Kultura hiszpańska

Kultura hiszpańska to dużo więcej niż tylko flamenco i corrida. Sprawdź najpopularniejsze elementy kultury hiszpańskiej i zakochaj do Hiszpanii!

 

Flamenco i walki byków

Kulturowo Hiszpania kojarzy się z walkami byków oraz tańcem flamenco. Corrida, czyli starcie byka z torreadorem została w dzisiejszych czasach, z racji krwawego wymiaru tego sportu, w wielu miejscach zakazana. Zwolennicy powołują się na pielęgnowanie tradycji i formę artystyczną tego widowiska, a żółto-różowa płachta wciąż pozostaje symbolem Hiszpanii. W piękny sposób o spuściźnie swojego kraju opowiada Pedro Almodovar w filmie „Porozmawiaj z nią”, którego bohaterka utożsamia się z walkami byków i świadoma zagrożenia z tym związanego, nie przestaje kochać tej tradycji. O bykach mówiąc... bezpośrednio z corridą związana jest encierro, czyli spęd byków ulicami miasta. Najsłynniejszy organizowany jest w Pampelunie, w trakcie święta sanfermines. Śmiałkowie ubrani są w tradycyjny baskijski strój – białe spodnie i koszule, czerwone paski, czapki i chusty. 

 

Wracając do flamenco i południa Hiszpanii, bo stamtąd wywodzi się ten taniec, za ojców założycieli tego tańca i muzyki uważa się Cyganów. Do wykonania tradycyjnego popisu potrzebna jest Guitarra, Cante, czyli piosenka oraz taniec, Baile. Flamenco do dziś inspiruje artystów, ostatnio na światowej scenie święci triumfy Rosalia, w której interpretacji ta tradycyjna muzyka przybiera nostalgiczno-popową nutę. Andaluzja słynie również z pielgrzymek do miejsca zwanego El Rocio i cudownej figurki Matki Boskiej. W maju przybywają tutaj tłumnie ludzie, pieszo albo w tradycyjnie ukwieconych bryczkach. Samo miasteczko wygląda niczym wyjęte z westernowego planu zabudowa, piaszczyste drogi i obecne na każdym kroku konie. 

 

La Tomatina - bitwa na pomidory

Równie popularna jest La Tomatina, święto obchodzone w Buñol, niedaleko Walencji. Bitwa na pomidory odbywa się tutaj co roku, w ostatnią środę sierpnia i jest głównym punktem panującej tam tydzień fiesty. Historia Tomatiny sięga 1945 roku. Miejscowa młodzież uczestniczyła w tradycyjnej paradzie gigantes y cabezudos (parady wielkich figur przedstawiających ludzkie postaci związane z religią, historią czy mitologią). W tym tłoku doszło do przepychanek, które doprowadziły do bójki między uczestnikami święta. Na nieszczęście albo i szczęście dla tradycji, kultywowanej teraz, pochód przebiegał obok sklepu warzywnego ze skrzyniami pełnymi pomidorów, które posłużyły za pociski dla rozentuzjazmowanej młodzieży. 

 

Hiszpańskie święta

W Hiszpanii silnie rozwinięta jest więź z lokalną tradycją, dlatego poszczególne regiony mają możliwość ustanowienia własnych świąt i dni wolnych od pracy. Choć każdy z tych obszarów wyznaje kult innego świętego, to każdy z rodzinnych stołów ugina się od smakowitych potraw. Znajdą się na nim krokieciki z jamonem (szynką) lub bacalao (rybą), hiszpańska tortilla – omlet z karmelizowaną cebulką i ziemniakami w oliwie, paella, czyli ryż z owocami morza oraz pyszna warzywna zupa, gaspacho, podawana na zimno. Do tego do popicia cava, musujące wino, czy też sangria podawana z owocami. 

Ryż z owocami morza

 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us