko przyroda budzi się do życia, ale także życie kulturalne w Hiszpanii. Najważniejszym z nich zdecydowanie są święta wielkanocne, bardzo hucznie obchodzone w tej części Europy. Są one kwintesencją tradycji i lokalnego dobra, którymi szczycą się mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. 

 

Fiesta na Costa Blanca
Piętno na obchodzonych uroczystościach zdecydowanie odbijają legendy miejskie oraz patroni miast i miasteczek, dla których święto jest idealną okazją do organizacji fiesty.

Fiestas de la Magdalena w Castellón de la Plana

Uroczystości te mają miejsce od 23 do 31 marca i upamiętniają założenie miejscowości Castellón. Trwają przez 9 dni i kulturalnie nawiązują do mitologii, historii i lokalnego folkloru. Ulice zapełniają się uczestnikami defilad i procesji, jest także wiele koncertów, konkursów, pokazów fajerwerków, degustacji regionalnego wina oraz kuchni. W poszczególnych częściach miasta rozstawiane są świetlne konstrukcje popularnie nazywane gaiata, które co roku rywalizują ze sobą o miano najpiękniejszej.

 

Semana Santa

Obchody Świąt Wielkanocnych w Hiszpanii znane są na całym świecie. Nic dziwnego, że każdego roku setki tysięcy turystów chce doświadczyć ich magii w poszczególnych miastach na Półwyspie Iberyjskim. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się procesje zakapturzonych nazarenos i penitentes z przykościelnych bractw rozpoczynające się w Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos).

 

Fiestas de Moros y Cristianos w Alcoy

Na początku maja, od 4 do 5, w Alcoy ma miejsce hiszpańska fiesta upamiętniająca wielką bitwę z 1276 roku pomiędzy Maurami i chrześcijanami. Są to uroczystości obowiązkowe dla miłośników średniowiecznych klimatów. Podczas obchodów Moros y Cristianos w Alcoy około 5 tysięcy osób przy akompaniamencie instrumentów paraduje w strojach z epoki. Są inscenizacje bitew, pokazy walk, strzelania z łuku.

 

Fiesta de las Cruces de Mayo w Alicante

Święto Krzyży Miesiąca Maja odbywa się zwykle między kwietniem a majem. W dzielnicy Santa Cruz, w tych dniach panuje radosna atmosfera, pełna kolorów i krzyży stworzonych z goździków. Święto to czerpie z popularnej legendy o Konstantynie I Wielkim. Przed pokonaniem wrogów cesarz miał swego rodzaju wizję, w której to ujrzał oślepiający swoim blaskiem krzyż z inkrustowanym napisem: „Dzięki temu znakowi wygrasz”. Konstantyn zbudował go i zdołał pokonać barbarzyńców. Po tym wydarzeniu został chrześcijaninem i stale poszukiwał Krzyża Chrystusa. Na Górze Kalwarii jego matka odkryła ich kilka wersji, aby odróżnić te prawdziwe od fałszywych, ułożyła je na chorych, którzy znaleźli ulgę, dotykając prawdziwego krzyża Chrystusa.

 

Nadal nie jesteś pewien, czy chcesz odwiedzić Półwysep Iberyjski? Artykuł, w którym piszemy dlaczego warto podróżować do Hiszpanii z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości!

 

Tematy: