Jak bezpiecznie inwestować w Hiszpanii?

Chcesz zainwestować w Hiszpanii, ale obawiasz się, że źle ulokujesz swoje oszczędności i zakup nie przyniesie Ci oczekiwanego zysku? Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć takiej sytuacji.

 

Na co zwrócić uwagę podczas inwestycji w Hiszpanii?

Hiszpania wciąż pozostaje atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów i według prognoz dla hiszpańskiego rynku nieruchomości na 2019 roku stan ten nie ulegnie zmianie. Jednak pamiętać należy, że hiszpański rynek nieruchomości rządzi się nieco innymi prawami niż polski, dlatego inwestycje powinny być dokonywane z rozmysłem i odpowiednim przygotowaniem. Bezpieczne inwestowanie za granicą to przede wszystkim skrupulatna kalkulacja wszystkich „za” i „przeciw” dostępnych ofert i znalezienie wśród nich kompromisu, który ma szansę przynieść nam zysk.

 

Decyzja o zakupie domu lub apartamentu w Hiszpanii wymaga dokładnego przeanalizowania takich aspektów, jak:

 • cel inwestycyjny,

 • miejsce, w którym dokonamy inwestycji,

 • stan prawny nieruchomości,

 • stan techniczny nieruchomości,

 • zwrot z inwestycji (jeśli planujemy zakup nieruchomości w celach zarobkowych),

 • źródło finansowania inwestycji.

 

Cel inwestycyjny

Nasz cel inwestycyjny powinien wyznaczać kierunek całego procesu zakupu nieruchomości. W zależności od tego, czy zamierzamy zainwestować w dom wakacyjny wyłącznie na własny użytek, czy też apartament na wynajem turystyczny lub szukamy domu na stałe, inne czynniki będziemy musieli wziąć pod uwagę.

 

Preferowana lokalizacja, metraż, czy też liczba sypialni w domu lub apartamencie, będą różnić się w zależności od wybranego celu inwestycyjnego. Przykładowo, sielankowy domek na peryferiach hiszpańskiej wsi, zlokalizowany stosunkowo daleko od najpopularniejszych kurortów turystycznych, to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz zacisznego miejsca na wakacyjne lokum dla rodziny. Jednak w przypadku zakupu nieruchomości na wynajem taka decyzja może okazać się nietrafiona – turyści chętniej wynajmują apartamenty wakacyjne zlokalizowane w popularniejszych kurortach lub w ich pobliżu, gdzie mają dostęp do ogromnej liczby atrakcji, piaszczystych plaż i miejskich rozrywek.

Nasz cel inwestycyjny determinuje także rodzaj nieruchomości. Zakup apartamentu z 1-2 sypialniami to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zarabiać na krótkoterminowym wynajmie w okresie letnim. Natomiast nieruchomości o dużym metrażu z większą liczbą sypialni i udogodnieniami w postaci, np. przestronnego tarasu, basenu, czy też garażu, mogą ułatwić nam ich późniejszą odsprzedaż w niezwykle atrakcyjnej cenie.

 

Podczas poszukiwań domu na stałe również powinniśmy postawić na odpowiednio duży metraż, komfortowe warunki mieszkaniowe, ale i dogodną lokalizację – w takiej sytuacji szczególnie ważna jest bliskość m.in. sklepów, szpitali, szkół oraz wygodne skomunikowanie naszego przyszłego miejsca zamieszkania z pozostałymi częściami miasta.

 

Lokalizacja nieruchomości

Jeśli bierzesz pod uwagę zakup nieruchomości w Hiszpanii w celach zarobkowych, jej lokalizacja na pewno będzie kwestią najwyższej wagi. W takim przypadku inwestycja w mniej popularnych miejscowościach, które nie są zbyt promowane i atrakcyjne dla turystów, nie będzie opłacalnym rozwiązaniem. Duże kurorty to, co prawda, wyższe ceny nieruchomości, ale i większe szanse na szybszy zwrot z zainwestowanego kapitału. Przykładowo, z punktu widzenia inwestora opłacalny może okazać się zakup nieruchomości w Torrevieja, Calp, czy też Benidormie. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi ofertami:

Przed zakupem nieruchomości należy także zapoznać się z najbliższym otoczeniem nieruchomości – lokalizacja w centrum rozrywkowego miasta, w pobliżu restauracji i klubów może być pożądana przez niektórych turystów i zapewnić duże zainteresowanie Twoją ofertą wynajmu. Jednak, jeśli szukasz domu wakacyjnego w spokojniejszej okolicy tylko na własny użytek, lepszym rozwiązaniem może być zakup nieruchomości na obrzeżach miasta.

 

nieruchomości w Calp
Zakup nieruchomości w Calp to dobry wybór, jeśli chcesz zainwestować w dom na wynajem turystyczny

 

Wybierając miejsce na inwestycję, warto wziąć pod uwagę także przyszłe plany zagospodarowania przestrzennego, dotyczące interesującej nas lokalizacji. W ten sposób możemy w porę uniknąć błędnego ulokowania oszczędności i sytuacji, kiedy nasza oferta wynajmu okaże się znacznie mniej atrakcyjna, niż na początku zakładaliśmy. Przykładowo, jeśli kupujesz dom w spokojnej okolicy, chcesz, żeby taka właśnie pozostała, prawda? A co, jeśli w najbliższej przyszłości planowana jest tam budowa dużego centrum handlowego i nowych dróg? Właśnie m.in. takie informacje możesz uzyskać, dzięki zapoznaniu na odpowiednio wczesnym etapie z planami zagospodarowania przestrzennego.

 

Stan prawny nieruchomości

Nieznajomość hiszpańskiego rynku nieruchomości niekiedy stawia zagranicznych inwestorów na mało korzystnej pozycji. By zyskać pewność, że zakup interesującej nas nieruchomości będzie w pełni bezpieczny, legalny i w przyszłości nie będziemy zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów, warto zasięgnąć porady u hiszpańskojęzycznego prawnika, czy też agenta nieruchomości.

 

Przed zakupem nieruchomości zaleca się zweryfikować następujące kwestie:

 • Czy nieruchomość nie jest zadłużona?

 • Kto jest właścicielem interesującej nas nieruchomości?

 • Czy poprzedni właściciel otrzymał pozwolenie na budowę?

 • Czy nieruchomość znajduje się w rejestrze gruntów?

 • Czy został uregulowany podatek od nieruchomości?

Szczególną ostrożność należy także zachować w kwestiach związanych z formalnościami. Warto mieć świadomość, że dokumenty potrzebne do sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości powinny zostać przetłumaczone na nasz język – dopóki tak się nie stanie nie powinniśmy podpisywać żadnej, wiążącej nas umowy.

 

Stan techniczny nieruchomości

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, koniecznie zweryfikuj jej stan techniczny i sprawdź, czy to, co przedstawiają zdjęcia ofertowe, jest zgodne z prawdą. Usterki, które odkryjemy już po zakupie, staną się dla nas dodatkowym kosztem, którego mogliśmy uniknąć, przeprowadzając rzetelny rekonesans.

 

Ze względu na atrakcyjne warunki finansowe niektórzy inwestorzy decydują się na zakup nieruchomości w Hiszpanii przeznaczonych do remontu - w takiej sytuacji trzeba upewnić się, że cena odpowiada aktualnemu stanowi technicznemu konkretnego domu lub apartamentu. W przypadku, gdy nie jest wystarczająco niska, zakup może okazać się mało opłacalny, jeśli doliczymy do niego koszty generalnego remontu.

 

Zwrot z inwestycji

Osoby inwestujące w celach zarobkowych, przed zakupem powinny skalkulować jego opłacalność. W tym celu musimy wziąć pod uwagę:

 • cenę nieruchomości,

 • podatki i dodatkowe opłaty związane z zakupem i kredytem hipotecznym,

 • koszty utrzymania nieruchomości,

 • wysokość kredytu hipotecznego,

 • miesięczna rata kredytu hipotecznego,

 • podatek od wynajmu nieruchomości,

 • stawka za wynajem,

 • szacowane obłożenie domu lub apartamentu.

Przyszłych inwestorów zachęcamy do zapoznania się z przykładową kalkulacją zakupu apartamentu w Hiszpanii.

 

Finansowanie inwestycji

Inwestorzy kupujący nieruchomości w Hiszpanii, najczęściej decydują się na jego sfinansowanie za pomocą kredytu hipotecznego. W ten sposób możemy pokryć koszty zakupu nawet w 50-70%. Oferty poszczególnych banków różnią się od siebie, jednak decydując się na ten sposób finansowania nieruchomości, w wielu przypadkach możemy rozłożyć spłatę kredytu na średnio 5-25 lat.

 

Długi okres kredytowania to kolejny argument przemawiający za tym, że zakup nieruchomości trzeba naprawdę dobrze przemyśleć i przeanalizować swoje możliwości finansowe pod kątem późniejszego spłacania kolejnych rat kredytu. Jeśli decyzję o zakupie domu podejmiesz pod wpływem chwili, może okazać się, że comiesięczne raty zbytnio obciążają Twój budżet i konieczne stanie się odsprzedanie nieruchomości.

 

Na etapie starania się o finansowanie, warto skorzystać z pomocy specjalistów ds. hiszpańskiego rynku nieruchomości – w ten sposób Twoje szanse na atrakcyjniejsze warunki kredytowania wzrosłą. Przyszłym inwestorom oferujemy swoją pomoc w zakresie kompletowania niezbędnych dokumentów oraz znalezienia najlepszej oferty kredytu hipotecznego w Hiszpanii.

 

Pamiętaj, pośpiech jest złym doradcą. Przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii poświęć tak dużo czasu, jak potrzebujesz, by rzetelnie zweryfikować wszystkie wyżej wymienione kwestie. Jeśli chcesz uniknąć potencjalnego ryzyka i zyskać pewność, że cały proces zakupu przebiega legalnie, skontaktuj się z naszymi specjalistami – znajdziemy dla Ciebie ofertę dopasowaną do Twojego celu inwestycyjnego i pomożemy pozyskać finansowanie na zakup nieruchomości.

 

Tematy: