Dlaczego warto kupić nieruchomość w Murcji?

Jest coś magicznego w Costa Blanca – jednym z największych hiszpańskich regionów turystycznych, obejmujących znaczny fragment Morza Śródziemnego. To wieczna kraina słońca łącząca w sobie wspaniałość niekończących się piaszczystych plaż i zapierających dech w piersiach górskich widoków. W tym artykule skupimy się na Murcji położonej w południowej części Costa Blanca, która jest idealnym miejscem, zarówno na wakacje, jak i na inwestycję w nieruchomość. Sprawdź dlaczego!

 

Murcja – hiszpański raj na ziemi

Murcja leży w południowo-wschodniej Hiszpanii i jest stolicą regionu o tej samej nazwie. Jest jednym z ważniejszych ośrodków uniwersyteckich w kraju i jednocześnie jednym z największych, hiszpańskich miast – zamieszkuje ją blisko 450 tys. osób, a ok. 12% z nich stanowią przyjezdni z zagranicy. Co tak bardzo przyciąga do Murcji? Przede wszystkim łagodny, śródziemnomorski klimat, który gwarantuje ok. 320 słonecznych dni w ciągu roku. Mimo że latem upały mogą dawać się we znaki, to otoczenie i natura sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Murcję otaczają bowiem tereny górzyste i sady – to właśnie ze względu na nie region ten nazywa się często Sadem Europy.

 

Klimat, lokalizacja i malownicze szlaki turystyczne sprzyjają nie tylko aktywnościom fizycznym. Wiele osób ze względu na liczne zalety tej lokalizacji decyduje się ulokować w niej swoje oszczędności i zainwestować w nieruchomość. To wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi i osób starszych – wokół miasta znajdziemy sporo terenów zielonych, gdzie można w pełni zrelaksować się i odpocząć, a koszty życia są tu stosunkowo niskie. Mimo że miasto Murcja nie ma bezpośredniego dostępu do morza, połączenie z wybrzeżem jest bardzo komfortowe – droga zajmuje ok. 40 minut. Komunikacja miejska zapewnia wygodny dojazd do nadmorskich miejscowości, a po drodze można podziwiać niezwykle malownicze widoki.

 

W samym sercu Murcji znajduje się pełna uroku starówka oraz imponująca, gotycka katedra z końca XIV wieku. Mierzący 92 metry kościół stanowi wizytówkę miasta, a jego wieża należy do najwyższych w całej Hiszpanii. Z kolei na zabytkowym rynku co roku odbywa się festiwal El Bando de la Huerta. Mieszkańcy przebierają się wtedy w stroje ludowe i zaczynają święto od ofiarowania kwiatów Dziewicy od Świętego Źródła. Następnie odbywa się msza, a po południu przechodzi defilada, podczas której m.in. właściciele ogródków warzywnych tańczą „jota” – hiszpański taniec ludowy z wykorzystaniem kastanietów.

 

Katedra w Murcji
Zabytkowa katedra w Murcji

 

Czym byłby pobyt w Murcji bez zasmakowania we wspaniałych, lokalnych przysmakach? Kuchnia tego regionu oparta jest głównie na rybach i owocach morza – krewetkach, sardynkach, anchois, witlinkach czy doradach. Liczne stragany oferują świeże warzywa i owoce. To tutaj hodowcy zajmują się uprawą Noras – słynnej papryki pomidorowej, która jest głównym składnikiem gulaszy, marynat i sosów. Do najbardziej znanych potraw należą m.in. tapas oparte na wyżej wymienionych składnikach. Z kolei potrawy główne są bardziej obfite – wystarczy wspomnieć o Asado de Pierna (pieczonym jagnięcym udźcu podawanym z warzywami i ziemniakami) czy Caldero del Man Manor – duszonym ryżu na bulionie z ryby skorpena i dodatkami w postaci czosnku, noras, pomidora i szafranu.

 

Murcja - rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w Murcji zapewnia lokale w różnym standardzie, dopasowane do zróżnicowanych potrzeb inwestorów. Można znaleźć tam atrakcyjne oferty w korzystnej cenie za nieco ponad 200-300 tys. euro. Murcja to idealne miejsce dla osób szukających przestronnych apartamentów do zamieszkania lub pod wynajem. Inwestorzy, którzy poszukują nieruchomości klasy premium, również nie będą rozczarowani. Na lokalnym rynku można znaleźć wiele luksusowych willi za 400, 500, 600 tys. euro czy posiadłości za ponad 1 mln euro – z tarasem, prywatnym basenem i solarium na dachu. To doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na najwyższym standardzie, ale i spokojnej okolicy – większość ekskluzywnych nieruchomości znajduje się z dala od ruchliwych ulic, w miejscach ustronnych, gdzie króluje zieleń. Ogromną popularnością cieszą się także domki szeregowe z widokiem na malowniczy krajobraz regionu.

 

Murcja jest zlokalizowana ok. 80 km od Alicante, z którego mamy bezpośrednie połączenia lotnicze do Polski. Tak dogodne położenie w połączeniu z piękną pogodą i bogatą ofertą nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego przyciągają coraz większą liczbę osób planujących inwestycję pod wynajem (przeczytaj więcej w artykule Zakup nieruchomości w Hiszpanii na wynajem) lub przeprowadzkę do Hiszpanii na stałe.

 

Sprawdź nasze oferty – nieruchomości Murcja

 

Koszty życia w Murcji

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Murcji, koniecznie sprawdź, jak przedstawiają się tam koszty życia. W oparciu o informacje opublikowane w serwisie numbeo.com przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych kosztów związanych z jedzeniem oraz transportem w Murcji.

 

Poniżej znajdziesz ceny podstawowych produktów spożywczych.

Produkt

Cena

Mleko

ok. 0,92 euro

Chleb

ok. 1,02 euro

Jajka

ok. 1,84 euro

Ser (1 kg)

ok. 8,52 euro

Woda (1,5 l)

ok. 0,51 euro

 

 

Sprawdźmy teraz, jak przedstawiają się koszty jedzenia na mieście. Za obiad w restauracji ze średniej półki cenowej zapłacimy ok. 45 euro (za dwie osoby), ale oczywiście można znaleźć jeszcze bardziej przystępne cenowo oferty, które rozpoczynają się już od 10,50 euro, np. tzw. danie dnia.

 

Jeśli chodzi o ceny komunikacji miejskiej w Murcji, należy przygotować się na koszty rzędu 1,40 euro za jednorazowy bilet i ok. 25 euro za bilet miesięczny. A jeśli wolisz przemieszczać się autem, za 1 l benzyny zapłacisz tam ok. 1,52 euro.

 

Ceny nieruchomości w Murcji

Murcja ze względu na swoje korzystne położenie, przyjazny klimat, świetną komunikację i przystępne ceny jest fantastycznym miejscem do zakupu nieruchomości. Ceny lokali są tam z reguły bardziej atrakcyjne, w porównaniu do popularniejszych, turystycznych kurortów, które mają bezpośredni dostęp do morza. Finalna cena zależy jednak od kilku czynników: lokalizacji, standardu wykończenia oraz tego, czy oferta dotyczy rynku wtórnego, czy pierwotnego. Mimo pandemii i działań zbrojnych prowadzonych na wschodzie Europy, ceny nieruchomości utrzymują się tam na dosyć stabilnym poziomie.

 

Panorama Murcji
Panorama Murcji

 

Według danych z czerwca 2022 z portalu idealista średnia cena za m2 nieruchomości w Murcji kształtuje się na poziomie 1 068 euro (dane dotyczą miasta Murcja). Oczywiście koszty różnią się w zależności od dzielnicy. Najwięcej za m2 zapłacimy w centrum (2 111 euro) i Norte (2 214 euro). Z kolei najtańsze nieruchomości zlokalizowane są w dzielnicach Pedenias Este (882 euro), Pedenias Oeste (919 euro) i Campo de Murcia (980 euro).

 

Zakup nieruchomości w Murcji z tripinvest.pl

Jeśli planujesz zakup nieruchomości w urokliwej Murcji, zapraszamy do kontaktu. Jako doświadczona agencja nieruchomości zapewniamy pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji. Z nami masz pewność wyboru najlepszej oferty, spełniającej twoje wymagania i oczekiwania.

 

Nie czekaj – skontaktuj się z nami! Odpowiemy na każde pytanie i pomożemy ci wybrać idealną nieruchomość w Murcji.