Kultura hiszpańska

Kultura hiszpańska to dużo więcej niż tylko flamenco i corrida. Sprawdź najpopularniejsze elementy kultury hiszpańskiej i zakochaj do Hiszpanii!

 

Flamenco i walki byków

Kulturowo Hiszpania kojarzy się z walkami byków oraz tańcem flamenco. Corrida, czyli starcie byka z torreadorem została w dzisiejszych czasach, z racji krwawego wymiaru tego sportu, w wielu miejscach zakazana. Zwolennicy powołują się na pielęgnowanie tradycji i formę artystyczną tego widowiska, a żółto-różowa płachta wciąż pozostaje symbolem Hiszpanii. W piękny sposób o spuściźnie swojego kraju opowiada Pedro Almodovar w filmie „Porozmawiaj z nią”, którego bohaterka utożsamia się z walkami byków i świadoma zagrożenia z tym związanego, nie przestaje kochać tej tradycji. O bykach mówiąc... bezpośrednio z corridą związana jest encierro, czyli spęd byków ulicami miasta. Najsłynniejszy organizowany jest w Pampelunie, w trakcie święta sanfermines. Śmiałkowie ubrani są w tradycyjny baskijski strój – białe spodnie i koszule, czerwone paski, czapki i chusty. 

 

Plaza de toros

 

Wracając do flamenco i południa Hiszpanii, bo stamtąd wywodzi się ten taniec, za ojców założycieli tego tańca i muzyki uważa się Cyganów. Do wykonania tradycyjnego popisu potrzebna jest Guitarra, Cante, czyli piosenka oraz taniec, Baile. Flamenco do dziś inspiruje artystów, ostatnio na światowej scenie święci triumfy Rosalia, w której interpretacji ta tradycyjna muzyka przybiera nostalgiczno-popową nutę. Andaluzja słynie również z pielgrzymek do miejsca zwanego El Rocio i cudownej figurki Matki Boskiej. W maju przybywają tutaj tłumnie ludzie, pieszo albo w tradycyjnie ukwieconych bryczkach. Samo miasteczko wygląda niczym wyjęte z westernowego planu zabudowa, piaszczyste drogi i obecne na każdym kroku konie. 

 

La Tomatina - bitwa na pomidory

Równie popularna jest La Tomatina, święto obchodzone w Buñol, niedaleko Walencji. Bitwa na pomidory odbywa się tutaj co roku, w ostatnią środę sierpnia i jest głównym punktem panującej tam tydzień fiesty. Historia Tomatiny sięga 1945 roku. Miejscowa młodzież uczestniczyła w tradycyjnej paradzie gigantes y cabezudos (parady wielkich figur przedstawiających ludzkie postaci związane z religią, historią czy mitologią). W tym tłoku doszło do przepychanek, które doprowadziły do bójki między uczestnikami święta. Na nieszczęście albo i szczęście dla tradycji, kultywowanej teraz, pochód przebiegał obok sklepu warzywnego ze skrzyniami pełnymi pomidorów, które posłużyły za pociski dla rozentuzjazmowanej młodzieży. 

 

Hiszpańskie święta

W Hiszpanii silnie rozwinięta jest więź z lokalną tradycją, dlatego poszczególne regiony mają możliwość ustanowienia własnych świąt i dni wolnych od pracy. Choć każdy z tych obszarów wyznaje kult innego świętego, to każdy z rodzinnych stołów ugina się od smakowitych potraw. Znajdą się na nim krokieciki z jamonem (szynką) lub bacalao (rybą), hiszpańska tortilla – omlet z karmelizowaną cebulką i ziemniakami w oliwie, paella, czyli ryż z owocami morza oraz pyszna warzywna zupa, gaspacho, podawana na zimno. Do tego do popicia cava, musujące wino, czy też sangria podawana z owocami. 

Ryż z owocami morza

 

Skorzystaj z pomocy serwisu Tripinvest

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki nieruchomości w Hiszpanii i wybierz apartament swoich marzeń.

Inwestuj, odpoczywaj i zarabiaj!

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Costa Blanca to doskonałe miejsce na zakup własnego apartamentu:

- ponad 200 km plaż

- ponad 300 słonecznych dni

- i tylko 3 godziny lotu z Polski

O nas

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Hiszpania

 

biuro

0048 22 164 78 38

0034 625 662 755

Masz pytania?

Calle Belgica 1, 03710 Calp, Alicante, Hiszpania
0048 22 164 78 38 0034 625 662 755
biuro
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności