Hiszpański rynek nieruchomości 2022

Wraz z początkiem pandemii wielu analityków prognozowało, że europejskie rynki nieruchomości znajdą się w poważnym kryzysie. Na obniżenie wartości mieszkań i domów liczyli zarówno inwestorzy, jak i prywatni kupcy. Bardzo szybko okazało się jednak, że światowa epidemia wzmocniła tę branżę, powodując wzrost cen w całej Europie. Jaki więc będzie rok 2022 dla hiszpańskiego rynku nieruchomości i czy przez pandemię cokolwiek straci, czy wciąż będzie zyskiwać na sile? Przedstawiamy najnowsze szacunki i rokowania.

 

Rynek nieruchomości w Hiszpanii a pandemia COVID-19

Zastanawiając się nad przyszłością hiszpańskiego rynku nieruchomości, trzeba nieco wrócić pamięcią do ubiegłego roku, kiedy to sektor mieszkaniowy przeżywał bardzo dobry czas. Postęp w zakresie programów szczepień, zniesione lub poluzowane restrykcje względem podróżowania za granicę “odmroziły” hiszpański rynek nieruchomości.

 

 Jak podaje Brains Real Estate, w ubiegłym roku w całej Hiszpanii przeprowadzono aż 545 tys. transakcji mieszkaniowych. Średnio za metr kwadratowy trzeba było zapłacić tu ok. 1877 euro, co daje wzrost o 5,8% w stosunku do końca 2020 roku i blisko o 6,5% w porównaniu do miesięcy przed pandemią. Zeszłoroczny wynik to jeden z najlepszych od 2008 roku.

 

Hiszpania może pochwalić się jednak nie tylko znakomitym wynikiem w zakresie wszystkich transakcji, ale także gigantycznym zwrotem z inwestycji. Centralny Bank Hiszpanii podał w połowie 2021, że oczekiwany zwrot na rynku nieruchomości mieszkaniowych wyniósł średnio +7%. Nie ma się więc co dziwić, że hiszpański rynek nieruchomości chętnie wybierany jest zarówno przez krajowych, jak i zagranicznych inwestorów (z danych wynika, że obecnie średnio co dziesiąty inwestor to obcokrajowiec).

 

Torrevieja - widok na miasto i wybrzeże
Hiszpański rynek nieruchomości nadal oferuje korzystne warunki finansowe - ten pozytywny trend ma się utrzymać w 2022

 

Hiszpański rynek nieruchomości 2022 - prognozy

Analizując prognozy ekspertów, można zaobserwować pozytywne nastroje. Ekonomiści wskazują, że poprawia się nie tylko sytuacja na lokalnym rynku nieruchomości, ale i w gospodarstwach domowych. Trzeba pamiętać, że pandemia, a konkretniej związane z nią niepewność, utraty pracy i obostrzenia, odcisnęły piętno na decyzjach zakupowych osób prywatnych – w tym potencjalnych inwestorów, zmuszonych tym samym do odłożenia inwestycji w czasie. Teraz, kiedy prywatne oszczędności w gospodarstwach domowych zbliżają się do poziomu sprzed pandemii, na rynku nieruchomości pojawiają się nowi inwestorzy.

 

Wśród prywatnych kupców dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Hiszpanii zlokalizowane w zamkniętych kompleksach. Inwestorzy nabywający nieruchomości na wynajem częściej wybierają te ulokowane w pobliżu plaż lub w strefach górzystych oferujących zapierające dech w piersiach widoki. I to właśnie położenie nieruchomości i jej walory mają ogromny wpływ na finalną cenę transakcji. Im lepsza lokalizacja i udogodnienia w lokalu, tym oczywiście większy wydatek. Jednak w przypadku zakupu nieruchomości na wynajem z reguły opłaca się zainwestować więcej. Świetna lokalizacja, wygodny metraż i wysokiej jakości wykończenie wnętrz, będą bardzo dobrym uzasadnieniem dla wyższej kwoty za wynajem lokalu turystom, a co za tym idzie – szansą na większy zwrot z inwestycji. Jeśli planujesz właśnie taką inwestycję, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Zakup nieruchomości w Hiszpanii na wynajem.

 

Nie ma co ukrywać, że ceny na hiszpańskim rynku nieruchomości warunkowane będą również cenami materiałów budowlanych. A te nie tylko w Polsce, ale także i Hiszpanii znacząco rosną. Do tego dochodzi słaba dostępność gruntów. Wszystko to powoduje, że finalny koszt budowy domu lub mieszkania może być wyższy nawet o 8-10% w stosunku do 2021 roku.

 

Mimo to przewiduje się, że ogromnym zainteresowaniem wciąż będą cieszyły się nieruchomości premium. Luksusowa willa z basenem, apartament w bliskim sąsiedztwie morza czy ekskluzywny penthouse to wciąż dla wielu (tych najbardziej zamożnych) inwestorów znakomita lokata kapitału. Obiekty w tej klasie niemal bez wyjątku są świetnie przygotowane pod względem infrastruktury i życia kulturalnego. No i oczywiście nie należy zapominać o znakomitym klimacie, którego nie można odmówić w całej Hiszpanii. Chcesz zainwestować w apartament lub dom klasy premium? Sprawdź luksusowe nieruchomości na Costa Blanca.

 

Luksusowa nieruchomość z prywatnym basenem
Luksusowy dom lub apartament to doskonała inwestycja dla osób poszukujących najwyższego standardu

 

Wielu analityków podkreśla, że pomimo pandemii, ceny na hiszpańskim rynku nieruchomości są wciąż bardzo konkurencyjne. Obcokrajowcy poszukują więc tu już nie tylko miejsc, gdzie mogliby spędzić wakacje, czy typowych nieruchomości pod wynajem, ale także mieszkań i domów do całorocznego zamieszkania. Hiszpania bowiem słynie z tego, że mieszka się tu bardzo dobrze. Lokalne miasta zajmują rokrocznie wysokie miejsca w rankingach na najlepsze miasta Europy i świata. Potwierdza to między innymi zestawienie Expat Insider 2021 sytuujące Malagę na drugim, a Madryt na 10 miejscu najwyżej cenionych miejsc przez emigrantów.

 

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w Hiszpanii w 2022

Chcąc poddać analizie stawki obowiązujące na hiszpańskim rynku nieruchomości w 2022, trzeba uświadomić sobie, że w przeciwieństwie do Polski, w Hiszpanii nie przelicza się ceny na metry kwadratowe. Tu bardziej liczą się cechy konkretnego mieszkania, liczba sypialni i łazienek czy wielkość tarasu.

 

Zgodnie z danymi z raportu Bankinter, na 2022 specjaliści przewidują 2% wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii. Zapowiadają, że trend wzrostowy utrzyma się także w kolejnych latach, dlatego decyzja o inwestycji w nieruchomość właśnie teraz, będzie miała swoje uzasadnienie z finansowego punktu widzenia. Wielu ekspertów wskazuje, że wydatek na mieszkanie lub dom będzie mocno uzależniony od tego, czy zamierzamy kupować na ryku pierwotnym, czy wtórnym. Nieruchomości nowe będą zdecydowanie droższe, jednak tu warto zauważyć, że kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym w Hiszpanii, otrzymujemy w całości wyposażone lokum, nierzadko uzupełnione sprzętem AGD czy klimatyzacją. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto kupić nieruchomość od dewelopera w Hiszpanii.

 

Mimo że nieruchomości z rynku pierwotnego kosztują więcej, można zaobserwować wzrost popytu na nowe domy czy apartamenty. Bankinter podaje, że w 2021 rozpoczęto aż 90 tys. budów nieruchomości. Według specjalistów trend ten będzie kontynuowany, ponieważ w dalszym ciągu liczba dostępnych nowych lokali nie odpowiada w pełni na potrzeby inwestorów. Doskonałym dowodem na to, że zainteresowanie takimi nieruchomościami zwiększyło się na przestrzeni lat, jest fakt, że w 2013 roku zanotowano jedynie 34 tys. rozpoczętych budów.

 

Tak naprawdę na ostateczną cenę nieruchomości wpływ będzie miało wiele czynników. Najważniejszym z nich jest rosnąca inflacja, która znacząco zwiększa ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych.

 

I o ile specjaliści przewidują w 2022 roku nieznaczny spadek transakcji zwieranych na hiszpańskim rynku nieruchomości (średnio o 8-9%), to rozważając inwestycję w tym sektorze, warto przeanalizować średnie ceny nieruchomości w Hiszpanii i w Polsce. Dane z serwisów idealista, numbeo i SonarHome ukazują w jasny sposób, dlaczego coraz więcej polskich inwestorów decyduje się ulokować swoje pieniądze w tamtejsze, a nie krajowe nieruchomości.

 

Wśród najbardziej znanych regionów w Hiszpani niewątpliwie znajduje się Costa Blanca. Chwalona za niezwykły śródziemnomorski klimat i dużą ilość (nawet 300!) słonecznych dni w roku przyciąga rokrocznie nie tylko turystów, ale i inwestorów. To dobrze znane wybrzeże w styczniu 2022 oferowało następujące ceny nieruchomości:

 

Miasto

Średnia cena za m2 nieruchomości

Średnia miesięczna pensja netto

Alicante

1 460 euro

1525 euro

Torrevieja

1 440 euro

1150 euro

Benidorm

2 110 euro

1025 euro

Denia

2 048 euro

1202 euro

Źródło: idealista i numbeo

 

Białe Wybrzeże porównać można potencjałem turystycznym do polskiego Trójmiasta. Tu jednak za podobnej klasy nieruchomość w lutym 2022 trzeba było zapłacić:

 

Miasto

Średnia cena za m2 nieruchomości

Średnia miesięczna pensja netto

Gdańsk

9 996 zł

4 642 zł

Gdynia

9 029 zł

4 050 zł

Sopot

15 180 zł

3 000 zł

Źródło: SonarHome i numbeo

 

Nie bez przyczyny w tabelach podaliśmy również średnią miesięczną pensję mieszkańców. Porównanie to w prosty sposób pokazuje, jak ceny nieruchomości różnią się w obu krajach i dlaczego bardziej opłaca się inwestować za granicą niż w Polsce.

 

Co jeszcze warto wiedzieć kupując dom lub mieszkanie w Hiszpanii w 2022?

Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, warto pamiętać o tym, że ogłoszenia na rynku pierwotnym wyrażane są zazwyczaj w kwotach netto. Co za tym idzie, należy doliczyć podatek w wysokości 10% (w niektórych regionach można starać się o obniżenie go do 4%). Podobną należność, czyli ok. 10% wartości trzeba założyć przy kupnie mieszkania lub domu używanego. Tu odpowiednia kwota potrzebna jest do zapłacenia za usługi notarialne i wymagane podatki.

 

Benidorm - widok na wybrzeże
Rozrywkowy Benidorm to jedno z miast najczęściej wybieranych przez inwestorów na Costa Blanca

 

Nie należy zapominać także o opłatach rezerwacyjnych za lokum. Te mogą różnić się w zależności od typu nieruchomości. W przypadku mieszkań może to być 3-6 tys. euro, a przy domach najczęściej więcej. Co ważne, kwota ta jest zaliczana na poczet przyszłej ceny zakupu.

 

Planujesz zainwestować w Hiszpanii i chcesz skorzystać z pomocy specjalistów? Skontaktuj się z nami – opowiedz nam o swoich potrzebach, celu inwestycyjnym i założonym budżecie. Znajdziemy dla ciebie nieruchomość idealnie dopasowaną do twoich oczekiwań.

 

O nas

Karola Bunscha 18, 30-392 Kraków

Polska

 

Calle Belgica 1, 03710 Calp

Alicante, Spain

 

Calle Rafal 43/1F, 03185 Torrevieja

Alicante, Spain

 

Calle Avda Ricardo Soriano 72

29601 Marbella

Malaga, Spain

 

kontakt

0048 22 164 78 38

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us